1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

2020 Yılında Kripto Para Piyasalarında Neler Oldu?

Kripto para piyasalarında 2020 yılı benzersiz bir yıl olarak geride kaldı. Birçok altcoin, lider Bitcoin’e bağlı olarak inişler ve çıkışlar gösterdi, birçok kurumsal şirket ve doğrudan birçok ülke kripto para piyasalarında ilginç adımlar attı. Kripto varlıklara ilişkin birçok sıra dışı gelişmenin yaşandığı 2020 yılında, genel tabloda neler yaşandı?

2020 Yılında Kripto Para Piyasalarında Neler Oldu?

Birçok açından benzersiz bir yıl olarak geride kalan 2020 yılında, kripto para piyasalarında da eşsiz gelişmeler yaşandı. Doğrudan kripto varlıklar inişli çıkışlı hareketler sergiledi ve onun dışında, birçok farklı açıdan kripto para piyasalarında ilginç olaylar yaşandı. Bu yıl beklenmedik yatırımlar ve kripto varlık ödemeleri gerçekleşti, kripto para piyasalarına öngörülmeyen adımlar atıldı. Peki genel tabloda, 2020 yılında kripto varlık piyasalarında neler yaşandı?

2020 Birinci Çeyreğinde Neler Oldu?

Ocak ayında kripto para piyasalarında, en ilginç gelişmeler Türkiye’de yaşandı. İlk kez 7 Ocak tarihinde Tansel Kaya, bir öğrenciye kripto varlık ile burs verdi. Daha sonra 24 Ocak tarihinde Türkiye ile Rusya arasında, ilginç bir ticaret örneği yaşandı. Rusya’dan yola çıkan ve Samsun’a yanaşan yük gemisindeki buğdayın ödemeleri Bitcoin ile yapıldı.

Daha sonra Mart ayında, Covid-19 salgının tüm ekonomi piyasalarındaki etkisi, kripto para piyasalarına da yansıdı. Salgının etkisi ile birlikte başta Bitcoin olmak üzere, neredeyse tüm altcoinlerde 12 Mart tarihinde büyük bir çöküş yaşandı. Bu sebeple de kripto para piyasalarında 12 Mart 2020 tarihine “Kara Perşembe” adı verildi.

2020 İkinci Çeyreğinde Neler Oldu?

4 yılda bir yarılanan Bitcoin üretiminin, üçüncü yarılanması 11 Mayıs tarihinde gerçekleşti ve bu tarih itibariyle BTC madencilerine verilen ödüller 12,5 Bitcoin’den 6,25 Bitcoin’e indirildi. Bir sonraki yarılanma, 2024 yılında gerçekleşecek.

15 Haziran tarihinde en ilginç kripto varlık gelişmesi yine Türkiye’de yaşandı ve ilk kez bir emlak şirketi, Bitcoin ile gayrimenkul satışının önünü açtı.

2020 Üçüncü Çeyreğinde Neler Oldu?

15 Temmuz tarihine gelindiğinde ise kripto para piyasalarında dev bir skandal yaşandı ve ünlü kripto para yatırımcılarının hesapları siber saldırıya uğradı. Bu saldırı ile birlikte aralarında Elon Musk’ın da bulunduğu ünlü isimlerden, saldırganlar fidye olarak kripto para istedi.

15 Ağustos tarihinde ise kripto para piyasalarına Chainlink (LINK) damgasını vurdu. LINK bu tarihte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

16 Eylül tarihinde Uniswap protokolü, 1 Eylül öncesinde borsayı kullanan ETH kullanıcılarına 400 UNI dağıtarak büyük bir airdrop gerçekleştirdi.

26 Eylül tarihinde Kucoin, bir siber saldırı sonrası 281 milyon dolar kaybetti. Sonrasında ise şirket, bu tutarın 236 milyon dolarını kurtardığını açıkladı.

2020 Dördüncü Çeyreğinde Neler Oldu?

17 Ekim tarihinde, Coinbase borsası şeffaflık için yaptığı bilgilendirmelerde, kendisinden kullanıcılarına ilişkin dosya ve bilgi isteyen ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu açıkladı.

Coinbase’in açıklamasından sadece 4 gün sonra 21 Ekim tarihinde Google Türkiye aramalarında Bitcoin, 9. sıraya yükseldi. Ayrıca aynı tarihte PayPal çok sert söylemlerde bulunduğu kripto para piyasasına giriş yaptı ve bu adım tüm piyasalarda dev bir hamle olarak değerlendirildi.

1 Kasım tarihinde BitMEX CTO’su Samuel Reed, ABD Adalet Bakanlığı tarafından kara para aklama suçlamaları ile tutuklandı ve BitMEX CEO’su Arthur Hayes istifa etti.

31 Kasım tarihinde Bitcoin, 2017 yılından sonra faaliyete geçen kripto para borsalarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19 bin 736 dolar seviyesine ulaştı.

1 Aralık tarihinde uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi gerçekleşti ve bununla birlikte Ethereum, PoW sisteminden PoS sistemine geçiş sağlayacak.

12 Aralık tarihinde XRP kullanıcılarına belli oranlarda dağıtılacağı duyurulan SPARK airdrop’u gerçekleştirildi.

17 Aralık tarihinde Bitcoin, bütün kripto para borsalarında, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve BTC rekoru 24 bin 642 dolar olarak kaydedildi.

Yorum Yap