1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Altcoin Rallisi Başlarsa, Yatırımcılar Bu Hatalara Düşmemeli

Türkiye kripto para piyasasının deneyimli isimlerinden biri olan “Estamina” (@estamina04), kendi blog sayfasında paylaştığı yazısında kripto para piyasası yatırımcılarını olası tehlikeler karşısında uyardı. Bitcoin (BTC) fiyatı Mart ayında dipleri gördükten sonra %300’ün üzerinde bir çıkış yakalayarak gündeme oturmuştu. Bu hafta da BTC/USD paritesinin 16 bin doların üstünü görmesi, altcoin yatırımcılarının pişmanlığını katlamaya devam ediyor.

Altcoin Rallisi Başlarsa, Yatırımcılar Bu Hatalara Düşmemeli

Bitcoin (BTC) fiyatı, Mart ayında dipleri gördükten sonra %300’ün üzerinde bir artış yaşayarak gündeme oturmuştu. Bitcoin bu hafta da BTC/USD paritesinin 16 bin doların üstünü görmesi ile altcoin yatırımcılarının pişmanlığını katlamaya devam ediyor.

Olası Tehlikelere Karşı Dikkatli Olun

Yatırımcıların Ağustos ayından bu yana gerçekleşmesini beklediği altcoin rallisi tavan yapsa da 2017 yılındaki gibi bir artış bir türlü gerçekleşmedi. Türkiye kripto para piyasasının deneyimli isimlerinden biri olan Estamina (@estamina04), bu rallinin başlaması durumunda yatırımcıların nelere dikkat etmesi gerektiğini sıraladı. Estamina kendi blog sayfasında paylaştığı yazısında, yatırımcıları olası tehlikelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kredi Çekerek ya da Borç Alarak Girmeyin

Bu kural sadece olası altcoin rallisi için değil, tüm kripto para yatırımları için geçerli olabilir.

Kripto para piyasasının oldukça dalgalı hareketler sergilediği bilinen bir gerçek. Kredi veya borç para ile bu piyasaya girmek, dalgalı hareketlerden ötürü sanıldığından çok daha riskli bir durum olabilir.

Estamina, yatırımcılara bu konudaki tavsiyelerini; “Kesinlikle borç para ve krediyle bu işe bulaşmayın. Hele ki doların bu seviyelerde olduğu dönemlerde, bulaşacaksanız da kendi paranız olsun kayıp olursa en azından tek derdiniz kayıp ettiğiniz para olur ödeyeceğiniz borç değil.” sözleri ile dile getirdi.

“Sadece İşiniz Hızlansın Diye Kullanın”

Kripto para piyasasında “kendi araştırmanızı kendiniz yapın” anlamı taşıyan DYOR, aslında yatırımcıların çabuk kandırılmasının önüne geçmeyi hedefliyor. FOMO’nun zirve yaptığı anlarda (Boğa dönemi) bilindik isimlerin “tavsiye ettiği” altcoin projeleri aniden hareketlenebilir. Bu duruma örnek olarak DeFi çılgınlığı dönemindeki Eminence ya da Hotdog projeleri karşımıza çıkıyor. Estamina, bu hatasından ötürü çok zarar ettiğini belirterek; “Tavsiyeleri sadece araştırmada işiniz hızlansın diye kullanın.” uyarısında bulunuyor.

“Twitter Ortamında Kaybolmayın”

Deneyimli yatırımcı ve yorumcu bir diğer tavsiyesini de; altcoin yatırımcılarının Twitter ortamında “kaybolmaması” üzerine yapıyor. Estamina, satın alınan altcoinin, Twitter’da aratılmasının umutları büyütebileceğini dile getiriyor.

Estamina, “Boğada herkes teknik analiz uzmanı olur. Analistlerin takipçi sayısına değil, geçmişteki analizlerine bakın.” diyerek, yatırımcıları uyarıyor. Estamina bu tavsiyesinde çok da haksız sayılmaz. DeFi döneminde, neredeyse her projenin rekor seviyelerde artış göstermesi, bir anda çok fazla “analiz uzmanı” türemesine sebep olmuştu. Buradan yola çıkarak yatırımcıların, olası bir altcoin rallisinde, analistlerin takipçi sayısına değil gerçekten de geçmişteki analizlerine bakmaları gerekiyor. Özellikle de ayı piyasası olarak bilinen düşüş dönemlerinde doğru tahminlerde bulunan analistlerin dikkate alınması, yatırımcılara fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap