1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Almanya Merkez Bankası’ndan Blockchain Projesi Hamlesi

Almanya Merkez Bankası’ndan Blockchain Projesi Hamlesi

Tüm dünyada blockchain tabanlı kripto para projelerinin ulusal merkez bankalarıyla ilişkisi tartışılırken, Almanya Merkez Bankası’ndan yeni bir hamle geldi. Almanya Merkez Bankası, blockchain tabanlı, merkezi olmayan bir ağ geliştirebilmek için Singapur merkezli bir kuruluş ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Gözler Almanya Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamalara çevrildi.

featured

Almanya Merkez Bankası olarak bilinen Bundesbank, Avrupa Birliği resmi gazetesi ekinde bir gönderi yayımladı. Yayımlanan bu gönderide yeni bir iş birliği haberini duyuran Almanya Merkez Bankası, Singapur merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak bilinen Ocean Protocol ile ortak proje geliştirecek.

Çalışmaya dair elde edilen bilgilere göre bu iş birliği sayesinde blockchain teknolojisini ilgilendiren projeler yürütülecek. Fakat Almanya Merkez Bankasının herhangi bir dijital para projesini hayata geçirip geçirmeyeceğine dair yapılan bir açıklama olmadığı da dikkatlerden kaçmadı.

Projenin Detayları Mercek Altında

Almanya Merkez Bankası olan Bundesbank, söz konusu blockchain teknolojisi amaçlı gerçekleştirilen projenin temel amacına dair detaylara açıklamasında yer erdi. Buna göre banka, istatiksel güncellemeleri kullanıcılara gerçek zamanlı olarak aktarmayı ve bu işlemi hayata geçirirken veri egemenliğini korumayı amaçlıyor. Verileri güvende tutabilmek ve simetrik bir veri erişiminin sağlanması hedefleniyor. Almanya Merkez Bankası Bundesbank tarafından yapılan kamuoyu açıklamasına göre bu veri erişimi merkezi olmayan bir ağ yaklaşımı oluşturularak sağlanacağı için blockchain teknolojisi kullanılacak.

Bundesbank Duyurusunda Dikkat Çeken Açıklama

Almanya Merkez Bankası’nın Avrupa Birliği resmi gazetesinin ekinde yapmış olduğu açıklama, akıllara Bundesbank’ın kripto para piyasalarına giriş yapacağına dair soru işaretlerini getirmesine rağmen bu konuyla ilgili detaylı bilgilerin paylaşılmadığı görülüyor. Bundesbank duyurusuna, açıklamanın yayımlandığı internet sitesi üzerinden rahatlıkla erişilebiliyor.

İnternet sitesinde söz konusu blockchain tabalı iş birliği için neden Singapur merkezli Ocean Protocol’ün seçildiği bilgisi ve bu projenin amacıyla alakalı detaylı bir listeleme yer alıyor. Almanya Merkez Bankası konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında, “Geliştirilecek sistem, büyük miktardaki veriyi sürdürülebilir ve merkezi olmayan bir şekilde işleyebilmeli ve dağıtabilmelidir.” ifadeleri yer alıyor. Bu bakımdan söz konusu projenin merkeziyetsiz bir proje olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Dijital Ruble Hazırlıkları

Kripto para piyasaları ile yakından ilgilenenlerin de bileceği üzere Almanya, henüz kendi dijital parası ile ilgili açık bir bildirimde bulunmadı. Fakat Rusya’dan yakın zamanda merkez bankası kontrollü dijital ruble sinyali veren açıklamalar yapıldı. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, dijital rublenin Rusya halkının kripto paralarla ilişkisini sona erdirecek derecede yeterli işlem hacmine ulaşacağı ifade edildi.

Rusya Merkez Bankası’nın hukuk işleri bölümü başkanı Alexei Guznov, Rusya’nın dijital ruble için gerçekleştireceği pilot çalışmaların 2021 yılında başlayacağını kaydetti. Guznov ayrıca dijital paranın kripto paralar tarafından şekillendirilen zorluklara da esaslı çözümler getireceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap