1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. 115 Milyon Dolarlık Bitcoin Alımının Yatırımcılara Etkisi

115 Milyon Dolarlık Bitcoin Alımının Yatırımcılara Etkisi

Bitcoin 2017 yılını anımsattı. Yeniden 16 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin, 2017 yılındaki yüksek grafiğini anımsatan grafikler çizdi. Grayscale Investments genel müdürü Michael Sonnenshein güncel bir açıklama yayınladı ve açıklamaya bakıldığında; tam da 12 Kasım tarihinde, şirketin yüklü bir Bitcoin alımı yaptığı görülüyor. 115 milyon dolarlık Bitcoin alımının kripto para piyasası kullanıcıları için ne anlam ifade ettiği ise merak ediliyor.

featured

Bitcoin, 16 bin dolar üzerine çıkarak çizdiği grafikle 2017 yılındaki seviyesini anımsattı. Grayscale Bitcoin fonuna kısa süre önce 115 milyon dolarlık bir ekleme yaparak, aslında bu yükselişin nedenlerinden birini göstermiş oldu. Bu gelişmede, tek bir günde yapılan bu kadar yüklü bir yatırımın, Bitcoin yatırımcılarına ne anlam ifade ettiği merak ediliyor.

16 Bin Dolar Seviyesinin Aşıldığı Gün Büyük Alım Yapıldı

Bitcoin fiyatı uzun bir zamanın ardından ilk kez 11 Kasım tarihinde geçici olarak 16 bin dolar bölgesinin üstünde kaldı. 12 Kasım tarihi ise BTC/USD oranı için 16 bin 400 dolara kadar yükselişin yaşandığı gün olarak biliniyor. Grayscale Investments genel müdürü Michael Sonnenshein güncel bir açıklama yayınlayarak; tam da 12 Kasım tarihinde 115 milyon dolarlık bir Bitcoin alımı yaptıklarını duyurdu.

Her Yatırımcı Bu Fona Yatırım Yapamıyor

Grayscale’in BTC yatırımı yapmayı sürdürmesinin yatırımcılar için ne anlama geldiği ise merak ediliyor. Grayscale BTC yatırım sayfasına bakıldığında; isteyen herkesin bu fona yatırım yapamadığı göze çarpıyor. Grayscale’e yatırım yapabilmek için belli şartların karşılanıyor olması gerekiyor. Grayscale Bitcoin’den fon satın alabilmek için ABD yasalarına göre ABD menkul kıymet yasaları kapsamında akredite yatırımcı statüsü taşımak gerekiyor.

Fon Satın Almanın Şartları

Bu yasa ise şu anlama geliyor:

Yatırım yapmak isteyen kişinin yıllık 200 bin dolardan fazla gelir kazanması veya evliyse; eşi ile birlikte toplam 300 bin dolarlık gelire sahip olması, ikamet ettiği mülkün değeri hariç 1 milyon doların üzerinde net varlığı olması veya Seri 7, Seri 65 ya da Seri 82 sertifikalarından birisine sahip olması gerekiyor. Bu şartlardan herhangi birini karşılayan kişiler, Grayscale’e yatırım yapabiliyor.

Ayrıca; 5 milyon doların üzerinde likit varlığına sahip kurumlar da akredite yatırımcı statüsünde yer alıyor.

Bu Alımla Birlikte Fon Daha Kabarık Seviyelere Ulaştı

Buradan yola çıkarak; Grayscale Bitcoin alırken oldukça üst düzey ve genelde kurumsal yatırımcılar için, alımlar yaparak bunları koruyor. Grayscale CEO’su Varry Silbert Ekim ayında bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamada; şirket fonunun 7 milyar dolardan daha fazla Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarına sahip olduğu ifade edilmişti. 12 Kasım’da gerçekleştirilen 115 milyon dolarlık Bitcoin alımıyla birlikte, Grayscale fonunun daha da kabarık seviyelere ulaştığı biliniyor.

Yorum Yap