1. Anasayfa
  2. Kripto Para

ABD’de Kritik Kripto Yasası Revize Ediliyor

Kripto para piyasasının en büyük dijital varlığı Bitcoin, son dönemde atağa kalmasıyla yatırımcılarını sevindiriyor. Deneyimli analistler, Bitcoin geleceğini yorumlarken, ABD Senatosu kritik kripto yasasını revize ediyor…

ABD’de Kritik Kripto Yasası Revize Ediliyor

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan yükselişler yatırımcılar memnun ederken, kripto para piyasasının geleceğini belirleyen önemli bir dönemden geçiliyor. BTC fiyatı son 24 saat içince ciddi oranda yükselerek 45 bin doların üzerine kadar çıkma başarısı gösterdi. En büyük kripto para biriminin bu performansı yatırımcıların yüzünü güldürmeye yetti.

Lider kripto para biriminin fiyatı 45 bin dolar seviyesine ulaşınca sert satış hareketi ile karşılaştı. BTC fiyatında artan satış baskısına değinen analistler, kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gereken seviyeleri sıraladı. 18 Mayıs 2021 tarihinden beri Bitcoin’in en yüksek ulaştığı noktaya çıkması, altcoin piyasasında da olumlu karşılandı.

BTC Grafiğinde Volatilite Artıyor

BTC fiyatında 45 bin 300 dolarlı seviyelerin görülmesinden sonra bu seviyeden çok ciddi satış dalgası yedi. Ciddi volatilite içine giren en büyük kripto para birimi gün içinde sert düşüş ve çıkışlar yaşamaya başladı. Saatler içinde 2 bin dolar gibi hızlı hareketler yaşayan BTC’nin gidişatını yorumlayan analistler, en büyük kripto para biriminin bu yükselişi ile 45 bin dolar direncini test ettiğini söyledi.

BTC fiyatının geleceğini yorumlayan deneyimli analistler arasında çoklu strateji fonu Banz Capital’in kurucusu ve CEO’su olan John Iadeluca da vardı. Popüler analist, 45 bin dolar seviyesinde adeta bir savaş yaşandığını şu sözlerle ifade etti: “45 bin doların üzerine çıkılmasının ardından hemen ağır bir satış dalgası geldi. Ancak Bitcoin pes etmiş gibi görünmüyor. Sürekli 45 bin seviyesini test ederek bu bölge için savaş veriyor.”

BTC Fiyatında Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler

Ünlü analistler, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında hangi seviyelerin dikkate alınması gerektiğine de ayrı bir parantez açtı. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden biri olan Fairlead Strategies kurucusu Katie Stockton, 42 bin 465 dolar seviyesine dikkat çekti. Ünlü analiste göre BTC bu seviyenin üzerinde üst üste kapanışlar yaparsa yükseliş hareketine devam edebilecek.

John Iadeluca ise bu yorumu revize ederek dikkat edilmesi gereken asıl direnç seviyesini 45 bin dolar olarak açıklıyor: “45 bin dolar engelinin aşılması 50 bin yolunu açacak. Ancak düşüş gelirse önce 43 bin, daha sonra da 42 bin dolar seviyeleri direnç noktası olacak.” Kripto para uzmanları bu tartışmaları devam ettirirken yatırımcılar da piyasadaki hareketleri yakından takip ediyor. En büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki yükseliş ve iniş hareketleri yatırımcıların pozisyonlarını doğrudan etkilerken, ABD’de kripto sektöründe kritik bir dönem yaşanıyor.

ABD Senatosu Kripto Yasasını Revize Ediyor

Kripto para dünyasının gözü kulağı ABD Senatosu’ndan gelecek haberlere odaklanmış durumda. ABD Senatosu’nda 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan kripto para maddeleri konusunda çok önemli bir süreçten geçiliyor. Senatör Warner, meclise sunduğu değişiklik önerisini bir kez daha revize etti. Wyden – Lummis – Toomöey önerisi kripto para dünyasında büyük ses getirdi.

Bilindiği üzere ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin maddeler de mevcuttu. Bu bütçenin 28 milyar dolarlık kısmı, kripto para birimlerinden alınacak vergilerle doldurulacak. Geniş kapsamlı bir düzenleme yapılması kripto para sektör temsilcilerinin ve topluluğunun büyük tepkisini çekti. Senatörler Warner ve Portman tarafından, kapsamdan kripto para madencilerinin çıkarıldığı bir değişiklik önerildi ancak bu da ayrı bir tartışma yarattı.

Kripto Sektör Temsilcileri Tepkili

İlk revize sırasında kripto paralarda hisse kanıtı (proof of stake) tabanlı blok zinciri ağlarında doğrulayıcılara muafiyet verilmedi. Bu yüzden aynı faaliyeti yürüten iki tarafın farklı regülasyon kurallarına tabi tutulması yüzünden ayrımcılık yarattı ve kripto para dünyası tarafından eleştirildi. İki tarafın farklı regülasyon kurallarıyla karşı karşıya kalmasına neden olan bu değişiklik para yanlısı senatörler Wyden, Toomey ve Lummis tarafından tepki gördü.

Bu kripto para destekçisi senatörler dışında ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su ile Gemini borsasının yöneticileri de tepkilerini gösterdi. Son olarak ABD Senatosu’nun bu hamlesine kripto para yanlısı Tesla CEO’su Elon Musk da katıldı. Senatör Toomey, kanun tasarısının bu şekilde geçmesinin yazılımların ABD dışında geliştirilmesine neden olacağını vurguladı.

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bu değişikliğin korkunç bir karar olduğunu şu sözlerle belirtti: “Şu anda kripto para sektöründe hangi teknolojinin iyi, hangisinin kötü olduğuna karar verilecek. Bu korkunç. Amerikalıların yeni teknolojiye girişlerini engelleyen politikacılara tarih hiç de iyi davranmayacaktır.”

ABD Kripto Sektörü İçin Kritik Karar

Tepkilerin çığ gibi büyümesi ve tartışmaların artmasından sonra Senatör Warner, değişiklik teklifini revize ettiğini duyurdu. Böylelikle teklifin son halinde, iş kanıtı ve hisse kanıtı hariç tutuldu fakat diğer fikir birliği mekanizmaları yine kapsama alındı. Ancak bu değişiklik de kripto para sektör temsilcilerini memnun etmedi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Coin Center direktörü Jerry Brito, senatörlere tepkisini dile getirirken şunları söyledi: “Söyleyecek söz bulamıyorum. Şimdi de 2 kazanan mı seçiyorlar? Başka fikir birliği mekanizmaları da var! Bunu neden yapıyorsunuz?” Wyden, Toomey ve Lummis tarafından hazırlanan bir başka değişiklik önergesi ise sektör temsilcileri tarafından takip ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir