1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

ABD Mali Teşvik Paketinin Kripto Paralara Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde, geçtiğimiz hafta başında başlayan sert düşüşler, hafta boyunca devam etti ve piyasalarda neredeyse tüm altcoinler fiyatta çakılmalar yaşadı. Bu düşüşler, haftanın son işlem gününde mali teşvik paketiyle ilgili olumsuz söylemler gündeme gelince hızlanmıştı ve paket bugün onaylandı. Paketin onaylanması ile birlikte piyasalarda yukarı yönlü hareketlilik başladı. ABD mali teşvik paketi, kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?

ABD Mali Teşvik Paketinin Kripto Paralara Etkisi

Kripto para piyasalarında, bir haftadır net bir şekilde fiyatlarda çakılmalar yaşanıyordu ve bu çakılmaların öncüsü de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmuştu. Bitcoin’in hafta arasından sonra, hafta başında sert düşüşler yaşamaya başlaması ile birlikte kripto para piyasalarında diğer altcoinler de düşüş trendine girmiş ve piyasalarda kırmızı grafikler otaya çıkmıştı. Bu durum, tam da doların küresel piyasalarda güçlendiği haftaya denk geldi ve benzer durumlar önceki dönemlerde de yaşanmıştı. Daha önce de dolar güç kazandığında, Bitcoin’in değer kaybettiği olmuştu. ABD tahvil faizlerinin beklenenden yüksek gelmesi ile birlikte güçlenen dolar karşısında, Bitcoin sert değer kaybetti ve altcoin fiyatları da çakıldı. Ancak bugün ABD mali teşvik paketi, Temsilciler Meclisi’ne sunuldu, ABD Başkanı Joe Biden tarafından sunulan teşvik paketi, onaylandı. Paketin onaylanması ile birlikte kısa sürede altcoinlerde artışlar başladı. İlerleyen dönemlerde, 1,9 trilyon dolarlık ABD mali teşvik paketi, kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?

Mali Teşvik Paketi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi

ABD Başkanı Joe Biden, 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinden önce Covid-19 salgınının etkilerini azaltmak için, propagandalarında mali teşvik paketi sözü vermişti. Uzun bir süredir Kongre’de görüşülen paket, bugün öğlen saatlerinde Temsilciler Meclisi’ne sunuldu. Başkan Biden’ın söz verdiği gibi sunduğu 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi mecliste 219’a, 212 oy çokluğu ile kabul edildi. Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen mali teşvik paketi, onay için Senato’ya gönderildi.

Mali Teşvik Paketi Neleri Kapsıyor?

Mali teşvik paketi ile Covid-19 salgınının yaralarını sarmak adına, zor durumda olan ABD vatandaşlarına 1.400’er dolarlık ödemeler yapılacak. Ayrıca pakette, işsizlik yardımlarının genişletilme adımları da atıldı. İşsizlik yardımları da 29 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Öte yandan mali teşvik paketi içinde; öğrenci yardımları, kira yardımları, çocuk yardımları ve yerel yönetim yardımları da yer alıyor. 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin, daha küçük çaplısı 2020 yılında da dağıtılmıştı ve o dönemde, yardımlar sonrasında kripto para piyasalarında artışlar başlamıştı.

Paketin Kripto Para Piyasalarına Etkisi

Daha önce dağıtılan 1.200 dolarlık yardım çekleri, ABD’li vatandaşlar tarafından kripto paralar için kullanılmıştı ve şimdi de bu çekler benzer şekilde kullanılırsa, kripto para piyasalarında artışlar kaçınılmaz olacak. 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin Cuma günü görüşüldüğü sıralarda olumsuz havanın esmesi ile birlikte, kripto para piyasalarındaki düşüşler daha sert hissedilmişti ancak paketin onaylanması ile birlikte piyasalarda hızla artış başladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir