1. Ana Sayfa
  2. Altın

ABD Teşvik Paketi Altını Nasıl Etkileyecek?

Kasım ayında dalgalı grafik çizen altın fiyatları, sakin giriş yaptığı Aralık ayında da dalgalı grafikler çizmeye başladı. Altın yatırımı yapmak isteyen vatandaşlar ve elinde altın bulunanlar altın fiyatlarını güncel olarak takip ediyor. Gram altına paralel olarak, çeyrek altın ve cumhuriyet altın fiyatları da dalgalı hareketine devam etti. Gündem maddeleri altın fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

ABD Teşvik Paketi Altını Nasıl Etkileyecek?

Küresel piyasalarda ons altın ve ona paralel olarak yurtiçi piyasalarında gram altın fiyatları çok verimli geçirdiği 2020 yılında Kasım ayını değer kaybı ile kapatmıştı. Aşı haberlerinin etkili olduğu altın fiyatlarında, aşı haberlerindeki etkinin azalması ile birlikte yükseliş hareketi başlamış ve ardından altın Aralık ayında hafif hareketli yatay seyrini sürdürmüştü.

Yurtiçi piyasalarda gram altın hareketliliğine bağlı olarak çeyrek altın, cumhuriyet altın ve diğer altın fiyatları da hareketliliğini sürdürüyor. Küresel piyasalarda ise öncelik olarak ABD teşvik paketi ile ilgili yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek. ABD teşvik paketi görüşmeleri süresince altın fiyatlarında artış gözlemlenmişti fakat bir süredir teşvik paketlerinin belirsizliğini koruması ile birlikte altın fiyatlarında yeniden bir gevşeme yaşanmıştı. Daha sonra gündeme gelen 908 milyar dolarlık teşvik paketi haberleri, altın fiyatlarında hareketliliğe yol açtı.

Teşvik Paketi Görüşmelerinde Çıkmaza Girildi

Birçok analiste göre ABD teşvik paketi ile ilgili ortaya çıkan endişeli havanın altın fiyatlarında, özellikle son iki günde düşüşe yol açtığı belirtiliyor. Bu endişeli bekleyiş devam ederken ABD Hazine Bakanı Stven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, söz konusu ABD teşvik paketi ile ilgili bir anlaşma sağlanacağına dair umutlu olduklarını dile getirdi. İkilinin umutlu olduğunu açıklamasının ardından mali teşvik paketi ile ilgili gözler ABD’de temsilcilere çevrildi. Bu konuda temsilciler ise Mnuchin ve Pelosi ile benzer fikirde olmadıklarını dile getirdi. Temsilciler, yerel hükümetlere yapılacak olan yardım ve iş dünyasının gerekliliklerinin bir çatışma yarattığını ve bu yüzden de bir çıkmazda olduklarını dile getirdi. Yapılan iki taraflı açıklamalar sonrası ons altın fiyatlarında %0,3’lük bir düşüş yaşandı ve ons altın fiyatı 1.830 dolar seviyesine geriledi.

Ons Altındaki Düşüş Gram Altına Yansıdı

Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın ve gram altına bağlı olarak çeyrek, cumhuriyet ve diğer altınlarda da hareketlilik yaşandı. Ons altının teşvik paketindeki belirsiz bekleyişe tepki olarak düşmesi ile birlikte gram altın fiyatları yeni güne 463 TL seviyesinden giriş yaptı. Gün içinde düşüş eğilimine devam eden gram altın, 461 TL seviyesine çekildi. Bu kapsamda ilerleyen günlerde hem küresel piyasalarda hem de yurtiçinde ABD teşvik paketi ile ilgili görüşmelerden çıkacak olan karar takip edilecek.

Güncel Altın Fiyatları

Aralık ayına yatay seyirde giren ve daha sonra dalgalı grafikler çizen altın fiyatlarında güncel durum şöyle:

  • Ons altın alış 1.828,78 dolar – satış 1.829,19 dolar
  • Gram altın alış 460,22 TL – satış 460,30 TL
  • Çeyrek altın alış 747,90 TL – satış 756,10 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.991,70 TL – satış 3.012,70 TL

Yorum Yap