1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) Kripto Para Adımı

Kripto para piyasalarına kurumsalların girişiyle birlikte, tüm dünyanın ilgisi de kripto para piyasalarına kaymaya başladı. Kripto paraların popülaritesi arttıkça da devletlerin kripto para birimlerine yaklaşımları değişiklik göstermeye başladı. Vergi ve regülasyon adımları peş peşe atılırken, bir adım da ABD’den geldi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuşmalarında kripto paralar için bir regülasyon gerekliliğinden söz etmişti, ABD kanadında kripto paralar ile ilgili net bir vergi adımı atıldı.

ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) Kripto Para Adımı

Kripto para piyasalarının popülaritesi, geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının ekonomi piyasalarını vurması ile birlikte artış göstermeye başladı. Aslında Bitcoin’in (BTC) ilk kez piyasalara sürülmesi ile birlikte oluşan kripto para sektörünün 12 yıllık bir ömrü var ancak piyasalara duyulan ilgi önce 2017 yılında zirve noktasına ulaştı, ardından 2020 yılında bu seviyelerin benzeri yakalandı ve 2021 yılında bu ilgi katlanarak büyümeye devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in çok fazla kazanç sağladığını gören birçok yatırımcı, devreye kurumsal şirketlerin de girmesi ile birlikte piyasalara daha büyük güven duymaya başladı ve insanlar piyasalara girdikçe Bitcoin dışındaki altcoinleri de keşfetmeye başladı. Artan ilgi ve popülarite sonrası devletlerin de kripto paralara yaklaşımı değişiklik göstermeye başladı. Herhangi bir ülkeye ait olmayan dijital para birimleri adına vergi ve regülasyon çalışmaları son günlerde sık sık gündeme geliyordu, bununla ilgili net bir ABD kanadından geldi.

ABD Vatandaşları Artık Kripto Paralar İçin Özel Bildiri Sunmak Zorunda Değil

ABD piyasalarında, ABD Hazine Başkanı Janet Yellen’ın konuşmalarında Bitcoin’i ve kripto para birimlerini eleştirmesi sonrasında bir belirsizlik oluşmuştu. Kripto paraların kullanımı konusunda oluşan belirsizlikte, kripto paraların terör ve kara para aklama gibi alanlarda kullanıldığı iddiaları ve üzerine gelen regülasyon çalışmaları söylemleri ön plana çıkıyordu. Ancak ABD Vergi Dairesi (IRS), dün bir açıklama yayınlandı ve bu kapsamda oluşan bir belirsizliği nihayet giderdi. IRS tarafından yapılan açıklamaya göre artık ABD vatandaşları itibari para birimleri ile aldıkları kripto paralar için özel bir bildiri sunmak zorunda kalmayacak.

IRS Tarafından Sorulan Soru Kafa Karışıklığı Yarattı

ABD vatandaşları, rutin olarak belli aralıklar ile IRS’e vergi bildirimi yapıyor ve vatandaşlar bu bildiriyi yapabilmek için bir de form dolduruyor. IRS bünyesinde doldurulan ve “Form 1040” adı verilen ve vatandaşlara 2020 yılı için verilen bu bildiri formunda, IRS; “2020 yılı boyunca hiç dijital para birimi aldığınız, sattığınız, transfer ettiğiniz ya da başka bir şekilde elde ettiğiniz oldu mu?” sorusunu sordu. Ancak bu soru bir belirsizliği de beraberinde getiriyordu.

IRS Kripto Paraları “Mülk” Olarak Tanımlamaya Başladı

2020 vergileri kapsamında sorulan söz konusu soruya, cüzdanında dijital para olan ancak 2020 boyunca bununla işlem yapmamış olan vatandaşlar, ne cevap vereceğini bilemedi. Bunun üzerine IRS kripto paraları birer para birimi yerine, mülk olarak tanımlamaya başladı. Böylece artık kripto para işlemlerinden kazanç sağlayan ABD vatandaşları alış ve satış fiyatı arasındaki farka göre vergi ödeyebilecek.

Yorum Yap