1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

2021’de BTC’yi Hangi Olumsuzluklar Bekliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geride bıraktığımız yılın özellikle son çeyreğinde, kripto para piyasalarındaki tüm ilgiyi üstüne çekmeyi başardı. Bununla birlikte birçok ünlü isim de 2021 yılında Bitcoin’den beklediklerini dile getirdi. Çoğunluk Bitcoin için çok olumlu tablo tahminlerini paylaşırken JPMorgan Küresel Piyasalar Genel Müdürü Nikolaos Panigirtzoglou, 2021 yılında Bitcoin’i olumsuz yönde etkileyebilecek etkenleri dile getirdi.

2021’de BTC’yi Hangi Olumsuzluklar Bekliyor?

Kripto para piyasalarında, Bitcoin (BTC) özellikle kırdığı rekorlarla tüm piyasaların ilgisini ve dikkatini çekmeyi başardı. Btcoin’deki bu rekor hareketlilikleri sadece kripto para piyasalarında değil, tüm ekonomi piyasalarında ve ana akımda da gündem olmayı başardı. Bitcoin’in artan popülaritesi ile birlikte birçok ünlü isim, analist ve uzman Bitcoin fiyat tahminlerini ve Bitcoin’den 2021 yılında beklediklerini dile getirdi. Bu yorumların hemen hemen hepsi, Bitcoin’in 2021 yılında rekorlarına devam edeceği ve fiyatını çok yüksek seviyeleri çıkaracağı yönünde oldu. Piyasalarda Bitcoin adına özellikle son haftalarda olumlu bir beklenti oluşmuşken, JPMorgran Küresel Piyasalar Genel Müdürü Nikolaos Panigirtzoglou, 2021 yılında lider Bitcoin’i olumsuz anlamda etkileyebilecek faktörleri dile getirdi.

Panigirtzoglou Olumsuz Olabilecek Etkenleri Sıraladı

JPMorgan Küresel Piyasalar Genel Müdürü Nikolas Panigirtzoglou, 2021 yılında Bitcoin’i olumsuz anlamda etkileyebilecek faktörleri genel olarak 3 başlık altında topladı. Panigirtzoglou’na göre bu yıl Bitcoin’i; özellikle piyasadaki genel olumlu algı, yasal gelişmeler ve kurumsal/bireysel yatırımcıların tutumları olumsuz anlamda etkileyebilir. Uzman isim, görüşlerini CNBC’nin Squawk Alley programında dile getirdi. Kripto para piyasalarında PlanB gibi kripto para analistlerinin 100 bin dolarlık fiyat tahminleri üzerine Panigirtzoglou, birtakım uyarılarda bulundu. Uzman isme göre bu gibi beklentiler, boşa çıkabilir ve Bitcoin bu söylemlerden olumsuz anlamda etkilenebilir.

Analiste Göre Yatırımcılar 2017’deki Hataya Düşebilir

Bitcoin yeni rekorları kırdıkça, kripto para piyasalarında BTC için yeni hedef 30 bin dolar seviyesine geldi. Hemen herkes Bitcoin’in 30 bin doları aşmasını beklerken, ilerleyen dönemlerde de liderin 50 bin dolar seviyelerine ulaşacağını düşünüyor. Bu yönde fikir belirten kişilerin sayısının artması ile birlikte Panigirtzoglou “BTC’nin 50 bin dolar hatta 100 bin dolara çıkabileceği yönünde çok fazla tahmin paylaşılıyor. Diğer yatırım varlıklarına bakıldığında, piyasada bu gibi beklentiler oluştuğunda genelde bu beklentiler boşa çıkıyor” sözlerini dile getirdi. Bu gibi söylemlerin bireysel yatırımcıları çok etkilediğini dile getiren Panigirtzoglou, benzer bir durumun 2017’de de oluştuğunu dile getirdi. Uzman isim, 2017 yılında da bu söylemler ile birlikte bireysel yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiğini ve sonrasında ayıların piyasayı uzun soluklu olarak ele geçirdiğini dile getirdi. JPMorgan analisti, bu kez bir de kurumsal yatırımcıların da işin içine girdiğini ve daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Analist Olası Yasal Engeli Açıkladı

Bitcoin’i yasal tehlikelerin de beklediğini belirten Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin’in hala tam olarak kitlesel olarak benimsenmediğini ve hala bir ödeme aracı olarak kullanılmadığını belirtti. JPMorgan analisti bu durumun 2021 yılında değişip değişmemesinin yine yasal regülasyonlara bağlı olduğunu iddia etti. Uzman isme göre Bitcoin hala ödeme aracı olarak görülmüyor ancak dijital altın olarak görülüyor.

Yorum Yap