1. Ana Sayfa
  2. Altın

ABD’deki Belirsizlik İle Altın Yeni Günde Sert Düştü

ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak ekonomi piyasalarında sert dalgalanmalar yaşandı. Yaşanan dalgalanmalar sonrası dolar endeksinde zayıflamalar devam etti, bu durum altın fiyatlarının da gerilemesine yol açtı. Haftanın dördüncü işlem gününde altın fiyatları, güne düşüşle başladı. Hem küresel piyasalarda ons altın, hem de yurtiçi piyasalarında gram altın yaşanan hareketliliklere değer kayıpları ile karşılık verdi.

ABD’deki Belirsizlik İle Altın Yeni Günde Sert Düştü

2020 yılında artan salgın endişesi ile birlikte kademeli olarak değerini artıran sarı maden, yılsonuna doğru gelen aşı haberlerinin salgın endişesini dağıtması ile birlikte, değer kayıpları yaşamaya başlamıştı. Birçok analist ve uzman bu değer kayıplarının birer alım fırsatı olarak görülmesi gerektiğini söylemiş ve altının 2021 yılında fiyatını artırmaya devam edeceğini iddia etmişti. Daha sonrasında yılbaşının hemen ardından, bu fikirlere paralel olarak altın yeni yıla sert yükselişler ile giriş yapmıştı. Altın fiyatlarında yaşanan sert atışlar, yatırımcıları sevindirmeye başlamışken, ABD kanadında yaşanan sıcak gelişmeler artan altın fiyatlarına ket vurdu ve altın yeni güne düşüşle başladı. Georgia Senatosu’nda, Donald Trump’ın yenilgiyi kabul etmediğini söylemesi ve pes etmeyeceğini açıklaması üzerine yaşanan gerginliklerden, ortaya büyük bir belirsizlik çıktı. Geçtiğimiz yılda, Kasım ayı başında yapılan ABD başkanlık seçimlerine ilişkin gelişen belirsizlikler altın fiyatlarında büyük oranda artışa sebep olmuştu. Fakat bu kez yaşanan belirsizlikte, dolara olan güven azaldı ve dolar küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam etti. Dolara paralel olarak bu belirsizlikte, bu kez altın da değer kaybetmeye başladı. Birçok analiste göre bu değer kayıpları uzun vadede altından kazanç sağlamak için yeni bir alım fırsatı oluşturdu.

Vakıf Yatırım Altın Analizini Paylaştı

Altın fiyatlarında yılbaşından bu yana yaşanan artışlar, yeni günde yerini değer kayıplarına bıraktı. Yaşanan dalgalanmaların ardından Vakıf Yatırım, altın değerlendirmelerini ve teknik analizini paylaştı. Vakıf Yatırım paylaştığı analizinde, altın fiyatlarının Georgia Senatosu’nda demokratların zaferi ile desteklendiğini fakat küresel piyasalarda enflasyon endeksli tahvillerin yukarı yönlü hareketi ile altında sert satışların başladığını ifade etti. Bu satışlar ile birlikte altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandığı belirtilen analizde ons altın için yukarı yönlü direnç noktası 1.960 dolar olarak işaret edildi. Öte yandan analizde ABD tahvil faizlerindeki hareketliliğin takip edileceği belirtildi.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizinin Ons Altına Etkisi

Bir diğer yandan gündeme gelen analizlerde, ons altında son bir ayın en hızlı düşüşü yaşadığı belirtildi. Ons altında yaşanan sert düşüşün ise ABD 10 yıllık tahvil faizinin 10 baz puan yükselmesi sebep olarak gösterildi. ABD tahvil faizindeki artış ile birlikte, faiz oranı %1,05 artış gösterdi ve buna karşılık tepki alımlarında ons altın 1.901 dolar seviyesinden 1.920 dolar seviyesine kadar artış yaşadı.

Güncel Altın Fiyatları

Yeni günde yaşanan sert düşüşler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.925,43 dolar – satış 1.925,88 dolar
  • Gram altın alış 449,96 TL – satış 450,03 TL
  • Çeyrek altın alış 731,00 TL – satış 740,30 TL

Yorum Yap