1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. ABD Başkanı Seçilen Biden Sonrası Bitcoin’i Bekleyen Gelişmeler Tartışılıyor: 2021 Yılında BTC Fiyatını Neler Bekliyor?

ABD Başkanı Seçilen Biden Sonrası Bitcoin’i Bekleyen Gelişmeler Tartışılıyor: 2021 Yılında BTC Fiyatını Neler Bekliyor?

Çekişmeli devam eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlık Seçimlerinde oy sayımı tamamlanarak Demokratların adayı Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı seçildi. Seçim belirsizlikler ve teşvik paketi beklentileri bir yana, Joe Biden’in ekibinde yer alan kripto para destekçisi bir isim kripto para yatırımcılarını heyecanlandırıyor. Kripto analistleri ise Joe Biden yönetimindeki bir ABD sonrasında 2021 yılında BTC’yi nelerin beklediğini tartışmaya açtı.

ABD Başkanı Seçilen Biden Sonrası Bitcoin’i Bekleyen Gelişmeler Tartışılıyor: 2021 Yılında BTC Fiyatını Neler Bekliyor?

Çekişmeli geçen bir başkanlık seçimi sürecinin ardından oy sayımı bitti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 46. Başkanı Joe Biden ilan edildi. Halen mevcut ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçim sonuçlarına itiraz edileceği kulislerde konuşulsa da Biden yönetimi ile birlikte 2021 yılında Bitcoin’i nelerin beklediği tartışmaya açıldı.

Piyasaların Aksine Kripto Para Yatırımcılarının Desteklediği Aday Biden!

ABD Başkanı Donald Trump’ın hisse senedi piyasalarına olan destekleri, genişleyici mali politikaları ve Amerikan Merkez Bankası (FED) politikalarına olan “düşük faiz politikası” baskıları sebebiyle Wall Street ve hisse senedi piyasalarının kazanmasını arzu ettikleri aday mevcut başkandı. Seçime yaklaşılırken anketlerin favorisi Joe Biden gelirse mali teşvik beklentilerine onay vereceği beklentileri ile birlikte piyasa kararlarında bir nebze değişim gözlense de kripto para piyasası en başından beri Joe Biden’i destekliyor.

Joe Biden’in kripto para ile ilgili olumsuz bir söyleminin bulunmaması piyasa uzmanı Qiao Wang gibi isimlerin Biden başkanlığının Trump yönetimine göre daha iyi olacağına inanmasına yol açıyor. Ayrıca FTX kripto borsası Sam Bankman-Fried CEO’su kanadından gelen Biden’in kampanyasına 5,2 milyon dolarlık bağış da sektörün pozitif beklentilerini perçinledi.

Yeni Teşvik Paketine Dikkat Çekiliyor

Demokratlar tarafından kongreye getirilen ve Başkan Trump tarafından seçim sonrasına ertelenen 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketi de analistlerin olduğu kadar kripto para yatırımcılarının da iştahını kabartıyor. Galaxy Digital’den tanıdığımız Mike Novogratz gibi isimler ikinci teşvik paketine sık sık gönderme yaparak, Biden başkanlığında Bitcoin’in güvenli varlık olarak öne çıkarak gelişeceğini iddia ediyorlar. Bu sava göre ise enflasyonist bir ortamda arzı sınırlı olan BTC’nin bir adım öne çıkması, gelecek mali teşvikle birlikte BTC fiyatını yukarı taşıyacak!

SEC, CFTC ve OCC Başına Gelecek İsimler Önemli!

Bazı analistler ise Joe Biden’in kripto para piyasasına etkisini tartışmadan önce kurumların başına geçireceği isimlerin görülmesini gerektiğini düşünüyor. Özellikle bu anlamda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) başına geçecek isimler önem arz ediyor. Bu görüşü dile getiren Compoun’un genel avukatı Jake Chervinsky, “Başkan olarak seçilen Biden, kripto hakkındaki görüşleri hakkında kamuya açık bir şey söylemedi. Şimdilik, dikkatini çekecek kadar büyük bir mesele değil. Önümüzdeki dört yıllık ABD kripto para politikası, kilit pozisyonlara kimi atadığına bağlı. Geçiş ilerledikçe daha fazlasını öğreneceğiz.” ifadeleri ile görüşünü beyan etti.

Yorum Yap

Yorum Yap