1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. 5 Gram Altın

5 Gram Altın

Altının gramı kaç TL? 5 gram altın ne kadar eder? Altın yükselecek mi düşecek mi? 5 gram bazında yapılması planlanan külçe altın yatırımı ve altın hakkında merak edilen sorulara yanıt bulması amacı ile EkoSayfa sizler için bu dosyayı hazırladı.

featured

Altının 5 gramı külçe şeklinde 24 ayar cinsinden satın alınabilir. İşçilik içermemesi ve kolay saklanabilmesi sebebi ile 5 gram altın külçeleri, fiziki altın yatırımında tercih edilen seçenekler başında gelir. Kolay bozdurulabilmesi açısından tercih edilen külçe altında 5 gramlık çözümler, altın biriktirme tarzında yatırımlar için orta bütçeler ile yatırım yapabilme opsiyonunu tasarruf sahiplerine sunar.

1 Gram Altın Ne Kadar?

Altının gram fiyatı son iki yıldır iyi bir yükseliş trendi yakaladı. Covid-19 pandemisi etkisi ile küresel piyasalarda ve yurtiçinde rekor kıran altın fiyatlarında, Ekim 2020 dönemi altında yeni zirvelere sahne oldu. Ekim ayı boyunca 24 ayar 1 gram altın 468 TL – 489 TL bandına değişti.

5 Gram Külçe Altın 24 Ayar Kaç TL?

Külçe 24 ayar 5 gram altının fiyatı güncel kurlar ile Ekim ayı boyunca 2.340 – 2.445 TL bandında değişti.

5 Gram Altın Bozdurma Fiyatı Nedir?

Altının 5 gramında bozdurma fiyatı satın alma fiyatının gerisinde seyreder. 24 ayar gram altın alış ve satış fiyatı arasındaki makas farkı yaklaşık 4,10 – 4,80 TL aralığında değişir. 5 gram altın bozdurma fiyatı ise Ekim 2020 döneminde 2.320 – 2.445 TL aralığında değişti.

Altın Gram Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gram altın fiyatının hesaplanması basit iki matematik işlemi ile gerçekleştirilir. Her emtiada olduğu gibi altının fiyatlaması da dolar bazında gerçekleşir. Küresel piyasalarda altın fiyatı takip edilirken, yaklaşık 31,10 grama karşılık gelen ons ölçü birimi kullanılır. Ons altın fiyatına ek olarak dolar kurunda yaşanacak değişimler, altın gram fiyatını etkiler.

Ons altından altın gram fiyatına geçerken ilk olarak ons altın fiyatı 31,10’a bölünür. Elde edilen fiyat dolar bazında 24 ayar gram altın fiyatıdır. Bulunan fiyat güncel dolar TL paritesi ile çarpılarak Türk Lirası cinsinden gram altın fiyatına ulaşılır. Satın alınacak 5 gramlık külçe altın için son olarak, gram altın fiyatını 5 ile çarparak satış fiyatına ulaşmak mümkündür.

Altın Gram Fiyatı Hangi Gelişmelerden Etkilenir?

Gram altın fiyatını etkileyen gelişmeler için dolaylı etkiden bahsedilebilir. Yukarıda değindiğimiz gibi gram altın fiyatını etkileyen iki unsur; altın ons fiyatı ve dolar kurudur. Yurtiçi altın fiyatları açısından düşünüldüğünde ise gram altın yatırımcısı, ons ve dolar TL etkilemesi muhtemel gelişmeler üzerine odaklanarak gram altın yatırımını şekillendirmelidir.

Altın ons fiyatı küresel piyasalarda fiyatlandığı için etkilendiği gelişmeler global ekonomilerdir. ABD ve Euro bölgesine ek olarak Çin ekonomisi, küresel altın fiyatlarında belirleyici rol üstlenir. Bahsedilen ekonomilerin gidişatına göre yatırımcılar dönemsel olarak ons altına geçişler yaparak, talep kısmında artış sebepli fiyatları yükseltebilir. Altın güvenli limandır. Sıfır enflasyon kabulü ile fiyatlanan altın, yatırımcıların risk tespit ettiği dönemlerde yükselişe geçer.

Yukarıda özetlenen paragrafa en güzel verilecek üç örnek; İngiltere’de gerçekleşen Brexit oylaması, ABD – Çin ticaret savaşları ve Covid-19 pandemisidir. Her üç gelişme de küresel ekonomik görünümde belirsizlik dönemlerine sebep olması yanında ağır ekonomik faturaların ortaya çıkacağı beklentisi ile altında yükselişe sebep olmuştur. Hatırlanacağı üzere pandeminin yayılması ilk dönemlerinde ABD Hazine tahvilleri rekor talep görmüş ve ardından sermaye ons altına kayarak rekor fiyatlamalara sebep olmuştur. Pandemi bir kenarı bırakıldığında ise ticaret savaşları ve Brexit süreci de ons altında yönü yukarı çevirecek hareketlere sebep olmuştur.

Dolar kuru cephesinden bakıldığında ise karşımıza tüm dünyada değer kazanan dolar ve değer kaybeden Türk Lirası olguları çıkacaktır. Dolar endeksi (DXY) ile ölçülen doların gücü, ABD ekonomik verileri ve FED para politikası kararları eşliğinde farklılık gösterebilir. FED faiz artırımı ve bol likidite dönemlerinde arz yönünde meydana gelen artışlar dolarda gerilemeye, ABD ekonomik verilerinde meydana gelen bozulmalar ise dolarda düşüşlere sebep olur.

Türk ekonomisinin mevcut görünümü ise yukarıda bahsedilen doların aleyhine gelişmelerden negatif etkilenebilir. Bu gibi durumlarda güçsüz dolar sebebi ile ons altın artarken, TL’de değer kaybı sebebiyle gram altın fiyatları küresel piyasalarda gerçekleşenin oldukça üstünde olur. Gram altın fiyatlarının 490 TL seviyesini hedeflemesi de benzer gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Esasen Türk yatırımcısı, Türk ekonomik verileri ve TCMB kararları eşliğinde dolar kurunu takip etmelidir. Yüksek enflasyon, cari ve bütçe açığı gibi gerçekleşen olumsuz veriler dolar TL cephesinde artışı tetikleyebilir. Artış dolar kaynaklı değil, TL değerinde meydana gelen azalma kaynaklıdır. Bu süreçlerde her ülke para biriminin TL karşısında değer kazanması muhtemeldir. Bu nedenle dolar kuru karşılaştırmaları için Türk ekonomisi verileri ve TCMB faiz politikalarını takip etmek, altın yönünün tayini açısından yatırımcıya daha fazla veri sunacaktır.

Altının Ayarı Nasıl Hesaplanır?

Altın ayarının hesaplanması içeriğinde yer alan saf altın miktarına göre gerçekleştirilir. Bahsedilen altın türünün içeriğindeki altın miktarı 24’e bölünerek altının kaç ayar olduğu bulunabilir. Bahsedilen işlem tersten yapılarak bir altının ne kadar has altın içerdiği, ayarı 24’e bölünmenin ardından 100 ile çarpılarak yüzdesel cinsten hesaplanabilir. Piyasalarda işlem gören 14, 18 ve 22 ayar altın içeriğinde saf altın miktarı şu şekilde hesaplanabilir:

 • 14 Ayar Altın: 14/24 işlemi sonucu 0,583 has altın (100 ile çarpılarak yüzde 58,3 oranında has altın içeriyor tanımlaması yapılabilir.)
 • 18 Ayar Altın: 18/24 işlemi sonucu 0,750 has altın (100 ile çarpılarak yüzde 75 oranında has altın içerdiği hesaplanabilir.)
 • 22 Ayar Altın: 22/24 işlemi sonucu 0,917 has altın (100 ile çarpılarak yüzde 91,6 saf altın içerdiği hesaplanabilir)

14 Ayar Gram Altın Fiyatı Nedir?

14 ayar altının gram fiyatı Ekim 2020 döneminde 273 TL –  283 TL satış fiyatı bandında gerçekleşti. 14 ayar gram altın bozdurma fiyatı ise benzer dönemde 271 TL – 281 TL fiyat aralığında değişti.

18 Ayar Gram Altın Fiyatı Nedir?

18 ayar altının gram fiyatı 2020 yılı Ekim ayında ortalama 351 TL – 363 TL bandında seyretti. Alış fiyatı (bozdurma) ise 18 ayar gram altında 348 TL – 360 TL bandında değişti.

22 Ayar Gram Altın Fiyatı Nedir?

22 ayar altının gram fiyatı 2020 Ekim döneminde 429 TL – 444 TL bandında fiyatlandı. 22 ayar bilezik gram bozdurma fiyatı ise benzer dönemde 424 TL – 440 TL bandında değişti.

Gram Altın Nereden Alınır?

5 gram külçe altın alınabilecek noktalar kuyumcular, sarraflar, döviz büroları ve banka şubeleri olarak sıralanabilir. 0,5 gramdan başlayan külçe altın seçenekleri 1 kg’a kadar satılmaktadır. Güncel 24 ayar gram altın fiyatı ile hesaplanan 5 gram altın paketli ve sertifikalı olarak satılmaktadır.

Gram Altın Almak Mantıklı Mı?

Gram altın alma kararı yatırımcıların güvenli liman varlıkları ile tasarruflarını koruma güdüsü yaşadıkları dönemlerde popülerleşir. Yüksek enflasyon dönemlerine yaygın olarak karşılık gelen bu süreçlerde alım gücü düşen TL’de yatırımlar, altın ve dolara yönelir.

Altın yatırımı ise Türk yatırımcısının uzun yıllar boyunca tercih ettiği ve en güvenilir bulduğu yatırım tercihlerinin başında gelir. Yastık altı olarak tabir edilen fiziki altın alımı, düğün ve nişan gibi kutlamalarda verilen hediyelerin yanı sıra ilerleyen dönemde karşılaşılacak giderlerin birikimi için tercih edilir. Anadolu’da “Kefen Parası” olarak nitelendirilen birikim türünün baş aktörü altındır.

Cumhuriyet ve çeyrek altın yastık altı yatırımın baş aktörleri olurken, gerek altın fiyatlarında artış gerek uygulanan makas farkları nedeniyle gram altın yatırımı son günlerde ön plana çıktı. Yatırımcı tercihleri düşük bütçelerle yatırım yapma fırsatı sunan gram altına yönelirken, işçilik giderlerinin bulunmaması nedeniyle bozdurma anında yaşanmayan kayıplar da gram altını almayı daha mantıklı bir yatırım kararı olarak ön plana çıkardı.

Bozdurma açısından herhangi bir problem yaşanmayan gram altın, tıpkı çeyrek ve Cumhuriyet altını seçenekleri gibi kolay nakde çevrilebilir. Üstelik işçilik giderleri içermemesi sebebi ile makas farkı açısından daha avantajlı olup, bozdurma anında para kaybını minimuma çeker. Fiziki altına yatırım yapacak tasarruf sahipleri gram altın alarak daha mantıklı bir karar verebilirler.

Bankalardan Gram Altın Almak Güvenilir Mi?

Bankalardan gram altın almanın güvenilirliği gerek fiziki gerek hesap üzerinden yapılan altın alımlarında bulunur. Her banka fiziki satışlarda sertifikalı gram altın satışı gerçekleştirirken, bankalardan açılacak vadeli veya vadesiz altın hesaplarının 100 Bin TL’lik değere karşılık gelen bölümü, Tasarruf Mevduatı Sigortası güvencesi altındadır.

Bankalardan ister fiziki ister hesap üzerinden yapılacak altın alımları, güvenilirdir. Dilerseniz fiziki altınlarınızı bankalardan kiralayacağınız kasalarda hırsızlığa karşı koruyarak birikimlerinizi güvende tutabilirsiniz.

En Düşük Altın Fiyat Makas Aralığı Hangi Bankada?

Bankaların altın makas farkları birbirinden farklılık gösterir. Esasen, her bankanın uyguladığı döviz ve altın kurları birbirinden farklıdır. Bahsedilen farklılıklar ise cüzi miktarlarda gerçekleşir. Gerçek fırsat ise bankaların birbirinden farklı olan altın alış ve satış fiyat farkında gizlidir.

Bankalarda güncel kurlar serbest ve spot piyasada yaşanan değişimlere bağlı olarak anlık değişir. Uygulanan makas farkları da gün içinde değişebildiği gibi farklı süreçler bazı bankaların öne çıkacağı şekilde farklılık gösterebilir. Bankalar üzerinden fiziki veya hesap üzerinden altın alımı yapacak vatandaşlar ise bankaların web siteleri üzerinden anlık altın kurunu karşılaştırarak en avantajlı makas farkı olanağı sunan bankayı altın alım ve satım işlemleri için tercih edebilir.

Yıllara Göre 5 Gram Altın Fiyatı Nasıl Değişti?

