1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

2020’de Gümüş Altını Gölgede Bıraktı

2020 yılı, özellikle Covid-19 salgının yarattığı endişelerle güvenli limanlara olan yönelimi fazlasıyla artırdı. Değerli metallerde artan talebe doğru orantılı olarak, eşsiz değer artışları yaşandı. Bununla birlikte 2020 yılında hem altın hem de gümüş “altın çağını” yaşamış oldu. Fakat yıllık bazda incelendiğinde, gümüşün altını ikiye katladığı ve çok benzersiz bir yılı geride bırakmaya hazırlandığı görülüyor.

2020’de Gümüş Altını Gölgede Bıraktı

Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü, tüm dünyayı etkisi altına aldı ve özellikle Mart ayında salgının etkileri her yeri sardı. Bu etkilerin en büyüğü de ekonomi piyasalarında hissedildi. Bununla birlikte Mart ayında tüm ekonomi piyasalarında sert dalgalanmalar görüldü, fiyatlar resmen çakıldı. Fakat daha sonra salgının insanlar üzerinde yarattığı endişe, insanları yaşanan her olumsuz olayda olduğu gibi, değer saklamak adına güvenli liman varlıklarına yönlendirdi. Bununla birlikte altın ve gümüş üzerindeki talepler her geçen gün arttı, böylece her iki değerli metal de yıl boyunca değer artışı yaşadı. Fakat bu değer artışları tüm sene boyunca sürmedi ve Kasım ayında, gelen aşı haberleri salgın endişesinin yoğunluğunu azalttı ve insanlar dağılan salgın etkisi ile birlikte yatırım varlıklarında satış pozisyonuna geçti. Değerli metallerde Kasım ayında haliyle değer azalmaları başladı. Senenin son gününe gelindiğinde ise altın bu yıl yatırımcılarına %24,5 oranında kazandırdı. Öte yandan gümüş ise neredeyse altını ikiye katlayarak yatırımcılarına %48 oranında kazanç sağladı.

Gümüş ve Altın Son On Yılın En İyi Senesini Geçirdi

Altındaki değer kazançları, kademeli olarak Ağustos ayına kadar devam etti ve yılın ilk 8 ayında altın %36 oranında değer kazanmış oldu. Daha sonra belirsizlikler dağılınca altın fiyatları da gevşemeye başladı. Aynı zaman aralığında, yani ilk 8 ayda ise gümüş eşsiz bir performans göstererek %63 oranında değer kazandı fakat gümüş de altına paralel olarak Ağustos ayından sonra düşüş eğilimine geçti. Bu düşüş eğilimleri Kasım ayına kadar sınırlı ilerledi ve Kasım ayından sonra her iki varlıkta da değer azalışları hızlandı. Fakat hem gümüş için hem de altın için 2020 yılı, son on yılın en kazançlı senesi oldu.

İslam Memiş Altın ve Gümüşü Değerlendirdi

Yılın son işlem gününde altın fiyatlarının artış göstermesi ile birlikte, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, hem altını hem de gümüşü değerlendirdi. Memiş, yurtiçi piyasalarda gün içinde 455 TL seviyelerini gören gram altın için, kısa vadede 480 TL seviyelerinin görülebileceğini iddia etti. Öte yandan İslam Memiş, “altın mı dolar mı” şeklindeki yatırım tercihi sorusuna ise “altın” cevabını verdi. Fakat İslam Memiş, 2021 yılında gümüş fiyatlarının, yine altını geçeceğini öne sürdü. İslam Memiş’e göre gram gümüş 2021 yılında 9 TL seviyelerine ulaşacak.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yılın son gününde, güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.893,82 dolar – satış 1.894,34 dolar
  • Ons gümüş alış 26,48 dolar – satış 26,52 dolar
  • Gram gümüş alış 6,32 TL – satış 6,33 TL
  • Paladyum alış 2.382,71 dolar – satış 2.398,33 dolar
  • Platin alış 1.079,66 dolar – satış 1.085,23 dolar

Yorum Yap