1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Açıklanan Yüzde 14,03 Oranı İle Dolarda Sert Yükseliş

Açıklanan Yüzde 14,03 Oranı İle Dolarda Sert Yükseliş

Dolar kuru 7,85 TL bandı civarında yatay bir seyre devam ederken, enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte 7,91 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte eş zamanlı olarak Euro ve gram altında da artış gerçekleşti. Günün en önemli verisi olan Tüketici Fiyat Endeksi 2020 yılı Kasım ayında aylık %2,30 ve yıllık %14,03 artış gösterdi. Bu artışa döviz kurları ve gram altın kanadından sert yükseliş ile tepki geldi.

featured

Dolar/TL kuru Kasım ayı başlarında 8,58 ile rekor seviyesinden, girdiği düşüş trendi ile birlikte 7,52 seviyesine kadar gerilemişti. Ardından düşüş eğiliminde seyreden kur geçtiğimiz hafta 8 TL üstüne test ederek kısa süreli bir yükseliş emaresi gösterip tekrar bir gevşeme ile 7,85 TL seviyesine kadar çekildi. Ardından piyasalarda TÜİK verilerine ilişkin enflasyon oranı beklentileri ile bir süre yön belirlemeyen dolar kuru, Aralık ayının ilk işlem haftasına da durgun bir giriş yapmıştı. Dolar kurunun bu sakin gidişatı bugün yerini sert bir yükseliş hamlesine bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranı piyasada oluşan beklentilerin üzerinde olunca dolar kuru 7,85 TL seviyesinde izlediği yatay hareketten yukarı yönlü sert bir sıçrayış ile 7,91 TL seviyesine çıktı. Fakat burada kısa süre kaldıktan sonra kur tekrar gevşeme göstererek düşüşe geçti. Yazım sırasında dolar/TL kuru 7,82 seviyesinde işlem görüyor.

Yerel Yatırımcıların Tepkisi Merak Ediliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında dair yayımladığı tutanaklarda Kasım ayına dair verilerin, enflasyonda döviz kuru hareketliliğinden kaynaklanan bir yükselişe işaret ettiğini ancak para politikasındaki kararlı duruş ile birlikte bu yükselişin geçici olacağını bildirmişti. Bankacılara göre ise bu açıklama Merkez Bankası’nın enflasyonda Kasım’da yaşanacak yükselişi geçici olarak değerlendirmesi sebebi ile bir politika tepkisi göstermeyebileceği yönünde. Fakat bu sürecin benzer endişeler ile 228,2 milyar dolarla tarihi zirvesinde bulunan yerel yatırımcıların, döviz ve altın varlıklarında nasıl bir etki yaratacağı farklı bir endişe sebebi olarak görünüyor. Merkez Bankası verilerine göre yerel yatırımcılar Berat Albayrak’ın istifasından sonra döviz ve altın varlıklarını 2 haftada 4 milyar dolar artırdı ve yılbaşından bu yana artış 35 milyar dolara ulaştı.

Para ve Kur Politikası Metni Bekleniyor

Piyasalarda, enflasyon verilerinin ardından her yılın Aralık ayında açıklanan Para ve Kur Politikası metni bekleniyor. Beklenti metninin önümüzdeki hafta açıklanacağı öngörülüyor. Piyasa Merkez Bankası’nın ilerleyen dönemlerde rezerv birikimi yapması gerektiği konusunda hemfikir görünüyor. Geçmiş dönemlerde rezerv artışı ile ilgili en sık kullanılan metotlar, reeskont kredisi ve döviz alım ihaleleriydi. Mevcut reeskont kredileri ilk 11 ay itibariyle Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık olarak 22 milyar dolar değerinde katkı sağladı. Bankacılara göre, Merkez Bankası’nın rezerv biriktirmesi için kalıcı portföy girişi gerekiyor. Çünkü bankacılara göre birkaç haftalık girişler bunun için yeterli değil. Bu kapsamda ilerleyen günlerde açıklanacak olan Para ve Kur Politikası metninin önemi de artıyor.

Yorum Yap