1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Almanya’dan Yeni Bir Haber: BTC Yasası Yolda

Bitcoin bir süre ardından tekrar dalgalı fiyatları öne almaya başladı. Avrupa’nın en önemli ekonomilerinden birine sahip olan Almanya ise kripto para üzerindeki açıklamalarını sürdürüyor.

Almanya’dan Yeni Bir Haber: BTC Yasası Yolda

Bloomberg’in yaptığı yeni bir habere göre Alman kurumsal fonların portföylerinin %20 oranı artık kripto paralara yatırımda kullanılabilecek. Almanya yasanın 2 Ağustosta yürürlüğe girebileceği belirtti. 31 Temmuz’un ilk saatlerinde gündeme yansıyan gelişmelere göre, 39.500 dolar civarında olan BTC yeniden dalgalanmaya başladı ve önceki günlerde 40 bin doları aşmış olsa da bir düşüş ile daha karşılaştı.

Almanya BTC Yasası 2 Ağustos’ta Yürürlükte!

Kripto para sektörü için olum bir haber Almanya’dan geldi. Bloomberg’in haberine göre Alman kurumsal fon portföylerinin %20’si kripto yatırımda 2 Ağustos itibari ile kullanılabilecek. Alman ekonomisi kripto varlıklar üzerindeki düzenlemelerini genişletmeye devam ederken, kurumsal yatırımcılar ise konuyu yakından takip ettiler.

Uzmanların bir bölümü Almanya’dan gelen hamlenin kripto para piyasasını orta ve uzun vadede etkileyeceğine inanıyorlar. Bloomberg’in haberine göre 1.8 trilyon Euro değerinde olan kurumsal portföylerin %20’si kripto para yatırımı için kullanıma uygun olacak. Fonların kullanım yasasının ise kripto para sektörünü hareketlendirmesi bekleniyor.

Söz konusu olan fonlara erişimin ise sadece sigorta şirketleri ve emeklilik firmaları gibi önemli kuruluşlar tarafından yapılabildiği belirtildi. 2 Ağustos’ta yürürlükte olacak yasa ile yaklaşık 430 milyar dolarlık değerin Bitcoin ve diğer kripto paraların alımında kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Alman Milletvekilinden Ilımlı Açıklama!

Almanya’dan gelen yeni hamle hakkında açıklama yapan Alman milletvekili Frank Schaffler ise oldukça iyimser ifadeler kullandı. Konu hakkın konuşan milletvekili, Spezialfonds’a kripto varlıkların giriş yapmasının, kripto para sektörünün daha fazla benimsenmesi için önemli olduğunu açıkladı. Diğer yandan yasanın doğru yönde ilerlediğini ve memnuniyet ile karşılandığını belirtti.

Alman Analist ve Danışmanlar Yüksek Etki Beklemiyor!

Fonların kripto para yatırımına açılması konusunu değerlendirmeye alan bir kısım analist ise ilk adımda beklenen etkinin gözlemlenemeyeceğini ifade ettiler. Bunun gerekçesini ise Alman yatırımcılar olarak gösterdiler. Oliver Wyman LLC’de Finansal Hizmetler Danışmanı olarak görev alan Kamil Kaczmarkski, Alman halkının kısa süre içinde kripto para yatırımlarını benimseme eğilimine sahip olmadıklarını açıkladı.

Önemli isim Alman yatırımcılarının belirsizlikten tedirgin olma eğilimine sahip olduklarını ifade edip, ilk adımda 430 milyar dolarlık akışın sağlanamayacağını savundu. Bu yüzden tahmin edilen oranda bir kullanımın kripto para piyasasını etkilemeyeceğini iddia ediyor.

Oliver Wyman LLC’de Finansal Hizmetler Danışmanı olarak görev alan Kamil Kaczmarkski, Alman yatırımcıların ancak 5 sene sonra fonlar üzerinden kripto para yatırımını benimseyebileceklerini düşünüyor. Ona benzer görüşlerini gündeme sunan isim ise Tim Kreutzmann oldu. BVI’nin kripto para uzmanı olarak tanınan Kreutzmann’a göre, başlangıçta fonların %20’si altında yatırımlar Alman yatırımcılarca tercih edilebilir. %20 olarak belirlenen bu oranda bir yatırım yapılması tercih edilmeyebilir.

Alman Bankaları Yasa Hakkında Ne Düşünüyorlar?

Almanya’daki bankaların yasaya yönelik tepkilerinin ne olduğu ise merak konusu haline gelmişti. Yapılan açıklamalara göre, Bank AG’nin varlık yöneticisi DWS Group’un yasayı yakından takip ettiğini ifade etti. Diğer yandan bu takibe rağmen bankanın henüz Bitcoin ve diğer altcoin yatırımları için fon sunmayı düşünmediği gündeme yansıdı.

Almanya’daki her banka yasaya bu sertlikte bakmıyor. Almanya’da bulunan DekaBank ise konuya daha sıcak baktı ve henüz net bir açıklamayı gündeme taşımasa da fonları açmayı değerlendirdiklerini belirtti.

Kripto para dünyası hakkında bu gelişmeler yaşanırken Bitcoin 31 Temmuz’a giriş yapılıp saat 02:04 olduğunda yeniden artışa geçti. %3.76 oranında artan BTC 41.427 dolara çıkış yaptı. Bitcoin son 24 saat içinde en iyi fiyat performansını 41.445 dolardan gerçekleştirdi. Aynı süre içinde en kötü fiyat performansı ise 38.397 dolar seviyesindeydi.

Bitcoin Fiyatında Hareketler ve Son Durum!

Bitcoin geride bıraktığımız son 7 gün içinde zirveyi 41.445 dolardan görürken dip fiyatı ise 33.424 dolar olarak kayda geçmişti. Son 30 günlük süre bazında Bitcoin’in tepe fiyatı 41.445 dolar, dip fiyatı ise 29.360 dolar oldu. Son 90 günlük süre dikkate alındığından Bitcoin’in 59.519 doları tabloya alabildiği ancak dip fiyatta ise 28.893 doları gördüğü saptandı.

Tüm zamanların rekorunu 64.863 dolardan yapan ve hala kripto para piyasasının lider kripto para birimi olan BTC, 31 Temmuz’un ilk saatlerinde düşüşte olsa da ilerleyen saatlerde değer kazanımına giriş yapmayı başardı. 40 bin dolar altına düşmüş olan fiyatını saatler 02:10 olduğunda 41.387 dolara çıkararak %3.64 oranında artışla dikkatleri çekti. Analistler özellikle gece saatlerinde gelen bu artışların piyasa yapıcıların etkileri ile oluştuğunu bir kesimin diğer kesim uyurken hamleler yapmak istediklerini konuşuyorlar.

31 Temmuz ‘da saat 08:23 olduğunda Bitcoin 41.757 dolardan fiyatlandı ve %5.06 oranında değer kazandı. Bu kapsamda artışını devam ettirerek herkesi şaşırtmayı başardı. Yatırımcılar için yeşil alanda işlem devam etti ve yüzler güldü.

Yorum Yap