1. Ana Sayfa
  2. Altın

11 Ocak Gram Altın ve Ons Altın Fiyatında Son Durum

Yatırımcılar, hem ons altın hem de gram altın fiyatlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Kripto para birimlerinde yaşanan düşüşten sonra gözler altın fiyatlarına çevrildi. 11 Ocak Pazartesi itibarıyla ons altın ve gram altın fiyatlarında nasıl bir seyir görülecek? Altın fiyatlarında son durum ve fiyat analizleri hakkında detaylı bilgiler haberimizde…

11 Ocak Gram Altın ve Ons Altın Fiyatında Son Durum

Yatırım dünyasında güvenli liman olarak adlandırılan gram altın fiyatları, son dönemde geri çekilme eğilimini sürdürüyor. Pek çok göstergeye bağlı olarak gram altın fiyatlarında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Özellikle ons altın ve dolar kuru tarafından fiyatı belirlendiği için gram altında ne yönde hareket olacağı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. ABD merkezli kararlar ve global finans sektöründe yaşanan gelişmeler, 11 Ocak Pazartesi günü gram altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

11 Ocak 2021 Pazartesi Altın Fiyatları

Gram altın fiyatı 11 Ocak Pazartesi günü 434 TL’den satılırken 430 TL’den alınıyor. Gram altın dışında diğer altın fiyatlarında da şu şekilde bir görünüm mevcut:

  • Çeyrek altın alış fiyatı 703 – satış fiyatı 717TL,
  • Yarım altın alış fiyatı 1.406 – satış fiyatı 1.435 TL,
  • Cumhuriyet altını alış fiyatı 2.894 – satış fiyatı 2.923 TL

Haftaya düşüş görünümüne devam ederek başlayan altın fiyatlarının ilerleyen saatlerde nasıl bir yön çizeceği de merak konusu oldu. Geçtiğimiz hafta başından piyasanın kapandığı Cuma gününe kadar yaklaşık %8 oranında değer kaybeden ons altın, gram altın fiyatlarını da aşağı çekmişti. Bu hafta yatırımcılar hem ons altın grafiğinde hem de gram altın fiyatlarında nasıl bir değişim olacağını yakından takip ediyor.

Gram Altın Fiyat Analizi ve Yorumları

Özel fon yöneticileri ve analistlerinden yapılan açıklamalara göre bu haftanın gündemi ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri olacak. Geçtiğimiz yıl pandeminin patlak vermesi yüzünden yüzde 1.90 seviyelerinden yüzde 0.50 seviyelerine kadar gerileyen faiz oranı, an itibarıyla yüzde 1’in üzerinde bulunuyor. ABD’de faizlerin yükselmesi durumunda ons altın için büyük bir risk meydana gelebilir. Bu ihtimalin gündeme gelmesi sebebiyle geçen hafta ons altın kapanışta bunun bir tepkisini göstermişti. Faizlerin yükseltilmesi beklentisi ons altın fiyatında hızlı bir şekilde 60 dolar civarında düşüş yaşattı.

Gram altına bakıldığında ise 11 Kasım tarihinden günümüze 473 TL altında seyrettiği sürece, gram altının grafiği aşağı yönlü bir görümüm çiziyor. Gram altında düşüş trendi hala devam ediyor. Bu trendin sonlanması için gram altında 473 TL ve üzerinin görülmesi gerekiyor. Gram altında son dönemde sıkışıp kalan 440 TL ile 430 TL arasındaki bant toparlanma bölgesi olarak takip edilebilir. Gram altın yatırımcısı, bu hafta 440 TL’nin üzerinde olan kapanışlarda fiyatların yükselmesini takip edebilir.

Yorum Yap