1. Anasayfa
  2. Bitcoin

2011 Yılındaki Bitcoin Yorumları Gün Yüzüne Çıktı

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin’in (BTC) kırdığı rekorlar ve yaşadığı değer artışları beraberinde eski tarihlerdeki yaşanmışlıkları da gündeme getirebiliyor. Kripto varlık yatırımcılarının bir araya geldiği forumlarda, insanlar yaptıkları hatalı ya da akıllıca yatırımları paylaşarak dikkat çekmeyi başarıyor. Buna benzer bir konuşmanın 2011’de yaşandığı ve yatırımcılardan birinin Bitcoin adına başarılı tahminlerde bulunduğu ortaya çıktı.

2011 Yılındaki Bitcoin Yorumları Gün Yüzüne Çıktı

Kripto para piyasaları, yaşanan fiyat hareketlilikleri ve özellikle de Bitcoin’in (BTC) çizdiği fiyat grafikleri ile gündemi belirlemeye devam ediyor. Ancak gündem her zaman sıcak gelişmelerden oluşmuyor ve geçmişte yaşanmış olan bazı durumlar da daha sonra ortaya çıktığında gündem olabiliyor. Bu kapsamda daha önce birçok kişi, yaptığı hatalı yatırımları ya da akıllıca yatırımları dile getirerek, kripto para gündemine gelmeyi başarmıştı. Çoğunlukla hatalardan oluşan bu adımlar sonrası yatırımcılar pişmanlıklarını dile getirmiş ve artık daha mantıklı hareket edeceğine dair söylemlerde bulunmuştu. Benzer bir konuşmanın, 2011 yılında geleceğe dair yapıldığı ortaya çıktı. Bir forum sitesinde bir araya gelen kripto para kullanıcıları, Bitcoin henüz 2 yaşındayken fiyat tahminlerini ve görüşlerini paylaştı. Bu konuşmalarda, anonim bir kullanıcının tahminleri ise oldukça dikkat çekiciydi. Anonim kullanıcı, Bitcoin henüz 10 dolar seviyelerinde iken, onun ileride on bin dolar seviyelerine kadar çıkacağını tahmin etti.

2011 Yılında Bitcoin Ne Durumdaydı?

2009 yılında Satoshi Nakatomo tarafından piyasaya sürülen Bitcoin, bir süre fiyatsız olarak piyasalarda kaldıktan sonra ilk kez 2011 yılında senetler ile değer ölçümünden çıkarak dolar ile ölçülmeye başladı. O tarihte ilk kez 1 dolar fiyatına ulaşan Bitcoin ayrıca ilke kez yine 2011 yılında büyük bir hack saldırısının hedefi oldu. 2014 yılında 850 bin adet Bitcoin kaptıran Mt. Gox borsası, 2011 yılında da bir hack saldırısına uğramış ve 25 bin adet Bitcoin kaybetmişti. Bitcoin 2011 yılında 1 dolar ile fiyatlandıktan sonra Haziran ayında zirve noktası olan 30 doları gördü ve ardından yılı 10 dolar seviyesinde tamamladı.

“10 Bitcoin Bizi Zengin Yapmaya Yetecek”

O tarihlerde henüz ilk kez fiyatlanmaya başlamış olan Bitcoin adına bir grup kripto para kullanıcısı Bitcointalk isimli bir forum sitesinde bir araya geldi. Kullanıcılar, burada Bitcoin adına gelecek beklentilerini paylaştı. Bu paylaşımları 5 Haziran 2011 tarihinde başlatan anonim bir kullanıcının “Fiyatın yükseldiğini daha fazla göreceğiz, ilerleyen dönemlerde yüzlerce hatta binlerce dolara çıkılırsa şaşırmam” sözleri dikkat çekiciydi. Anonim kullanıcı ayrıca ekonomin daha fazla dijitale kayacağını öngörerek “10 adet Bitcoin bile bizi ileride zengin yapmaya yetecek” dedi.

“Siz Servetinizi Nasıl Değerlendireceksiniz?”

Anonim kullanıcının dikkat çeken yorumları bununla da sınırlı kalmadı. Kullanıcı ayrıca konuşmaların devamında diğer katılımcılara “Bir Bitcoin 10 bin dolar olunca siz kendi servetinizi nasıl değerlendireceksiniz?” diye sordu. Zhalox isimli bir başka kullanıcı ise bu soruya “Üniversite kredimi öderim, belki ev ya da araba alırım” diyerek yanıt verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir