1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Airdrop Geldi Ama XRP Fiyatları Düştü

Kripto para piyasalarında Ripple (XRP) için beklenen gün geldi çattı. Yaklaşık bir ay önce açıklanan SPARK airdopunun tarihi 12 Aralık tarihi olarak belirlenmişti. Açıklamanın yapıldığı tarihten bir gün önce sert yükseliş gösteren XRP’nin bu yükselişi de uzun süre boyunca devam etti. Piyasalarda XRP’nin fiyatlarına yönelik çift yönlü tahminler bulunuyordu. Bir kesim airdrop ile XRP fiyatlarının düşeceğini düşünürken, bir kesim de XRP fiyatlarının yükseleceğini düşünüyordu. Airdrop heyecanı sona erdi ve XRP fiyatları düşüşe geçti…

Airdrop Geldi Ama XRP Fiyatları Düştü

Yaklaşık bir ay önce Ripple (XRP) için açıklanan airdrop müjdesi, XRP kullanıcılarını oldukça sevindirmişti. Çünkü airdrop uygulaması ile birlikte XRP kullanıcılarına, ellerindeki XRP sayısına göre belli sayılarda SPARK tokeni verilecekti. Bu haber ile birlikte piyasalarda Ripple (XRP) talepleri de artış gösterdi ve altcoin, yükseliş eğilimi içine girdi. Ancak bir taraftan kripto para kullanıcıları, bu uygulamanın XRP fiyatlarında düşüşe yol açacağına inanıyordu. Öte yandan bir taraf da bu uygulamanın altcoin fiyatlarını yükselteceğine inanıyordu. Çift taraflı tahminler gelmeye devam ederken XRP için o gün geldi çattı ve XRP fiyatlarının düşeceğine inanlar haklı çıktı. Kripto para piyasalarının işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü coini olan Ripple (XRP) üzerinde, airdrop sonrası satışlar ile fiyat baskısı olacağını düşünenler haklı çıktı.

XRP, BTC’ye Bağlı Hareketini Bu Kez Tersine Çevirdi

Kripto para piyasalarının lideri Bitcoin (BTC), her yükseliş ve düşüş hareketinde peşinden kitleler halinde neredeyse diğer bütün coinleri de sürüklüyordu. Bu durum son günlerde XRP için de geçerli olmuştu. Bitcoin, dün 17 bin 750 dolar seviyesine kadar gerilemesine rağmen büyük kurumsal şirketlerin yaptığı yatırım açıklamaları ile birlikte tekrar yükselişe geçti. Daha önce de olduğu gibi bu kez de diğer altcoinler BTC liderliğinde yükseliş grafiği çizmeye başladı. Fakat bu yükselişte bu kez Ripple (XRP) Bitcoin ile paralel olarak yükselişe geçmedi ve hatta aksine Bitcoin’deki her yükseliş hareketi XRP’ye düşüş hareketi olarak yansıyor.

Airdrop Bitti, Düşüş Başladı

Beklenen SPARK tokeni airdrop’u dün gece gerçekleştirildi ve bu tarihe kadar yükseliş eğiliminde olan XRP fiyatları da airdrop uygulaması ile birlikte sert bir düşüşe geçti. Ripple (XRP), SPARK tokeni airdrop’unun yapılacağı açıklandığı günden bu yana girdiği rallide %200 oranında değer kazanmıştı fakat dün gece itibariyle bu yükseliş, yerine sert düşüşlere bıraktı. Dün gece gerçekleştirilen SPARK airdrop’undan hemen sonra, gece TSİ 03.00 sularında XRP fiyatları 0,58 dolar seviyesinden hızlı bir şekilde 0,48 dolar seviyesine kadar geriledi. Birçok analist bu düşüşün, airdrop uygulamasının bitmesi ile tetiklendiğini öne sürüyor.

XRP’de Düşüş Devam Edecek Mi?

Birçok analist XRP’deki bu düşüşlerin, kripto para piyasalarında bir süre daha panikle gerçekleştirilecek olan Ripple satışlarına bağlantılı olarak devam edebileceğini dile getiriyor. Öte yandan analistler, XRP için destek seviyesinin 0,50 dolar seviyesi olduğunu ve bu bölgede yaşanacak kırılmalara göre altcoinin aşağı ya da yukarı yönlü tepkiler vereceğini ifade ediyor. Analistlere göre XRP bu destek bölgesinde aşağı yönlü bir kırılma yaşarsa fiyat 0,30 dolar seviyelerine kadar gerileyebilir. Öte yandan bu bölgede yukarı yönlü bir kırılma ile analistler, XRP fiyatının 0,80 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini dile getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir