1. Anasayfa
  2. Analizler

2021 Sonunda Bitcoin Nerede Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılının sonlarında başlattığı uzun soluklu ralliyi ilk olarak 8 Ocak 2021 tarihinde duraksattı ve bu tarihten sonra köşesine çekilerek beklemeye koyuldu. Bu bekleyişte, Bitcoin’e giden para akışının bir bölümü altcoinlere dönünce birçok altcoin de rekor seviyelere hareket etti. Ancak Bitcoin rallisine kaldığı yerden devam etti ve bugün 50 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin’in 2021 yılı sonunda hangi fiyata ulaşacağı konusunda, ünlü analist PlanB de Twitter’da bir anket düzenledi.

2021 Sonunda Bitcoin Nerede Olacak?

Kripto para piyasalarında, Ocak ayı sonunda ve Şubat ayı başlarında başlayan hareketlilik, iki hafta boyunca devam etti. Bu hareketliliklerde birçok altcoin gösterdiği yükseliş performansları ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış olsa da asıl ilgi doğal olarak yine lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) üzerindeydi. Bitcoin için aslında kazan geçen hafta kaynamaya başlamıştı zira son günlerde sosyal medyada Elon Musk’ın açıkça Bitcoin’i desteklemesi ve ardından gelen Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, lidere sonunda yeni rekor seviyelerini getirdi. Tesla yatırımı öncesinde, Elon Musk’ın desteği ile 38 bin dolar bandına kadar yükselen Bitcoin, yatırımın açıklanması sonrasında 45 bin dolara kadar yükseldi, ardından gelen yükseliş ile 49 bin dolar üzerinde yatay seyretmeye başladı. Bu sabah saatlerinde 50 bin doları test eden Bitcoin, akşam saatlerinde 50 bin dolar rekorunu yeniden kırdı. Bu da akıllara 2021 sonunda Bitcoin’in hangi konumda olacağı sorusunu getirdi ve ünlü analist PlanB, Twitter’da bu konuyla alakalı bir anket düzenledi.

PlanB Kimdir? PlanB’nin Bitcoin Tahmini

Kripto para piyasalarının başarılı analistlerinden biri olan PlanB, sadece yaptığı analizler ile değil, geliştirdiği Bitcoin stok akış modeliyle de tanınıyor. Çeşitli hesaplamalar sonrasında geliştirdiği bu sisteme göre PlanB, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin için 288 bin dolarlık fiyat tahmininde bulunmuştu. Başarılı analist, kendi fiyat öngörüsünü de işin içine katarak, Twitter’da takipçilerine bir anket sundu. PlanB, ankette “Aralık 2021’e kadar Bitcoin fiyatı ne kadar olur?” diye sordu ve ankete toplam 55 bin 163 kişi katıldı.

Katılımcıların %45,3’ü “100 Bin Dolar” Dedi

PlanB’nin Twitter hesabından yaptığı ankete katılım beklenenden fazla gerçekleşti. PlanB ankete 4 cevap seçeneği yerleştirdi. Cevap seçenekleri arasında; 288 bin dolar, 100 bin dolar, 55 bin dolar, 55 bin dolardan daha az seçenekleri vardı. Ankete katılan 55 bin 163 katılımcının %45,3’ü “100 bin dolar” yanıtını verdi ve anketin kazananı bu seçenek oldu. Öte yandan “288 bin dolar” yanıtı %39,6, “55 bin dolar” yanıtı %8,1 ve “55 bin dolardan daha az” yanıtı da %7 oranında oy aldı.

Bitcoin’in Yükseleceğine Olan İnanç Arttı

PlanB’nin Bitcoin fiyatına ilişkin yaptığı ilk anket bu değil ve analist 2 ay önce de benzer bir soru ile takipçilerinin karşısına çıkmıştı. Twitter’da 264 bin takipçisi bulunan PlanB’nin 3 Aralık tarihinde yaptığı ankette de aynı seçenekler vardı ve o dönemde de “100 bin dolar” seçeneği birinci olmuştu ancak bu kez bu seçenek %33,3 oranında oy almıştı. Öte yandan 100 bin doların üzeri için tahminde bulunan kişilerin sayısında da artış oldu. Bunun, Bitcoin’in kırdığı yeni rekorların oluşturduğu beklentiden kaynaklandığı düşünülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir