1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Altcoin Nasıl Üretilir?

2020 yılında Altcoin’ler yükseliş oranları ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, altcoin nasıl üretilir, gerekli olan algoritmalar nelerdir? Altcoin türleri ve üretimi hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Altcoin Nasıl Üretilir?

Altcoin, daha iyi ve farklı bir versiyon oluşturmak için alternatif bir Bitcoindir. Altcoin üretmek kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bitcoin’e artan ilgi Bitcoin madenciliğinin maliyetleri ve zorlukları arttırmış ve madencilik faaliyetleriyle ilgili özel malzemeler üretmeye başlamıştır. Artan zorluk, yüksek maliyetler ve kriptolara olan ilgi ile birlikte, Bitcoin türevlerinin ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu anlamda, farklı algoritmik yapılara sahip Altcoinler üretilmeye başlamıştır. 2020’nin başlarında, bazı tahminlere göre 5.000’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. CoinMarketCap’e göre, altcoinler Şubat 2020’de toplam kripto para piyasasının %34’ünden fazlasını oluşturmaktadır.

Altcoin Neden Üretilmektedir?

Artan ilgi ile oluşan talebin yükselmesi alternatif yatırım planlarının oluşmasına neden olmuştur. Bu sebeple farklı alanlarda kullanılmak üzere çeşitli algoritmalarla Altcoinler üretilmektedir. Altcoin üretiminin öncelikli nedeni, madencilikte temel sorun olan zorluk seviyesinin düşük olmasıdır. 1’e yakın zorluk seviyesi ile Altcoin üretmek hızlı bir şekilde gerçeklemektedir. Bununla birlikte, Bitcoin ve Litecoin gibi dijital madeni paralar yüksek zorlukla oluşturulduğu için, düşük seviyede olan yeni Altcoinler üretilir.

Altcoin Algoritmalar Nelerdir?

2015’in başından beri 600’den fazla altcoin bulunmaktadır. Bunlar Bitcoin borsa sitelerinde çok popüler olmaya başlamışlardır. En çok tercih edilen altcoin algoritmaları aşağıdaki verildiği şekildedir.

  • Sha-256 şifreleme türü
  • Keccak algoritması
  • Lpo/Shares şifreleme türü
  • Quark
  • SCRYPT

Altcoinler Neden Tercih Edilmelidir?

Altcoinların tercih edilmesinin en can alıcı noktası birçok kullanıcı tarafından kullanılır, güvenilir bir yatırım olmasıdır. Ancak bu kripto para birimlerini kullanmaya başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Her şeyden önce, almak istediğiniz tüm Altcoinler her kripto para birimi listesine eklenemez. Bu nedenle kısa vadede göze çarpan ve kullanıcıları çekebilecek Altcoin versiyonları tercih edilmelidir. Sonuç olarak kripto para borsaları, madencilerin ve kripto para yatırımcılarının dikkatini yeni Altcoin türlerine çekmek için çeşitli yöntemler denemektedirler.

Altcoin Türleri Nelerdir?

Altcoinler geliştikçe, farklı kategoriler ortaya çıkmıştır. Ana altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit paralar, güvenlik jetonları ve yardımcı jetonları içermektedir. Ayrıca bu kavramların çoğunu Altcoinler’den ayırmaya yönelik bazı hareketler de bulunmaktadır. Bu eğilim devam ettikçe, Altcoinler gelecekte Bitcoin dışında yalnızca madencilik tabanlı kripto para birimlerine atıfta bulunacaklardır. Üretilen Altcoin türleri 4 farklı grupta toplanmaktadır.

  • Madenciliğe Dayalı Altcoinler: Bu altcoinler, blokların kilidini açmak için zorlu problemleri çözerek yeni paraların üretildiği bir madencilik sürecine sahiptir. Diğer altcoinlere nazaran Bitcoin’e daha çok benzemektedirler.
  • Sabit Paralı Altcoinler: Gerçek uygulamada bu, madeni paraların değerini mevcut para birimlerine bağlayarak elde edilmektedir. Altcoinleri desteklemek için popüler seçenekler arasında dolar, euro ve altın bulunmaktadır.
  • Güvenlik Simgeli Altcoinler: Bu altcoinler bir işletmeye bağlıdır ve genellikle ilk jeton teklifinde (ICO) başlamaktadırlar.
  • Yardımcı Uygulamalı Altcoinler: Hizmetler üzerinde bir talep sağlar ve bazen bir ICO’nun parçası olarak satılmaktadırlar.

Yorum Yap