5 gram altının yıllara göre fiyat değişimi incelendiğinde, gerçekleşen yukarı yönlü yükseliş ivmesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Yıllık fiyat değişimleri TL cinsinden altının birkaç istisna dönem dışında değer kazandığını gösterir. Yaşanan bu hareketin sebebi ise enflasyondur. 2008 – 2020 yılları arasında 13 yıllık 5 gramlık altın fiyatlarının aylık ortalama fiyatlarına göre değişimi şu şekildedir:

 • 2008 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 201,00 TL – Satış 201,75 TL
 • 2009 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 269,00 TL – Satış 271,00 TL
 • 2010 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 336,00 TL – Satış 337,75 TL
 • 2011 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 506,15 TL – Satış 508,40 TL
 • 2012 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 501,50 TL – Satış 504,50 TL
 • 2013 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 470,45 TL – Satış 473,05 TL
 • 2014 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 471,45 TL – Satış 472,60 TL
 • 2015 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 541,80 TL – Satış 542,25 TL
 • 2016 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 648,85 TL – Satış 650,25 TL
 • 2017 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 800,25 TL – Satış 801,15 TL
 • 2018 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 1.212,00 TL – Satış 1.214,00 TL
 • 2019 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 1.388,40 TL – Satış 1.390,55 TL
 • 2020 Yılı En Yüksek 5 Gram Altın Fiyatı: Alış 2.399,55 TL – Satış 2.403,65 TL

Kredi Kartı ile Gram Altın Alınır Mı?

Kredi kartı ile gram altın alımı kuyumcular ve banka hesapları üzerinden gerçekleştirilebilir. Kuyumcularda kredi kartı ile altın alma devri ile ilgili yasal düzenleme tamamlanmış olup, vatandaşlar gram altın ile birlikte bilezik ve diğer ziynet altın seçeneklerini kredi kartı aracılığı ile alabilirler.

Bankalar tarafından sunulan altın cinsinden birikim hesapları aracılığı ile nakit ve kredi kartı ile altın almak mümkündür. Birikim hesaplarında verilecek talimatla altın alımları otomatik olarak belirlenen tarihte kredi kartından çekilir ve ekstre döneminde kredi kartı borcunun ödenmesi ile sistem sürdürülebilir. Alım tutarı için kredi kartında limit bulundurulması ve hesap özeti borcunun zamanında ödenmesi gereklidir.

Kredi ile Altın Almak Mantıklı Mı?

Kredi ile altın almak riskli bir hareket sistemidir. Yatırım uzmanları, yapılacak yatırımın ihtiyaç olmayan para ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Olası masraf yükselişlerinde kredi, kredi kartı borcu veya farklı bir ödeme için nakit ihtiyacı duyulabilir. Bu süreçlerde biriktirilen altınları fiyatına bakmadan satmak icap eder ve zarar etme olasılığı ortaya çıkar. Ayrıca altında yaşanabilecek ani düşüşlerde yatırımcı psikolojisi devreye girerek duygusal kararlar alınmasına yol açabilir.

Altın yaşanabilecek ani düşüş zamanlarına karşılık gelebilecek bu durumlarda, ödenen kredi faizine ek olarak üstlenilecek altındaki zarar da eklendiğinde karşılaşılan fatura ağır olacaktır. Bu nedenle kredili işlem yapmak tavsiye edilmez. Profesyonellerce tercih edilen bu işlem türü yerine 5 gram veya farklı tutarlarda biriktirmek suretiyle yapılan altın alımları sonrası ortalama bir maliyet oluşur. Altında dönemsel değer kayıpları yaşansa bile toplam maliyetin düşük olması sebebi ile psikolojik ve maddi zararlara uğramadan yapılan yatırımlar yönetilebilir.

Banka Hesabı Üzerinden 5 Gram Altın Nasıl Alınır?

Banka hesabından 5 gram altın alınması için ilk olarak altın cinsinden vadeli veya vadesiz hesap açılışı yapılması gereklidir. Bankalarda bir adet vadesiz TL hesabı bulunması da gerekirken, hesap üzerinden altın alımı için bahsedilen TL vadesiz mevduat hesabı kullanılarak 24 ayar gram altın güncel altın fiyatı üzerinden 5’er gramlık altın alım ve satımı yapılabilir.

Banka hesapları üzerinden istenilen zamanda altın alım ve satımı vadesiz hesaplar üzerinden yapılabilirken, biriktirme için güvenle hesapta altın cinsi tasarruflar saklanabilir. Öte yandan bankalarca sunulan birikim ve vadeli mevduat hesap seçenekleri, altın cinsinden faiz getirisi elde etme şansını tasarruf sahiplerine sunar. Satın aldığınız gram altınlarınızı günlük, haftalık, aylık veya daha uzun periyotlarda vadeli hesapta saklayarak faiz geliri elde edebilirsiniz.

Vadeli altın hesaplarında bozdurma işlemi için vade sonunu beklemeniz gereklidir. Vade sonunu beklemeden altın bozdurmanız halinde ise faiz kazancından feragat etmeniz gereklidir. Yeni gerçekleştireceğiniz 5 gram altın alımları ise bir sonraki vadede hesap üzerine eklenerek faize tabi tutulabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap