1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

650 ABD Bankası Bitcoin Satış Hizmeti Verecek!

Amerika Birleşik Devletleri’nde 600 adedin üzerinde banka çok yakında ülkenin genelinde milyonlarca kişiye Bitcoin satın alma hizmetini sunabilecek. Bu durumun ise gelecekte Bitcoin fiyat artışına sebep olabileceği açıklandı.

650 ABD Bankası Bitcoin Satış Hizmeti Verecek!

Bankalar müşterileri için doğrudan kripto paraları tutmak yerine NYDIG’in kripto saklama hizmetlerini kullanacaklar. Ödeme şirketi NCR ve NYDIG ikilisi arasında olan bir sözleşmeye bağlı olarak, ABD’deki ortalama 600 banka, ülkede bulunan 24 milyon adetlik müşterisine BTC satın alma şansını sunacak.

Bankalar Hesaplarda BTC Tutmayacak!

Forbes’e göre, Stone Ridge Asset firmasının kardeş şirketleri olarak bilinen NCR ve NYDIG’in anlaşması, kredi firmalarının ve bankaların, ödeme sağlayıcılarından aldığı güçle oluşturulan uygulamalar üzerinden müşterilerine BTC satışı sunabilmelerini sağlayacak. Bu kapsamda dolaylı bir yol üzerinden bankalarında dahil olduğu bir kripto ticareti başlayabilir.

NCR dijital bankacılık başkanı Dougles Brown konu hakkında açıklamalar gerçekleştirdi. Konuşmasında,“Kripto ve stratejik uygulamaların fayda sağlayacağına inanıyoruz.“ dedi. Ancak düzenleme hakkında bilinmesi gereken bir detayda bulunuyor. Bankalar kendi müşterileri adına belirli dijital hesaplar üzerinden kripto para tutamayacaklar. Çünkü bu tip bir model merkeziyetsiz yapıyı bozuyor. Bankalar bu yöntemin yerine, NYDIG’in kripto para saklama hizmetlerini kullanarak Bitcoin satış hizmetini verecekler.

NYDIG’den Açıklamalar

NYDIG’in banka çözümlerinden sorumlu olan Patrick Sells’de konu hakkında kamuoyuna bilgi sunan isimlerden biri oldu. Ünlü isim konuşmasında,“Bu işlem ile bankalarda bugün piyasada yer alan işlem ücretlerinden çok daha az işlem ücreti ödeyeceksiniz. Ancak bu düşük işlem ücretlerinin limitlerine ise bankalar karar verecekler.“ dedi.

BTC Sahipleri Banka İşlemlerine Sıcak Bakıyor!

İnsanların bankalar üzerinden kripto para işlemi yapmaya ne kadar hevesli olduklarını öğrenmek isteyen bir araştırma şirketi bu konu hakkında anket düzenledi. Cornerstone Advisors tarafından gerçekleştirilen 2020 senesi Aralık tarihli ankette ise kripto para sahiplerinin üçte ikilik bölümünün bankalar üzerinden kripto para ticareti yapmak istedikleri ortaya çıktı.

Bu anketin yapıldığı tarihte, bankaların sadece %2’si kripto endüstrisinin coşkusunu aynı anda yaşıyorlardı. O günden bugüne gelindiğinde ise Morgan Stanley ve JP Morgan gibi önemli bankalar kripto paraları konuşmaya başladılar. Hatta JP Morgan bankası stratejistleri 2021 senesi Aralık için bir BTC fiyat tahmini dahi verdiler. Tahmin fiyat düşüşü yönündeydi.

Kurumsal Şirketler En Uygun Fiyattan Alım Peşinde!

Morgan Stanley’nin BTC yatırım planları ise Nisan ayındaki SEC dosyalamalarında gündeme geldi. Bankacılık devinin Haziran ayı ile birlikte tam 4 farklı BTC fonuna katkı verdiği biliniyor. Bitcoin her ne kadar bazı kesimler tarafından eleştirilse de ona yapılan yatırımlar devam ediyor. Uzman analistler ise fiyat düşüşüne yönelik yorumların da özellikle yapıldığını düşünüyorlar. Çünkü kurumsal şirketlerin bir amaçlarının olduğunu belirtiyorlar. Gelecekteki rekor artışlar öncesinde, kurumsal şirketlerin Bitcoin fiyatını 10 bin dolara kadar düşürmek istedikleri ve en avantajlı noktadan milyonlarca alım yapma amacında oldukları konuşuluyor.

Bitcoin’in fiyat düşüşünün bir avantaj olduğu hakkında pek çok kurumsal şirket geçen haftalar açıklama gerçekleştirdi. Çoğu kurumsal kripto para yatırımcısı 30 bin dolarlık fiyat düzeyinden en yüklü alımları yaptıklarını açıkladılar. Eğer Mayıs ayı piyasa çöküşü olmasaydı bu kadar avantajlı fiyattan BTC alımı yapma şansı bulamayacaklardı. Şimdilerde ise Lark Davis gibi ünlü isimlerde kurumsal şirketlerin BTC fiyatını özellikle 10 bin dolara kadar düşürmek için belirli hareketleri izlediklerini açıklıyorlar.

Bitcoin için geçen haftalar birçok olumsuz habere konu olmuştu. Son olarak Çin’in hem madencilik işlemlerini hem de ticareti kısıtlaması fiyatlarda düşüş hareketini açığa çıkarmıştır. Madencilerin Teksas gibi enerji masraflarının ucuz olduğu alanlara göçlerinin başlaması ise üretimde düşüşü tetikledi. Göç devam ederken Bitcoin üretim oranının ve hash gücünün de düştüğü açıklandı. Uzman analistlere göre BTC hala düşüş trendinin etkilerini taşıyor ancak hakkında gündeme gelen olumlu haberler ise gelecekteki fiyat artışları için birer sinyal haline geliyorlar.

Bitcoin Fiyatı 1 Temmuzda Ne Durumda?

Bitcoin’in artık belirli bankalar üzerinden satılabileceği haberinin gündeme yansıması ardından kripto dünyasında yeniden bir hareketlenme gündemde. Herkes bu konuyu konuşurken Bitcoin fiyatları ise henüz konuya tepki vermiş değil. Bugün saatler 09:44’ü gösterirken BTC 34.179 dolar seviyesinden işlem gördü ve %2.12 oranında değer kaybını tabloya aldı.

Bitcoin, geride bıraktığımız son 24 saat içinde en yüksek 35.283 dolar seviyesinden ve en düşük 34.086 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in son 7, 30 ve 90 günlük grafiklerini yeniden göz geçiren analistler, 7 gün içinde grafiğe yansıyan en yüksek fiyat değerinin 36.542 dolar olduğunu açıkladılar. Diğer yandan son 7 gün içinde kayda geçen en düşük fiyat değeri ise 30.184 dolarlık olan ve yatırımcılar FUD yaratma etkisi yüksek olan rakamdı.

Bitcoin’in Devasa Değer Kaybı

Geride bıraktığımız son 30 gün zarfından Bitcoin, 41.295 dolarlık en yüksek fiyat üzerinden yatırımcılarına kar sunmayı başarmıştı. Ancak bu süre zarfındaki dalgalanma etkileri ile sürüklendiği en düşük fiyat ise 28.893 dolar oldu ve bu fiyat 30 bin doların altına inişi gündeme taşıdır. Son 90 günlük grafikte ortaya çıkan 64.863 dolarlık tepe-rekor fiyat ve 28.893 dolarlık dip fiyat ise aradaki devasa düşüşü gözler önüne serdi. Şimdiler ise, saatler 09:50 iken fiyat 33.610 dolar bandında hareket ediyor ve %4.01 oranında değer kaybı tabloya geliyor.

Yorum Yap