1. Ana Sayfa
  2. Altın

2020’de Ons Altın En Çok TL ile Kazandırdı

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran Covid-19 salgını ile birlikte, ekonomi piyasalarda artan endişe yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirdi ve bununla birlikte altın fiyatlarında yıl boyunca kademeli artış gözlemlendi. Geçtiğimi yıl %25 oranında değer kazanan altın, yeni yıla doğru kazandığı değerleri geri vermeye başladıktan sonra, yeni yılın ilk haftasında sert yükselişe geçmişti. Aradan geçen iki haftanın ardından altın, yeniden sert düştü.

2020’de Ons Altın En Çok TL ile Kazandırdı

Yeni yılın ikinci işlem haftası geride kaldı ve piyasalar hafta arasında kapanışa geçti. Hafta arasında da altın fiyatları sıcak gelişmeler ile birlikte takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde sert değer kazanımları yaşadıktan sonra ikinci haftada düşüş eğilimine giren altın, hafta arasına girilirken de bu eğilimini korudu ve sert değer kaybetti. Altın fiyatlarında yaşanan gerilemenin ardından, geçtiğimiz yıla ilişkin ons altın verileri paylaşıldı. Dünya Altın Konseyi’nin paylaştığı verilerde, geçtiğimiz yıl %25 oranında değer kazanan altın, bu alanda emtia varlıklar arasında gümüşten sonra ikinci sırada yer almıştı. Fakat Dünya Altın Konsey’inin paylaştığı ons altın verilerinde, altının küresel piyasalarda en çok Türk Lirası karşısında değer kazandığı görüldü. Bununla birlikte yatırımcılar da altını yeniden gündemine aldı. Hafta arasının ardından piyasalarda işlemlerin başlaması ile birlikte altın fiyatları takip edilecek.

Yurtiçi Piyasalarında Altın Hafta Arasına Düşüşle Girdi

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını endişesi ile yatırımcıların güvenli limana olan talebi artış gösterdi. Artan talep ile birlikte sarı maden değerini %25 oranında artırmayı başardı. Altın adına oluşan olumlu tablo 2020 yılının son çeyreğinde değer kayıpları yaşasa da altın popülaritesini korumayı başardı. Yeni yılın ilk haftasında ABD kanadından yaşanan gelişmelere bağlı olarak sert değer kaybeden dolar karşısında güçlenen altın, aşı çalışmalarının başlaması ve ABD kanadındaki gelişmelere bağlı olarak yönünü yeniden aşağı çevirdi. Bununla birlikte yurtiçi piyasalarında gram altın yeni güne 440 TL seviyesinin altında giriş yaparken, çeyrek altın da 720 TL seviyesinin altından giriş yaptı.

Dünya Altın Konseyi Ons Altın Verilerini Paylaştı

Bir diğer yandan Dünya Altın Konseyi, 2020 yılına ilişkin ons altın verilerini paylaştı. Paylaşılan verilerde, geçtiğimiz yıl ons altın karşısında zirveyi Türk Lirası’nın aldığı görüldü. Türk Lirası’ndaki değer kayıpları, altın ile birlikte yerli yatırımcılara büyük oranda kazanç sağladı. Yayınlanan rapora göre, ons altın hangi para birimleri karşısında ne kadar değer kazandığını gösteren tablo şöyle:

  • Türk Lirası %55,6
  • Rus Rublesi %48,4
  • Güney Afrika Randı %30,9
  • Hindistan Rupisi %%27,6
  • ABD Doları %24,6

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.825,29 dolar – satış 1.825,72 dolar
  • Gram altın alış 437,71 TL – satış 437,78 TL
  • Çeyrek altın alış 713,00 TL – satış 725,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.843,00 TL – satış 2.886,00 TL

Yorum Yap