1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

10 Yıl Önceki Bitcoin Açık Arttırma İlgi Topladı

Bitcoin piyasasının yükselmeye devam ettiği bugünlerde 10 yıl önce yaşanan bir olay büyük ilgi çekti. 2010 yılında SomeTooMuch isimli kullanıcılarının Bitcoin’lerini açık arttırmaya çıkarması yatırımcıların ilgisini çekti. O dönemde açık arttırmaya çıkarılan 10 bin BTC’nin bugünkü ederi ise dudak uçuklattı.

10 Yıl Önceki Bitcoin Açık Arttırma İlgi Topladı

2010 yılında Bitcoin yatırımcıları arasında oldukça popüler bir çevrimiçi forum sitesinde SomeTooMuch isimli kullanıcı 10 bin BTC’yi açık arttırma ile satmak istedi. Kullanıcı o dönem 65.5 dolar eden Bitcoin’ler için 50 dolardan açık arttırma başlattı. Almanya’da yaşayan kullanıcı açık arttırmayı paylaştığı gönderide alışveriş ile ilgili tüm ayrıntıları da yatırımcılar ile paylaştı.

SomeTooMuch isimli Bitcoin yatırımcısı 50 dolardan başlattığı açık arttırmanın 7 gün süreceğini ve 7 günün sonunda en yüksek fiyatı veren kişiye bitcoinlerini satacağını söyledi. Kullanıcı teklif için ise bir önceki tekliften en az 1 dolar fazla olması gerektiği şartını koydu. Kazanan kişi ile alışverişin ise dolandırılma riskine karşı 2 aşamada yapılacağını açıkladı. SomeTooMuch isimli kullanıcı açık arttırmayı kazanan kişiye başta 5 bin BTC göndereceğini, parayı aldıktan sonra da kalan 5 bin BTC’yi göndereceğini açıkladı. Kullanıcının o dönemde başlattığı açık arttıma hala aktif olarak kullanılan Bitcointalk.org adresinde yeni fark edildi ve yatırımcıların büyük oranda ilgisini çekti. Bitcoin yatırımcıları açık arttırma ile satma usülünü ilginç buldu.

Bitcoin’leri 20 Dolardan Almak İsteyen Oldu

SomeTooMuch isimli kullanıcı gönderiyi paylaştıktan birkaç saat sonra ilk yorum geldi. Ancak gelen yorum kullanıcıyı şaşırttı. Dwdollar isimli bir kullanıcı, Bitcoin’leri 20 dolar karşılığında almayı teklif etmişti. SomeTooMuch açık arttırmanın altında fiyat verilen bu yoruma cevap vermedi.

SomeTooMuch isimli kişinin açık arttırma teklifine başka bir yorumda parayı alma şekli ile ilgili geldi. Bir kullanıcı, PayPal üzerinden değil de posta yolu ile para almayı kabul ederse daha kolay satabileceğini söyledi. Bu yoruma cevap veren SomeTooMuch bu fikri beğenmedi ve posta yolu ile işlemin daha pahalı bir hale gelebileceğini belirtti.

Açık Arttırma Laszlo Hanyecz Olayına Benzetildi

SomeTooMuch’ın 2010 yılında 7 gün için başlattığı açık arttırmada kimse teklifte bulunmadı ve Bitcoin’ler kullanıcının kendisinde kaldı. Bu olayın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra ise gönderiye farklı yorumlar gelmeye başladı. Gönderiyi yeni gören Fiyasko isimli kullanıcı 2011 yılında yaptığı yorum ile bu olayı Laszlo Hanyecz olayına benzetti. Kullanıcı Bitcoin’lerin açık arttırma ile satılmasını ilginç bulduğunu belirtti.

Bilindiği gibi Lanszlo Hanyecz olayı Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş olarak biliniyor. Bu olayda bir kullanıcı Bitcoin’lerini vermeyi teklif ederek karşılığında 2 kutu pizza istemişti. Bir süre tartışma yaratan bu alışveriş ise başarılı şekilde gerçekleşti.

O Bitcoin’ler Bugün 180 Milyon Dolar Ediyor

10 yıl önce Bitcoin yatırımcılarının aktif olarak kullandığı çevrimiçi sitede yaşanan bu olay geçtiğimiz günerde ortaya çıktı ve şaşkınlık yarattı. Yatırımcılar o dönemde açık arttırma ile satılmak istenen Bitcoin’lerin bugün 180 milyon dolar etmesi karşısında ise şok oldu.

Yorum Yap