1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

ADA Coin Analistlerce Değerlendirildi! Topluluk Güç Katıyor

Cardano 1 doların üzerinde güçlü bir desteği gördü. Cardano’nun yerel kripto para birimi olan ADA 1 ile 1.20 dolar arasında desteği aldı. Cardano stake yapan yatırımcılar ise desteğin devam etmesini sağlamaya çalışıyorlar.

ADA Coin Analistlerce Değerlendirildi! Topluluk Güç Katıyor

Cardano’yu destekleyen güçlü topluluk, geliştirme yönünden açığa çıkan aksaklıklara rağmen insanların ilgilerini kaybetmemeleri için çaba gösteriyorlar. Cardano projesinin 2017 senesinde piyasaya sürülmesinden beri ADA Token fiyatında ise dalgalanmalar öne çıkıyor. 2021 yılının başında tarihi bir koşu içerisine giren ve geçmişte tüm zamanların rekor fiyatı olan 1.18’i de aşan Cardano, son dönemlerde bir geri çekilme yaşıyordu. Ripple’da olduğu gibi sert engeller ile karşılaşan Cardano Nisan ayında %70 oranında değer kaybı yaşamıştı. Piyasa değeri ele alındığında kripto para piyasasının 9. en büyük varlığı olan Polkadot ise %73’lük değer kaybı ile Cardanodan daha kötü bir performansı sergilemişti.

Cardano Mayıs’ta Az Değer Kaybıyla Sıyrıldı!

ADA Token 2021 senesi Mayıs ayında ise piyasadaki önemli kripto paralar ile aynı anda düşüş içine girerken, önceden kayda aldığı tüm zamanların en yüksek seviyesini destek olarak kullanıyordu. Cardano, 17 Mayıs tarihinde ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.47 dolardan sadece %48 oranında gerileyip, diğer 10 kripto paradan daha az değer kaybetti. Diğer projelerde değer kayıpları kademeli şekilde devam ederken, Cardano ise 1 ile 1.29 dolar aralığında sabah saatlerinde seyrediyor.

ETH, Cardano Benzerliği

Piyasa değeri açısından incelendiğinde en büyük 3. Kripto para birimi olarak, kripto para yatırımcıları Cardano’yu Ethereum karşısında bir hedge olarak görüyorlar. Fiyat hareketleri karşılaştırıldığında boğa piyasasında Ethereum ve Cardano ilerleyişi arasında benzerlikler öne çıkıyor. Her iki token’da Mayıs’ın ortasında fiyat artışı yaşadılar ve Şubat, Mart aylarında ise korudukları seviyelere geri dönüş yaptılar. Uzmanlara göre Cardanonun yatırımcı gözündeki gücü, Ethereum’un karşısında bir hedge olarak kullanımı ile net şekilde açıklanamıyor. Diğer bir ifade ile gücün sebebi sadece bu değil.

Uzmanlara göre, ADA’ya olan talebin yükselmesinin sebebi, cardano’nun stake edilebilir bir modelde olması. Diğer yandan ödüllerini ise %4 ve %6 APY düzeyinde vermesi. Bu ödüller 5 günde bir dağıtması ise yatırımcı ilgisini çeken başka bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Diğer Pos kripto paraların karşısında, ADA anlaşılması gayet kolay bir proje olarak görülüyor. Yatırımcıların ise ona erişmeleri oldukça rahat. Kraken, Coinbase, Binance gibi işlem hacmi geniş borsalarda tek tıklama ile stake imkanını sunana Cardano, sıradan kripto paralara göre daha cazip hale geliyor.

Cardano Yatırımcılarına Fırsat Sunuyor!

Cardano, ADA hissesi alımında kendi doğrulayıcılarını kullanmak isteyenlere, rakiplerinden çok daha düşük giriş engellerini veriyor. Donanım gereksiniminin neredeyse hiç olmadığı sistemde, sadece 4GB RAM ve 24 GB bellek bulunması yeterli oluyor. Tüm bunların yanında Solana ise doğrulayıcıları çalıştırmak amacıyla, yüksek dereceli olan CPU ve en az 128 GB RAM desteklerine ihtiyaç duyuyor. ADA projesinden yatırımcılara gelen görünür destek ve stake etme kolaylıkları onu daha az riskli bir yatırım geçidi haline çeviriyor.

Yatırımcılar sağlam bir desteğin olduğundan psikolojik olarak emin olduklarında, kısa vadeli yukarı hareket bekleyenler dahi ADA’nın var olan %6 APY’sini çekici bulmaya başlıyorlar. Network’ün genelinde stake edilen ADA miktarı ise yatırımcı tarafının uzun vadede Cardanoyu tercih ettiklerini açıkça gösteriyor.

ADA’yi stake eden cüzdanların sayısı geride bıraktığımız 6 aylık sürede istikrarlı bir tabanı koruyarak, hiçbir şekil Şubat ayı öncesi rakama düşüş yapmadı. Kendi staking havuzlarını rahatlıkla yöneten yatırımcı kesim, benzer eğilimler ile uzun vadelerde ilerlediler. Popüler analistlerden olan Benjamin Cowen, takipçi topluluğu için gerçekleştirdiği stake havuzlarında iyi ADA delegasyon düzeylerini kaydederek, yatırımcıların staking kararlılıklarına destek oldu.

Cardano Bilinçli Bir Topluluğa Sahip!

Uzmanlar Cardano’nun güçlü bir yapıya sahip olmaya başlamasının son sebebinin ise bilinçli olan topluluğu olduğunu belirtiyorlar. Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Youtube ve Twitter üzerinden Cardano topluluğu için düzenli bir şekilde iletişimi sağlayarak, projedeki son gelişmeler hakkında onları bilgilendirmeyi ihmal etmiyor. Birden fazla kripto para projesi, Cardano da vaat ettiği ve henüz uygulamaya geçmeyen akıllı sözleşmeler benzeri detayları uygulamaya geçmekte geç kaldı. Ama güçlü ve oldukça ilgili bir topluluğa sahip olması proje yatırımcılarının ilgisini başarı ile çekti.

Cardano Coin Fiyatında Son Durum Nasıl?

Cardano (ADA) bugün saat 08:20 olduğunda %4.08 oranında değer kaybı yaşadı. Değer kaybı ardından fiyatı ise 1.27 dolar seviyesine geldi. Son günlerde ise 1.20 dolar ve 1.29 dolar arasında dalgalanma öne çıkıyor. Son 24 saat içinde tabloya yansıttığı en iyi fiyat performansı ise 1.35 doları buldu. Aslında bugün tabloya gelen değer kaybında Bitcoin düşüşünün de etkisi büyük. 42 bin dolar direncine geçtiğimiz günlerde çıkış yapan BTC dün değer kaybetti. Bugün ise Cardano düşüşü ile aynı dakikalarda %4.18 değer kaybında ve 39 bin doların da altına inerek yeniden 38.252 dolar seviyesini gördü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir