1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. 12 Milyon Dolarlık Vurgunun Üstüne Bir De Küfür!

12 Milyon Dolarlık Vurgunun Üstüne Bir De Küfür!

Kripto para piyasasında skandallar ve saldırı haberleri dünden bu yana sektörü sarsmış durumda. Dün Avustralya’da gerçekleşen skandalın ardından bugün sektörde yeni bir saldırı haberi geldi. Avustralya’da kripto para borsası olan BTC Markets’in, üyelerini deşifre etmesi piyasada skandal olarak karşılanırken, bu kez de bir merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe dolandırıcılık haberi ile sektör kullanıcıları şok oldu. İşte haberin detayları…

12 Milyon Dolarlık Vurgunun Üstüne Bir De Küfür!

Birtakım kripto para kullanıcısı, yeni bir oluşum olan bir projeye yatırım yaptı. Bu yeni oluşum, bir merkezi olmayan finans (DeFi) projesiydi ve kullanıcılar bu projeye totalde 12 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Fakat yaşanan skandal ile birlikte kullanıcılar dolandırıldı ve 12 milyon dolarlık yatırımından oldu. DeFi sektöründe “rug pull” yöntemi olarak bilinen bu dolandırıcılık skandalı, yatırım yapan kullanıcılar arasından yalnızca birinin 1 milyon dolarına mal oldu. Üstüne üstlük, dolandırıcılığı gerçekleştiren saldırganlar, paraları çaldıktan sonra takipçilere küfür etti. Birkaç kripto para geliştiricisinin, yatırım yapılabilecek yeni bir DeFi projesi arayan kullanıcıların talebini karşılayacak olan Compounder.finance isimli geliştirdiği bu proje, Compounder.finance’ın tokeni DeFi sektörlerinde CP3R ismi ile işlem görüyordu. Fakat yaşanan olayda CP3R yatırımcılarının 12 milyon doları gitti ve üstüne bir de küfür işittiler.

Büyüme Oranı İştah Artırdı, Yeni Projede Riski Göze Aldılar

DeFi sektörünün, bu senenin başlarındaki total değeri 700 milyon dolar seviyesindeydi. Bazı merkezi olmayan finans sektörü projeleri aradan geçen 11 ay içinde muazzam bir yükselme göstererek, bu sayının 14,4 milyar dolara ulaşması ile sonuçlandı. Bu yükselme de beraberinde yeni projeler getirdi. Bu akımın bir parçası olmak isteyen birtakım kripto para kullanıcıları, dolandırılma riskini göze alarak daha yeni kurulmuş olan Compounder.finance isimli yeni bir projeye yöneldi. Takip ettiği dolandırıcılık olayları şke DeFi sektörünün en yaygın bloglarından biri haline gelen Rekt, bu yeni projeye totalde 12 milyon dolardan daha fazla para yatırıldığını açıkladı.

Sadece Dışarıdan Gelebilecek Saldırılara Karşı Güvenliydi

CP3R geliştiricileri, projeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıları düşünerek ve onlara güven verebilmek adına Solidty.finance ekibi ile görüştü. Solidty.finance ekibi, Compounder.finance’ın kullandığı sözleşmelerin güvenli olup olmadığını denetledikten sonra CP3R ekibi ile Telegram üzerinden iletişim kurdu. Yapılan denetlemelerin ve görüşmelerin ardından yeni projenin, güvenli olduğu sonucuna varıldı. Ancak bu denetim esnasında Compounder.finance’ın sadece dışarıdan gelecek ve harici saldırılara karşı güvenli olup olmadığı denetlenmişti. Solidty.finance, Compounder.finance’ın dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı güvenli olduğu sonucuna varmış olsa da ortada başka bir problem olduğunu fark etti. Bu problem, CP3R’nin hazinesinin tamamıyla geliştirici ekibin kontrolünde bulunuyor olmasıydı. Bunu tespit eden Solidity.finance denetleyicileri, CP3R ekibine “Muhtemelen kullanıcılarınız size çok güveniyor” dedi.

Dolandırıcılar Bir de Küfür Etti

CP3R projesinin hazinesinin bu merkezliği, projeye yatırım yapan kullanıcılara pahalıya mal oldu. Geliştiriciler totalde 12 milyon dolar para topladıktan sonra hazineyi boşaltıp, bu parayı çaldılar. Bu esnada ekibin Twitter hesapları silindi ve Telegram hesapları kapatıldı ve ekip adeta ortadan kayboldu. Bu dolandırıcılık sistemine, DeFi sektöründe “rug pull” (hızlıca bir örtüyü çekme durumuna benzetildiğinden bu ismin verildiği düşünülüyor) adı veriliyor.

Tek başına 1 milyon dolar kaybeden yatırımcı, ekipten Vlad ismindeki bir geliştirici ile iletişim kurmayı başardı. Vlad ile Telegram üzerinden iletişim kuran kullanıcı, dolandırıcılık ile ilgili Vlad’a ne düşündüğünü sordu. Dolandırıcı Vlad ise kullanıcıya önce İngilizce sonra da Rusça “s… git” diyerek küfür etti.

Yorum Yap

Yorum Yap