1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

ADA, DOT ve XRP Mücadelesinde Kazanan ADA!

Kripto para piyasaları, Şubat ayının ikinci haftasına girilirken büyük hareketliliklere sahne olmaya başlamıştı. Hafta arasında başlayan bu hareketlilikler, ikinci haftanın gelmesiyle birlikte hızlandı ve haftanın ikinci gününde piyasalar yeşile büründü. Kripto para birimlerinin yukarı yönlü harekete geçmesiyle birlikte, piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimleri arasında da bir mücadele başladı.

ADA, DOT ve XRP Mücadelesinde Kazanan ADA!

Kripto para piyasalarında, beklenen yükseliş hareketleri uzunca bir bekleyişin ardından sonunda başladı. Piyasalar Şubat ayının ikinci haftasında, bullish dönemine girmiş gibi gözüküyor ve söz konusu bullish döneminin başlangıcında birçok kripto para biriminin yukarı yönlü harekete geçtiği gözlemleniyor. Bu yukarı yönlü hareketliliklerde, ilk dikkat çeken kripto para birimi şüphesiz ki lider Bitcoin (BTC) oldu. Piyasalara yön veren Bitcoin, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile tetiklendi ve 24 saat içinde değer artışlarını hızlandırarak tüm zamanların en yüksek seviyesini 48 bin doların üzerine taşımayı başardı. Öte yandan Bitcoin’deki bu yeni rekora karşılık olarak, lider altcoin Ethereum (ETH) da tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.800 doların üzerine çıkarmayı başardı. Piyasalardaki bu hareketliliklerde ayrıca Dogecoin (DOGE) ve Binance Coin (BNB) gibi varlıklar da yeni rekor seviyelerine ulaşarak dikkatleri çekmeyi başardı. Ancak piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi listesinde yaşanan dördüncülük mücadelesinde Polkadot (DOT), Cardano (ADA) ve Ripple (XRP) ayrıca dikkat çekmeyi başardı.

Dördüncülük Cardano’nun (ADA)

Kısa bir süre önce Polkadot (DOT) gösterdiği atakla dördüncülük için önemli bir adım atmıştı ancak Cardano (ADA), bugün yeşile bürünen piyasalarda gösterdiği değer artışları ile listede dördüncü sıraya yerleşmeyi başardı ve Polkadot ile Ripple’ı (XRP) geride bırakmayı başardı. Cardano’nun dördüncülük sırasına yerleşmesi ile birlikte, Ripple uzun bir aranın ardından ilk kez ilk beşteki yerini kaybetmiş oldu. Fakat söz konusu 3 kripto para biriminin de piyasa değerleri birbirine yakın seviyelerde bulunuyor ve bu liste her an yine değişebilir. Listenin dördüncü sırasında bulunan Cardano’nun 21,8 milyar dolarlık, beşinci sıradaki Polkadot’un 21,6 milyar dolarlık ve altıncı sıradaki Ripple’ın 21,3 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

Cardano’nun Değer Artışındaki Etken

Cardano’nun son yaptığı yükseliş hamlesinin arkasında, önemli bir faktör bulunuyor. Son yapılan açıklamalara göre Cardano’yu yakında bir güncelleme bekliyor ve gelecek olan güncelleme ile birlikte, artık kripto varlıklar ADA ağı üzerinde kurulabilecek. Bu gelişmenin, ADA fiyatında artı yönde etkisinin olduğu düşünülüyor. Güncelleme haberi ile birlikte ADA fiyatı kısa sürede 0,72 dolar bandına kadar yükseldi.

DOT ve XRP Artışları Yeterli Olmadı

Piyasaların yeşile büründüğü yeni günde, Cardano’nun yanı sıra aslında Polkadot ve Ripple da yükseliş gösterdi ancak bu artışlar listenin dördüncü sırası için yeterli olmadı. Polkadot son 24 saat içinde yaklaşık %17 değer artışı yaşadı ve fiyatını 23 doların üzerinde tutmayı başardı. Öte yandan Ripple da 0,50 dolarlık kritik destek seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir