1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

ABD’den Kripto Para Piyasaları İçin Kötü Haber

Kripto para piyasalarındaki karmaşa devam ediyor. Piyasalarda Bitcoin (BTC) rekorları ile pozitif bir hava oluşurken, SEC – Ripple davası ile birlikte kripto para kullanıcılarında bir endişe oluştu. Bu gelişmelerin üzerine bir de ABD’nin kripto para sektörüne ilişkin attığı yeni adım, endişelerin büyümesine yol açtı. ABD’nin kripto hesaplarını denetleyeceği haberini duyuran ise Coinbase CEO’su oldu.

ABD’den Kripto Para Piyasaları İçin Kötü Haber

2020 yılı her açından kripto para piyasaları için sansasyonel bir sene olarak geride kaldı. Fakat piyasalarda oluşan bu çalkantıların çok büyük bir bölümü yılın sonlarına doğru gerçekleşti. Bununla birlikte kripto para piyasalarındaki haber akışının yoğunluğu da aynı oranda tepkilere yol açtı. Bitcoin’in (BTC) artan olumlu havayı tetiklemesine, SEC – Ripple davası ket vurdu ve piyasadaki olumlu bekleyiş yerini endişeye bıraktı. Ardından Bitcoin sazı tekrar eline alarak yeni rekorlara koştu, piyasa yeniden yukarı yönlü hareketlendi. Fakat bu kez de ABD’nin aldığı yeni karar, yeni bir endişeye sebep oldu. Coinbase CEO’sunun duyurduğu habere göre, bundan sonra ABD’li regülatörler kripto para kullanıcılarının bireysel cüzdanlarını denetleyecek. Haberin duyurulması ile birlikte Bitcoin yaklaşık %30 değer kaybetti fakat sonradan yine de toparlanmayı başardı.

Karar Bitcoin’i Önce Kötü Etkiledi, Sonra Yeni Fırsatlar Doğurdu

Coinbase CEO’sunun duyurduğu haber ile birlikte Bitcoin fiyatında sert bir düşüş yaşandı. Fakat genel tabloda bakıldığında Bitcoin’in oluşturduğu fazla olumlu hava yatırımcıların bu düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmesini sağladı. Yaşanan düşüşle birlikte Bitcoin için talep artışı yaşandı ve bu da beraberinde hızlı bir değer artışı getirdi. Yani Bitcoin, yeni karar ile birlikte kaybettiği değerleri hızlı bir şekilde geri toplamayı başardı. ABD ise kripto para piyasalarında daha etkin olmak adına attığı adımları güçlendirdi ve atılan son adım kripto para yatırımcılarını çok yakından ilgilendiriyor.  Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a karşı dava açtıktan sonra XRP fiyatları çakılınca, kripto para kullanıcıları benzer davaların başka altcoinlere de açılması konusunda endişeye kapılmıştı ve şimdi ABD yeni kararını açıkladı.

Kripto Varlıklarını Beyan Etmeyenler Cezalandırılacak

ABD’nin kripto para piyasaları üzerindeki etkinliğini artırmak adına attığı adımlar, ilerleyen dönemlerde hem kripto para piyasalarını hem de yatırımcıları kötü yönde etkileyebilir. Zira ABD’deki kara para aklama faaliyetlerinin önüne geçmek adına yasaların genişletildiğinin belirtildiği bildiride, ABD’li kullanıcıların kripto varlıklarını beyan etmesi istendi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, FinCEN tarafından yeni bir regülasyon getirildiği ve kripto varlık kullanıcılarının cüzdanlarında 10 bin dolar değerinin üzerindeki kripto varlıklarını beyan etmeleri gerektiği belirtildi. Bu tutarın üzerindeki kripto varlıklarını beyan etmeyenlerin ise cezalandırılacağı açıklandı.

Gözler İki Kripto Para Borsasına Çevrildi

Kripto para piyasalarında ABD’den gelen bu yeni kararın, vergi gelirlerini artırmaya yönelik atılan bir adım olduğu vurgulanıyor. Açıklanan yeni karar ile birlikte gözler iki kripto para borsasına çevrilmiş durumda ve bunlardan biri önlemini çoktan aldı. Bitfinex ve Bitstamp borsalarının bu yeni regülasyonda neler yapacağı merak ediliyordu ancak Bitfinex çoktan ABD’li kullanıcıların borsada alım satım yapmasını engelledi. Şimdi sırada Bitstamp borsasının atacağı adımlar bekleniyor.

Yorum Yap