1. Anasayfa
  2. Analizler

138 Milyar Dolarlık Şirketten Bitcoin Tahminleri

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün gösterdiği yükseliş hareketi ile aslında ileriye dönük mesajlar verdi. 2021 yılının ilk haftasına kadar sert yükselişler ile piyasaları yukarı yönlü hareketlendiren Bitcoin için, yatırımcılar durağan seyrin başlamasıyla birlikte kaygılanmaya başlamıştı ancak Bitcoin henüz hiçbir şeyin bitmediğini gösterdi. Bu hareketlilik beraberinde Bitcoin adına yapılan fiyat tahminlerini de güncelledi. Bu kapsamda 138 milyar dolarlık varlığı yöneten Bridgewater Associates, Bitcoin tahminlerini paylaştı.

138 Milyar Dolarlık Şirketten Bitcoin Tahminleri

Kripto para piyasaları uzun bir süredir oldukça hareketli evrelerden geçiyor. Her ne kadar geride bıraktığımız hafta piyasalar için durağan geçmiş olsa da lider Bitcoin (BTC)i bu durgunluğun kalıcı olmayacağı sinyallerini net bir şekilde verdi. Geçtiğimiz yılın sonlarında başlayan yükseliş hareketleri sonrası yatırımcılar Bitcoin’deki yükselişlerden oldukça memnundu ancak 8 Ocak tarihinden sonra gelen geri çekilmeler ve yatay banttaki seyirler sonrası, yatırımcılardaki heyecan yerini kaygıya bırakmaya başladı. Fakat dün piyasalarda Bitcoin öncülüğünde başlayan yukarı yönlü hareketlilikle birlikte, ünlü isimler ve ünlü şirketler Bitcoin tahminlerini güncelledi. Her ne kadar dünkü yükselişten sonra yeni bir geri çekilme trendi kendini göstermiş olsa da yönetimi altında 138 milyar dolarlık varlık bulunan Bridgewater Associates şirketi, Bitcoin adına olası olumlu senaryoları değerlendirdi. Şirketin özel ekibinin hazırladığı rapora göre, en iyi senaryoda Bitcoin %160 oranında yükselebilir.

Dalio’dan BTC İçin “Harika Bir İcat” Tanımlaması

138 milyar dolarlık varlığı yöneten ünlü şirketin özel raporunda, Bitcoin’in en iyi senaryoda %160 oranında yükselebileceği vurgusu yapıldı. Rapora göre böyle olası bir yükselişte en etkili olacak iki etken ise altından Bitcoin’e başlayacak olan göç ve kurumsal yatırımcıların ağının genişlemesi. Bu etkenlerin gerçekleşmesi durumunda, rapora göre Bitcoin hızla yükselmeye devam edecek. Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio, Bitcoin için “harika bir icat” tanımlaması yaptı ve regülasyonların kripto varlıklar üzerinde bir belirsizlik yarattığını ve bunların yol açabileceği sorunları dile getirirken, ayrıca bu durumun Bitcoin’i altına alternatif bir varlık haline getirdiğini savundu.

Altın Yatırımcıları Bitcoin’e Göç Başlatırsa Ne Olur?

Bridgewater Associates özel ekibi, hazırladığı raporda sadece Bitcoin için en iyi senaryoyu ele almadı. Olası kötü senaryolar da söz konusu raporda değerlendirildi. Raporda, Bitcoin adına yapılan bu değerlendirmelerde, yatırımcıların portföylerinde Bitcoin’e ayrılan yatırım oranlarından yola çıkıldı. Özel ekibin hazırladığı raporda; “Altın yatırımcıları, portföylerinin yüzde 10, 20, 30, 40 ve 50’lik bölümlerini Bitcoin’e ayırırsa ne olur?” sorusuna yanıt arandı. Raporda yapılan hesaplamalarda, merkez bankaları dahil olmadan, en iyi senaryoda Bitcoin’in 86 bin dolara ve piyasa değerinin de 1,6 trilyon dolara ulaşacağını ve bunun “mütevazı bir tahmin” olduğu vurgulandı.

Bitcoin’deki Temel Sorunlar Neler?

Özel ekibin hazırladığı söz konusu raporda, Bitcoin’in en iyi senaryosuna ulaşması için 3 temel sorunun ortadan kalkması gerektiği belirtildi. Raporda bu sorunlar şu başlıklar altında ele alındı;

  • Volatilite
  • Yasal Belirsizlikler
  • Yetersiz Altyapı

Rapora göre Brdigewater Associates şirketi henüz Bitcoin’i “değer saklama aracı” olarak görmüyor. Bitcoin’deki volatil yapı ve spekülatif varlık olma özelliği, şirket için Bitcoin’i değer saklama aracı fikrinden uzaklaştırıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir