1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. 1.2 Milyar XRP Transferi Ne Anlama Geliyor?

1.2 Milyar XRP Transferi Ne Anlama Geliyor?

Ripple (XRP) için çok beklenen tarihe çok az kaldı. Haftalar önce kripto para piyasalarında oluşan beklentiye paralel olarak, Ripple 12 Aralık tarihinde airdrop olacağı müjdesini duyurmuştu. Bunula birlikte birçok borsa uygulamaya katılacağını açıkladı. Ardından kullanıcılar, XRP fiyatlarında oluşabilecek hareketleri beklemeye başladı. Airdrop ile popülerliği artan XRP’de bu kez 1,2 milyarlık transfer için fiyat baskılanması endişesi oluştu. Kullanıcılar XRP fiyatlarının hangi yönde seyredeceğini merak ediyor.

featured

Haftalar önce XRP fiyatlarında 1 gecede gerçekleşen sert yükseliş ile birlikte birçok kripto para kullanıcısı, yakın bir zamanda gerçekleşme ihtimali bulunan bir airdrop uygulaması ihtimali üzerine yoğunlaşmıştı. Bu yükseliş sonrası ortaya atılan airdrop ihtimalleri doğru çıktı ve Ripple (XRP), kullanıcılarına bu müjdeyi verdi. Ripple’ın duyurusu sonrası ilk olarak Binance borsası bu uygulamaya katılacağını duyurmuştu. Ardından peş peşe birçok borsa şirketi airdrop uygulamasına katılacağını duyurduktan sonra Coinbase borsasından kullanıcılarına kötü haber gelmişti ve Coinbase bu uygulamada olmayacağını duyurmuştu. Öte yandan Türkiye’den ise Bitexen de airdrop uygulamasına katılacağını açıklayan borsalar arasında yerini aldı.

Bu Transferler XRP Fiyatını Baskılayabilir

Bu gelişmelerle birlikte Ripple (XRP), 3 yıl önceki kadar olmasa da bir toparlanma hareketi içine girdi ve fiyatında devasa artışlar gerçekleşti. Hatta öyle ki bu artışlar ile beraber XRP, kripto para piyasalarında kaybettiği en büyük üçüncü coin unvanını da geri aldı. Ripple için işler yolunda giderken, 12 Aralık tarihine çok bir zaman kala bu kez de kripto para piyasalarında gerçekleşen 1,2 milyarlık XRP transferinin, fiyatları baskılayabileceği endişesi hakim oldu.

En Büyük Pay Sahibi Ripple Eski Ortağı

XRPL Monitor’den alınan veriler ışığında, 15 saatlik zaman içinde çok büyük miktarlarda XRP transferi yapıldığı görüldü ve bu hareketliliğin birçok büyük borsa üzerinden gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Bu borsalar arasında en çok göze çarpanlar ise Bithumb ve Kraken borsaları oldu. Yaklaşık 170 milyon XRP transferinin yapıldığı ve toplamda 1,2 milyar XRP’nin borsalardan çıkış yaptığı belirlendi. Bu miktarlarda yapılan XRP transferlerinin, SPARK airdrop’una çok az bir süre kala gerçekleştirilmiş olması ise kripto para kullanıcılarını tedirgin etti. Bu transferlerde ise en büyük pay sahibinin Ripple kurucu ortaklarından olan ve daha sonra Ripple’dan ayrılarak Stellar’ı (XLM) kuran Jed McCaleb olduğu düşünülüyor. McCaleb Ripple ile arasındaki bir sözleşmeye dayanarak sadece geçtiğimiz hafta 26,9 milyon addet XRP satışı gerçekleştirmişti.

SPARK Tokeni İçin XRP Transferi Yapılmış Olabilir

12 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek olan SPARK airdrop’unda, kripto para cüzdanlarında XRP bulunan kullanıcılara, ellerindeki XRP sayısına göre SPARK tokeni gönderilecek. Bu sebeple airdrop uygulamasının duyurulduğu günden bu yana kripto para borsalarında, XRP alım satımları hız kazandı. Bu büyük transferlerin de airdrop uygulamasına az bir zaman kala gerçekleşmiş olması, bu uygulamada yer almak isteyen kullanıcıların yoğunluğu hakkında fikir verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap