1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. 7 Milyon Dolarlık Bir Saldırı Haberi Daha!

7 Milyon Dolarlık Bir Saldırı Haberi Daha!

Ethereum tabanlı Origin Dollar’a saldırı gerçekleştirildi! Origin Dollar’ın açıkladığı bildiriye göre 7 milyon dolarlık bir saldırı gerçekleştirildi. Kurucu ve çalışanların projeye yatırdığı 1 milyon doların üzerindeki para da saldırı sonucunda saldırgan tarafından çalındı. DeFi sektöründeki üst üste gelen hacker saldırısı haberleri, kripto para piyasasındaki tedirginliğin artmasına sebep oldu.

7 Milyon Dolarlık Bir Saldırı Haberi Daha!

Ethereum tabanlı Origin Dollar’a 7 milyon dolar değerinde saldırı gerçekleştirildi. Origin Dollar’ın açıklamasına göre, çalınan 7 milyon doların içinde kurucu ve çalışanların da projeye yatırdığı 1 milyon dolar bulunuyor. Origin Dollar yetkilileri saldırı sonrası saldırgana seslendi.

Origin Dollar, Ethereum Tabanlı Bir Kripto Para Platformu

Yapılan saldırı ile birlikte 7 milyon dolar kaybeden blochain projesi Origin Dollar (OUSD), Ethereum tabanlı, taraflar arasında gerçekleştirilen para transfer işlemlerinin aracısız bir şekilde yapılabilmesini sağlayan bir kripto para platformudur.

Origin Dollar kurucu ortağı olan Matthew Liu, gerçekleştirilen saldırı sebebi ile çok üzgün olduklarını ve tüm çalışma ekibiyle birlikte araştırmalarını devam ettirdiklerini bildirdi.

Saldırganların Cüzdanları Takip Edildi

Origin Dollar ekibi, saldırı ile alakalı geniş çaplı ve detaylı bir araştırma yaptıklarını dile getirdi ve kullanıcıların, gelişmeleri blog üzerinden takip etmesini istedi. Son güncelleme ile Origin Dollar kurucu ortağı, saldırganların cüzdanlarını takip etmeyi başardıklarını bildirdi.

Aktarılan bilgilere göre; saldırganlar Tornado Cash ve renBTC kullanarak paraları çalmış ve saldırganlardan birinin cüzdanında 7137 ETH ve 2249 milyon DAI bulunduğu tespit edilmiş. Bu tespitlerin ışığında; çalınan stablecoinlerin birçoğunun da Origin Dollar (OUSD) üzerinden çekildiği aktarıldı.

Manipülasyon İçin Flash Loan kullanılmış

Yabancı kaynaklı, kripto para piyasası haber sitesi Coindesk’in paylaştığı haberde, OUSD’nin gün içinde %36 oranında düşüş yaşadığı bilgisi verildi. Buna bağlı olarak; Etherscan verilerine göre saldırganların manipülasyon için flash loan kullandığı aktarıldı.

Origin Dollar’ın kurucu ortağı Matthew Liu, blog gönderisinde kullanıcılara bir çağrıda bulundu. Liu, gönderisinde, saldırıdan etkilenen kullanıcıların Uniswap ya da Sushiswap üzerinden OUSD almamalarını söyledi. Öte yandan; saldırıdan etkilenen kullanıcılara herhangi bir tazminat ödemesi görüşmesi yapılmadan önce, çalınan kredilerin geri alınabilmesi için geniş kapsamlı önlemler alınacağını aktardı.

Matthew Liu Saldırganlara Çağrıda Bulundu

Origin Dollar kurucu ortağı Matthew Liu, blogta paylaştığı gönderide saldırganlara çağrıda bulundu ve doğru olanın yapılmasını istediklerini dile getirdi. Matthew Liu gönderisinde; “Sizden doğru olanı yapmanızı ve çaldığınız paraları iade etmenizi istiyoruz. Hacker olarak oldukça yetenekli olduğunuzu kanıtladınız. Paranın %100’ünü iade ederseniz sizi takip etmeyeceğiz ve aleyhinize işlem başlatmayacağız. Sadece incittiğinizi insanları düşünün ve paraları iade edin.” sözlerine yer verdi.

Kripto para piyasasında peş peşe gelen hacker saldırı haberleri ile, kripto para piyasası kullanıcılarının da tedirginliği arttı. Özellikle yaşanan saldırılardan sonra DeFi sektörüne duyulan güven oldukça zedelenmiş durumda.

Yorum Yap

Yorum Yap