1. Ana Sayfa
  2. Altın

500 Gram Külçe Altın Alınıp Satılabilir Mi?

500 gram külçe altın işlemleri kuyumcular ve bankalardan yapılabilmektedir. Peki, yarım kilo külçe altın alım ve satım nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

500 Gram Külçe Altın Alınıp Satılabilir Mi?

Yarım kiloluk külçe altın alım ve satımı kuyumcular ve bankalar üzerinden satın alınabilir. Benzer noktalar üzerinden yarım kilo altın bozdurularak nakde dönüştürülebilir. Ayrıca, kuyumcuların online satış noktaları üzerinden güvenirliğinin test edilmiş olması şartı ile yarım kilo külçe altın satın alınması yapılabilir.

Yüksek tutarda birikim gerektiren yarım kiloluk altın alımları, hırsızlığa karşı korumalı bir saklama şekli arayışlarında bankaların altın hesapları üzerinden gerçekleştirilebilir. Bankalardan açılacak vadeli veya vadesiz altın hesapları üzerinden alım ve satım yapabilir; vadeli altın hesabı mevduat kazancından yararlanabilirsiniz.

Forex platformları da 500 gramlık altın alımları için gerekli piyasayı müşterileri ile buluşturur. Yasal zemin üzerinde hizmet veren platform seçimleri ile düşük makas aralığı avantajından yararlanarak 500 grama karşılık gelen altın işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

500 Gram Külçe Altın Nerede Saklanmalıdır?

Yarım kilo külçe altının muhafaza edilmesi şekli ve portatif boyutları sebebi ile sizlere zorluk çıkarmayacak olsa da hırsızlığa karşı koruma içgüdüsü, ilave tedbirlerin alınmasına yol açar. Evde muhafaza edilmesi önerilmeyen yarım kiloluk külçeler için kilitli kasanız bulunması halinde hırsızlığa karşı korumalı olarak muhafaza edebilirsiniz.

Evinizde veya işyerinizde kasa bulunmaması halinde ise bankaların kiralık kasa hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Aylık, 3 aylık ve yıllık bazda kiralanan kasalar içerisinde yarım kilo külçe altınınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Bankalardan alınacak olan kiralık kasa hizmetlerine ücret ödemek istememeniz halinde ise fiziki altın yerine banka hesapları üzerinden altın alımını tercih edebilirsiniz. Banka hesapları üzerinde 100 bin TL’lik kısmının TMSF güvencesinden yararlanabileceğiniz gibi vadeli altın mevduat faiz oranlarının ek getirisinden yararlanarak altın birikiminizi artırma şansı yakalayabilirsiniz. Bankalardan dilediğiniz anda ek farkını ödemek koşulu ile hesabınızda bulunan altın fiziki olarak çekebilirsiniz.

Kredi ile 500 Gram Altın Almak Mantıklı Mı?

Kredi ile yarım kilo altın alma kararı ciddi bir faiz maliyeti ve geri ödeme yükü altına girmek anlamına gelmektedir. Yaklaşık 240 bin TL tutarda ihtiyaç kredisi çekilmesini zorunlu kılan bu yatırım tarzında, güncel banka faiz oranları ve 36 ay vade sınırlaması dahilinde aylık ödenecek taksit tutarı 8.750 – 9.000 TL aralığında gerçekleşecektir. Toplam ödenecek faiz tutarı ise 36 ayda yaklaşık 80 Bin TL kadar olacaktır.

Kredi ile alım yapmak yukarıdaki hesaba göre külfetli bir karar olurken, kredi geri ödemesinin düzenli olarak yapılıyor olması bile alınan yatırım kararının sürekli sorgulanmasını önleyemez. Altın fiyatlarında meydana gelen değişimlerin psikolojiyi ciddi anlamda etkilediği bu süreçte, duygusal bir karar alınarak pozisyonun zarar ile kapatılma ihtimal oldukça yüksektir.

Alınan 500 gram altın yüklü bir pozisyondur ve gram bazına gerçekleşen her 1 TL düşüş, birikimlerin 500 TL erimesi anlamına gelir. Kredi için ödenen faiz de bu süreçte baz alındığında yatırımcılar, mevcut pozisyonlarında rahat vakit geçiremezler. Bu nedenle uzmanlar ihtiyaç olmayan para ile yatırımı önerirken, toplu para ile yapılacak alımlarda kademeli alım stratejisini tavsiye ederler.

Yorum Yap