1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

2 Dev Banka BTC Adına Karşı Karşıya!

Kripto para piyasalarında, büyük yatırım şirketleri ve dev bankacılıklar dönem dönem piyasaya attığı adımlarla gündem olabiliyor. Fakat bu kez ABD’nin 2 dev bankası karşı karşıya geldi. Bitcoin’in (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi ile birlikte ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan, yatırımcıların altından Bitcoin’e yöneldiğini dile getirdi. Bir başka ABD bankacılık devi olan Goldman Sachs ise buna katılmadığını ifade etti.

2 Dev Banka BTC Adına Karşı Karşıya!

Kripto para piyasalarında bireysel büyük yatırımcılar, kurumsal şirketler, bankacılık devleri attığı adımlarla ya da kripto varlık yatırımları ile dönem dönem gündeme gelebiliyor. Özellikle bu yatırımcıların Bitcoin yatırımları, piyasalarda büyük heyecan uyandırabiliyor. Bu gibi yatırımlar, kripto varlıkların piyasa değerinde de etkili olabiliyor. Fakat bu kez bir yatırım ya da kripto para piyasalarına giriş adımı ile değil, Bitcoin hakkında belirtilen görüşler ile ABD’nin 2 büyük bankası karşı karşıya geldi. Kurumsal şriketlerin ve büyük yatırımcıların dev yatırımları sonrasında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), 23 bin doların üzerindeki yeni rekor seviyesi sonrası ABD bankacılık devi JPMorgan, altın yatırımcılarının yoğun bir şekilde Bitcoin yatırımı yaptığını dile getirmişti. Ayrıca JPMorgan, altın ETF’lerinin (borsa yatırım fonu) hacminin azaldığını fakat Bitcoin yatırım fonlarının aktif olarak arttığını da söylemişti. Bunun üzerine ABD’nin bir başka dev bankası olan Goldman Sachs ise bunun doğru olmadığını ve JPMorgan’a katılmadığını belirtti.

JPMorgan Altın Yatırımcılarının BTC’ye Yöneldiğini İfade Etti

Dijital altın Bitcoin (BTC) ile geleneksel altın, uzun zamandır kullanıcılar ve analistler tarafından birbiriyle kıyaslanıyor. Her iki varlık da birer yatırım aracı olarak, uzun zamandır yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Fakat bu araçlar arasında, yakın bir zamana kadar geleneksel altının daha çok tercih edildiği görüşü, daha çok öne çıkıyordu. Fakat 2020 yılında, Covid-19 salgını ile birlikte Bitcoin, dijital bir varlık olmasının avantajını kullanarak bu durumu tersine çevirmeyi başardı. JPMorgan bünyesindeki stratejistler de tam olarak bu durumdan destek alarak, altın yatırımcılarının altın ETF’lerinden vazgeçerek, Bitcoin’e yöneldiğini vurguladı. Ancak Goldman Sachs, bu fikre katılmadığını ve bunun doğru olmadığını iddia etti.

Goldman Sachs Altının Tahtını Kaybetmeyeceğini Savundu

JPMorgan stratejistlerinin açıklamaları sonrası, Bloomberg tarafından aktarılan bilgiye göre Goldman Sachs stratejistleri, “dijital altın” yakıştırması yapılan Bitcoin’in, hiçbir zaman geleneksel altını geçemeyeceğini iddia etti. Habere göre Goldman Sachs stratejistleri, Covid-19 salgını ile birlikte altının geleneksel para birimlerine ve diğer emtia varlıklarına karşı zayıf bir duruş gösterdiğini ve bu sebeple de Bitcoin’in, altının yerine geçebilecek bir yatırım varlığı olabileceği sanrısı oluştuğunu ifade etti. Yani Goldman Sachs stratejistleri, Bitcoin’in altının yerini alabileceği düşüncelerinin bir yanılgıdan ibaret olduğunu öne sürdü ve Bitcoin’in altının yerini almasının imkansız olduğunu ifade etti.

Goldman Sachs’a Göre Bitcoin Şeffaf Değil

Ayrıca Goldman Sachs bünyesindeki yetkililer, büyük ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin’den kaçındığını iddia etti. Yetkililer buna sebep olarak ise Bitcoin’in riskli bir yatırım varlığı olduğunu ve şeffaf olmadığını iddia etti. Büyük yatırımcıların Bitcoin’den kaçındığını iddia eden Goldman Sachs yetkilileri, Bitcoin’in hiçbir zaman altının yerini alamayacağını fakat iki varlığın da aynı anda var olabileceğini savundu.

Yorum Yap