1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

ABD Başkanlık Seçimi Sonuçlarına Bitcoin’in Tepkisi Nasıl Olacak?

Küresel çapta büyük bir merakla takip edilen ABD başkanlık seçiminden ilk veriler gelmeye başladı. Bütün dünyanın günlerdir odaklandığı 3 Kasım tarihi, yani ABD başkanlık seçimlerinde oy sayımına geçildi. Bticoin başta olmak üzere Türk Lirası, altın ve bunun gibi popüler varlıkların yatırımcıları seçim sonuçlarının piyasalara nasıl bir etki yapacağını merak ediyor. İlk verilere göre Bitcoin olumlu tepki gösterdi.

ABD Başkanlık Seçimi Sonuçlarına Bitcoin’in Tepkisi Nasıl Olacak?

ABD başkanlık seçiminde oy sayımlarına geçilmesiyle birlikte Bitcoin fiyatında dikkat çekici bir hareketlenme oldu. ABD’den gelen ilk verilerin ardından 13 bin 700 dolar seviyelerinde bulunan Bitcoin’in fiyatı hızlı bir ivmelenme ile birlikte 14 bin dolara kadar yükseldi. Piyasaların başkanlık seçimleri sonuçlarına nasıl tepkide bulunacağını önceden kestirebilmek için güncel verilerin de yakından takip edilmesi gerekiyor.

Sosyal medyanın tanınan isimlerinden ABD başkanlık seçimini yakından takip eden kullanıcıların aktardıkları bilgilere göre Donald Trump, kendisine seçimi kazandıracak eyaletleri bir bir ele geçirmeye başladı. Henüz resmi seçim sonuçları açıklanmamış olsa da mevcut verilere bakarak Trump’ın zaferini ilan edeceği iddia edildi.

Henüz Posta Oylar Sayılmadı

Hakan Akbaş gibi uzman isimler de Twitter hesapları üzerinden piyasaların yakından takip ettiği ABD başkanlık seçimi sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akbaş yaptığı açıklamasında posta ile 64 milyon oy atıldığını ve bunların sandığa giden seçmen sayısından fazla olduğunu belirterek, posta oylarının sayıma dahil edilmesiyle birlikte bu oyların Biden lehine olabileceğini hatırlattı.

Büyük Eyaletler Trump’ı Seçti

ABD’nin başkanlık seçimleri için bu sene bir ilke imza atıldı. Erken oylama yolu ile posta yolunu seçen vatandaşların sayısının 65 milyona ulaştığı belirtildi. Sandıkların bu kadar hızlı sayılıp açıklanmasının bir sebebinin de erken oylama ve posta yolu ile oylama olduğu belirtildi. Uzmanlar erken oyların sayılmaya devam ettiği Florida eyaletinde Trump’ın galibiyetine kesin gözüyle bakıyor.

Bitcoin Yatırımcıları Seçimi Yakından Takip Ediyor

Le Public, ABD başkanlık seçimini Joe Biden’ın kazanması halinde bunun ilk etapta ABD ekonomisi açısından kötü olacağını kaydetti. Bitcoin ve borsa yatırımcılarının seçim sonuçlarını yakından takip ettiği belirtilen haberde pek çok yatırımcının bu şekilde düşündüğü açıklandı. Bitcoin seçim başladığından beri 250 dolarlık bir artış yaşadı. BTC/USD paritesi bu an itibarıyla 13 bin 700 dolar seviyelerindeki dalgalanmasına devam ediyor.

BTC fiyatı 14 bin doları görse de aktif cüzdan adreslerinin sayısı sert bir şekilde geriledi. Bu gelişmeye rağmen piyasalardaki Bitcoin işlemleri istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Uzmanlara göre yatırımcılar harekete geçmeden önce ABD başkanlık seçimi sonuçlarını bekliyor. Trump’ın birkaç sandıkta öne geçmesinin ardından USD/TRY paritesinde de gevşemeler görüldü. Biden’ın kazanması durumunda Demokratların Kongre üzerinde daha fazla söz sahibi olup, koronavirüs teşvik paketinin onaylanacağı düşünüyor. Bu paketin onaylanması halinde kısa vadede piyasalarda yukarı yönlü bir hareket görülmesi bekleniyor.

Yorum Yap