1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. ABD Yaptırımı Sonrası Dolarda Sert Yükseliş

ABD Yaptırımı Sonrası Dolarda Sert Yükseliş

Aralık ayına sakin giren ve bir süredir yatay bantta seyreden dolar kurunda, küresel piyasalardan gelecek haber akışının etkili olup olmayacağı merakla bekleniyordu. Ardından bugün ABD’den gelen yaptırım kararının onaylayacağı yönündeki haberler ile birlikte dolar/TL kurunda sert yükseliş gözlemlendi. S-400 alımı nedeni ile uygulanacağı söylenen yaptırım kararı haberleri ile dolar kuru bugün 7,96 TL seviyesine kadar yükseldi.

featured

Kasım ayında sert düşüşe geçerek 7,52 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL kuru, düşüş eğilimini sürdürürken bir kez 8 TL seviyesini yoklamış ve ardından tekrar düşüşe geçmişti. Aralık ayına sakin giren dolar kuru, bu ay başından bu yana da yatay seyrini koruyarak ilerledi. 7,80 bandında devam eden dolar kuru için takvimlerde yoğun haber akışı takip edilecekti ve bugün ABD’den gelen yaptırım haberleri ile birlikte dolar kuruda sert yükselişler yaşandı.

Yaptırım Sebebi Rusya’dan Alınan S-400’ler

Bugün küresel piyasalarda dolar/TL kuru için sıcak gelişmeler yaşandı. Gelen haberlere göre Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 savunma sistemleri sebebi ile ABD’nin yaptırım kararını açıklamaya hazır olduğu bildirildi. Reuters tarafından aktarılan bilgilerde, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri sonrası, ABD’deki yetkililer yaptırım kararının hemen açıklanıp uygulamaya koyulabileceğini ifade etti. Reuters’ın haberine göre ABD kanadından gelebilecek olan yaptırım kararlarının hedefinde TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SSB Başkanı İsmail Demir bulunuyor. Alınan habere göre bu yaptırım kararının Cuma günü açıklanması planlanıyor ancak Perşembe günü açıklanma ihtimali de bulunuyor. Yaptırım kararının açıklanıp uygulanması için uzun bir süredir ABD kongresi, Donald Trump’a karşı baskı uyguluyordu.

Joe Biden’ın Gelişi İle Gerilim Daha da Artabilir

ABD başkanlık seçimlerinin kazananı Jo Biden oldu fakat yeni başkan görevine 2021 yılının Ocak ayında geçecek. Joe Biden’ın görevi devralması ile birlikte birçok analist Ankara – ABD ilişkilerinin gergin olacağını düşünüyordu. Olası yaptırım kararı ile birlikte hali hazırda var olan gerginliğin daha da yukarı tırmanacağı öngörlüyor. Öte yandan bugün toplanan AB Liderler Zirvesi’nden de çıkabilecek bir yaptırım kararı haberi bekleniyordu ancak bu karar çıkmadı ve görüşme 2021 Mart’a ertelendi. AB Liderler Zirvesi’nin önümüzdeki Mart ayına ertelenmesi sonrası dolar kurunda düşüş beklenirken, ABD kanadından gelen haberler kurda yükselişe sebep oldu.

Kararla Birlite TL’deki Değer Kaybı 1 Ayda %3 Oldu

Dolar/TL kuru, ABD’den gelen yaptırım kararı haberinden önce dün piyasaları 7,86 seviyesinde kapatmıştı. Gece saatlerinde gelen yaptırım kararı haberi ile birlikte dolar/TL kuru yaklaşık %1 oranında değer kaybederek 7,9290 seviyesine kadar yükseldi. Bu yükseliş piyasalarda uzun soluklu olmadı ve kur ardından 7,90 TL seviyesine geriledi fakat ilerleyen dakikalarda dolar/TL kuru daha fazla yükselerek 7,96 seviyesine ulaştı. Bu yükseliş ile birlikte Türk Lirası, Kasım ayı ortalarından bugüne kadar dolar karşısında %3 oranında değer kaybetmiş oldu.

Yorum Yap