1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ADA İçin Alonzo Güncellemesi Geliyor

Piyasa değeri bakımından geçtiğimiz aylarda en büyük 3. kripto para birimi konumuna kadar ulaşan ancak daha sonrasında listede 7. sıraya gerileyen Cardano (ADA) için yatırımcılarının merakla beklediği güncellemeye ilişkin önemli açıklamalar geldi. Yatırımcıların ADA kanadında beklediği Alonzo güncellemesinin tarihi açıklandı. Bu açıklama sonrasında ve güncelleme ile birlikte ADA ağında ne gibi değişiklikler olacak ve ADA fiyatı bu güncellemeden nasıl etkilenecek, merakla bekleniyor.

ADA İçin Alonzo Güncellemesi Geliyor

Kripto para piyasalarında, lider altcoin Ethereum’un (ETH) önde gelen rakipleri arasında son dönemlerde Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) gösteriliyor. Bu 3 önde gelen altcoin de aylardır piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para arasında, kendi aralarında büyük mücadeleler göstererek listedeki konumlarını belirliyor. Ethereum’un kurucu ortakları arasında yer almış olan Charles Hoskinson’un Ethereum ekosisteminden ayrılarak kurduğu Cardano, bu mücadelelerde 3. sıraya kadar yükselmeyi başarmıştı. Ancak daha sonra BNB ve DOT kanatlarından gelen sert yükseliş atakları ile ADA listede 7. sıraya kadar gerilemişti. Şimdilerde ADA 39 milyar dolarlık piyasa değeri ile 7. sıradaki konumunu korumaya devam ediyor. Ethereum’a rakip olarak yola çıkan ve Hoskinson’un da bu amaçla kurduğu Cardano, şimdilik hedefinden ve belirlediği yol haritasından oldukça uzak görünüyor. Ancak ADA kanadında bu yol haritasının tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. ADA yatırımcılarının uzunca bir süredir beklediği Alonzo güncellemesi için ADA’dan beklenen tarih açıklaması geldi.

ADA İçin Daha Önce Atılan Başarılı Adımlar

Geçtiğimiz haftalarda ADA ağında Mary hard fork güncellemesi hayata geçmişti. Öncesinde gelen Shelly ana ağına geçme hamlesi ile birlikte bu iki önemli adım, ADA adına başarılı hamleler olarak gündeme gelmişti. Mary hard forkunun sorunsuz şekilde gerçekleşmesi başarılı kabul edilmişti. Fakat bu hamlelere rağmen ADA, hala tam olarak merkezsiz olmadığı için eleştirilere maruz kalabiliyor. ADA ekibi 1 Nisan tarihinde ADA ağının tamamıyla merkezsin olması için ilk blok üretimine açık kapı bırakmıştı. Bu kapsamda akıllı sözleşmelerin önemi artıyor.

ADA’nın Zaferi İçin Ne Gerekiyor?

1 Nisan tarihinde bağımsız blok üretimi için açık kapı bırakılması ADA adına önemli bir gelişmeydi ve bu konuda akıllı sözleşmelerin yeri ayrı bir öneme sahip. Akıllı sözleşmelerde ADA ağı, tıpkı Ethereum ağındaki gibi farklı kullanım alanları sağlayabilirse, bu durumun Cardano’ya zafer getirebileceği fikrini gündeme getiriyor. Mary hard forku sonrasında ADA 1,5 dolara kadar yükselerek rekor kırmıştı. Şimdilerde ise yatırımcılar Alonzo güncellemesi için bir haber bekliyor.

Alonzo İçin Tarih Verildi

IOHK mühendislerinden Michael Peyton James, Alonzo güncellemesine ilişkin Twitter üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Jones açıklamalarında, Mary ve Allegra forkları ile başlayan dönüşüm sürecinin de tamamlanacağını ifade etti. Cardano için kader anının yaklaştığını vurgulayan Peyton, Alonzo güncellemesinin 2021’in üçüncü çeyreğinde gerçekleşeceğini söyledi.