1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. ABD – Çin Gerilimi Altın Fiyatlarını Yükseltti

ABD – Çin Gerilimi Altın Fiyatlarını Yükseltti

Altın fiyatlarında küresel gündem maddeleri etkili olmaya devam ediyor. 2020 yılını büyük değer kazançları ile kapatmaya hazırlanan altın, Kasım ayında düşüşe geçerek uzun bir aradan sonra ilk kez bir ayı kayıpla kapatmıştı. Bu değer kaybının ardından altın Aralık ayı itibariyle tekrar yükselişe geçmiş ancak değer kazançlarını sınırlı seviyede tutmuştu. Altın fiyatları ABD ile Çin arasındaki artan gerilim ile birlikte tekrar yükselişe geçti.

ABD – Çin Gerilimi Altın Fiyatlarını Yükseltti

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı gelişen gündem haberlerine göre yön belirlemeye devam ediyor. Yaklaşık bir yıl boyunca yükseliş trendini sürdüren ons altın fiyatları, Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşı haberleri ile birlikte Kasım ayında büyük değer kayıpları yaşamıştı. Yıl boyu ons altın kazandığı değerleri Kasım ayı itibariyle geri vermiş, hatta son ayların en düşük seviyesine kadar ulaşmıştı. Ons altın fiyatları 2020 yılında ulaştığı 2 bin 74 dolarlık, tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüşe geçerek 1.800 doların altına gerilemiş ve bu bölgede 1.774 dolar seviyesini test etmişti. Aralık ayında ise aşı haberlerinin azalan etkisi ile birlikte ons altın fiyatları tekrar yükselişe geçti. İkinci işlem haftasının başlaması ile birlikte ise yatay seyirde ilerleyen ons altın, ABD ile Çin arasındaki artan gerilimlere birlikte tekrar yükselişe geçti. Bu gerilim ile birlikte küresel piyasalarda 1.872 dolar seviyesine kadar yükselirken, yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı 470 TL seviyesinin üzerine ulaştı.

ABD – Çin Gerilimi Gram Altına da Yansıdı

Yurtiçi piyasalarda Çarşamba günü, hareketli başladı. ABD ile Çin arasındaki artan gerilim küresel piyasalarda ons altın fiyatını yükseltti. Ons altın fiyatındaki yükseliş ise yurtiçinde gram altın fiyatlarına yansıdı. Dolar/TL kurunun sakinliği ile dengeli seyreden gram altın, ons altından bulduğu destek ile bu dengeli seyirden ayrılıp yükselişe geçerek, 471 TL seviyesine kadar ulaştı.

ABD Yaptırım Uygulamaya Hazırlanıyor

ABD ile Çin arasındaki gerilimi tetikleyen ise Hong Kong’da muhalefet vekillerinin elinden alınan yetkileri oldu. Hong Kong’da seçimle gelen muhalefet vekillerinin elinden alınan yetkilerinde Çin’in rolü olduğunu düşünen ABD, en az 12 Çinli yetkiliye yaptırım uygulama hazırlığına başladı. Bu yaptırım hazırlığı ile birlikte küresel piyasalarda ons altın da harekete geçti ve fiyat seviyesini 1.872 dolara kadar çıkardı. ABD ile Çin arasında başlayan bu gerginlik dolaylı olarak yurtiçi piyasalarına da yansımış oldu ve gram altın da 470 TL seviyesini aştı.

Teşvik Paketinden Olumlu Sinyaller Geldi

Sadece ABD’de değil, tüm küresel piyasalarda beklenen ABD teşvik paketi ile ilgili de sinyaller gelmeye başladı. Covid-19 salgınına karşı piyasaya sürülecek olan teşvik paketi için senatoda bir araya gelen demokratlar ve cumhuriyetçiler, bu görüşmelerden olumlu mesajlar verdi. ABD eski başkanı Trump’ın, 908 milyar dolar değerindeki teşvik paketini imzalayacağı yönünde kamuoyunda beklentiler arttı. Tüm bu gelişmeler finansal piyasalar üzerindeki etkinliğini sürdürüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap