1. Anasayfa
  2. Altın

10 Yılın En Kötü Ocak Ayından Sonra Altın Yükselişte

Küresel piyasalarda altın, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını göstererek yılın ilk ayını geride bıraktı. Altındaki bu düşüşlerin ne kadar daha devam edeceği piyasalarda gündeme gelirken, altın Şubat ayına yükseliş hareketi ile giriş yaptı. Altın yatırımcılarını sevindiren bu gelişmenin ardından, altın fiyatları için bu hafta Joe Biden’ın mali teşvik paketi açıklamaları takip edilecek.

10 Yılın En Kötü Ocak Ayından Sonra Altın Yükselişte

Küresel ekonomi piyasaları, Mart 2020 yılında yaşanan çakılmalardan sonra büyük dalgalanmalar yaşadı ve bu dalgalanmalar yıl içerisinde en çok değerli metallere yaradı. Değerli metallerden güvenli liman olarak değerlendirilen altın %25 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirirken, altından sonra yatırımcıların en çok tercih ettiği değerli metal olan gümüş de %48 oranında değer kazandı ancak gümüş, bu yükselişinden sonra popülaritesini artırdı ve yeni yeni güvenli liman olarak görülmeye başladı. Atlındaki bu değer artışları, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yerini kademeli olarak düşüşlere bırakmış olsa da yıl genel tabloda yatırımcılar için oldukça verimli geçti. Fakat Kasım ayından sonra başlayan değer kayıpları uzun bir süre devam etti ve yeni yılın ilk ayında altın, son 10 yılın en kötü performansını gösterdi. Altının, kötü performansla tamamladığı Ocak ayından sonra değer kazanıp kazanmayacağı merak edilirken altın, Şubat ayına yükseliş ile başladı. Fakat yurtiçi piyasalarında gram altın hala son 6 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor. Altın fiyatları için bu hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın mali teşvik paketi açıklamaları takip edilecek.

Altını Bu Hafta Neler Bekliyor?

Kasım ayı başına kadar, başkanlık seçimlerindeki belirsizlikler nedeniyle güçlenen dolar, daha sonra Covid-19 aşısı çalışmalarının hızlanması ve belirsizliklerin dağılmasıyla birlikte değer kazançlarını sınırlamıştı. Bununla birlikte güçlenen altın, Ocak ayında doların yeniden güçlenmesi karşısında değer kaybetmişti. ABD kanadından gelen açıklamalar ve yaşanan gelişmeler altın fiyatlarında doğrudan etkili oluyor ve bu hafta ABD Başkanı Joe Biden, artık bir krize dönüşen mali teşvik paketine ilişkin önemli açıklamalarda bulunacak. Bu hafta Biden’ın, mali teşvik paketini cumhuriyetçiler ve demokratlar adına çift taraflı şekillendirip, şekillendirmeyeceği takip edilecek. Ayrıca bu hafta İngiltere Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararının da altın fiyatlarında etkili olması bekleniyor.

Ons Altın ve Gram Altın Güne Hangi Siyede Başladı?

Küresel piyasalarda ons altın, Ocak ayını %3 oranında değer kaybıyla kapattıktan sonra, Şubat ayına %0,77 oranında değer kazancıyla başladı ve yeni güne 1.861,70 dolar seviyesinden giriş yaptı. Öte yandan yurtiçi piyasalarında gram altın ise son 6 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL kurundaki düşüşün etkisi ile birlikte geçen haftayı düşüşle kapatan gram altın da Şubat ayına %0,2 oranında yükselerek, 434,80 TL seviyesinden başladı. Bu fiyat Temmuz ayından bu yana gram altının gördüğü en düşük fiyat.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın ilk işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.863,08 dolar – satış 1.863,52 dolar
  • Gram altın alış 433,39 TL – satış 433,50 TL
  • Çeyrek altın alış 705,00 TL – satış 716,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.814,00 TL – satış 2.853,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir