1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Altcoin Sezonunu Çinli Yatırımcılar Mı Başlatacak?

Kripto para piyasalarında Bitcoin’in (BTC) yeni seviyelere ulaşması ile birlikte, piyasalarda en çok da altcoin sezonunun başlayıp başlamayacağı konusu gündeme geliyor. Liderin rekor kırması ile birlikte birçok altcoin de harekete geçmiş ve örneğin lider altcoin Ethereum (ETH) son 2 yılın zirvesine yerleşmişti. Bitcoin rekorundan sonra ünlü bir isim altcoin sezonuna ilişkin boğa koşusunu başlatacak en önemli etkenin Çinli yatırımcılar olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

Altcoin Sezonunu Çinli Yatırımcılar Mı Başlatacak?

Kripto para piyasalarında, bir süredir en çok konuşulan konu altcoin sezonunun (altseason) başlayıp başlamayacağı. Birçok isim altcoin sezonunun başlamasının yakın olduğunu iddia ederken, bir diğer taraftan birçok isim de altcoin sezonu için gereken zeminin henüz hazırlanmadığını iddia ediyor. Altcoin sezonunun başlaması için Bitcoin’in (BTC) yeni rekorlar kırmasının yeterli olmayacağını ve daha başka etkenlerin de devreye girmesi gerektiğini belirten kişileri destekler nitelikte, Primitive Ventures kurucusu Dovey Wan bir iddia ortaya attı. Wan’a göre altcoin sezonunun başlamasında, Bitcoin’in rekor kırması ile birlikte Çinli yatırımcılar büyük rol oynayacak. Dovey Wan, Bitcoin’in yeni fiyatları sonrasında, Çinli yatırımcıların diğer altcoinlere yönelme eğiliminde olduğunu ve bu durumun boğa koşusunu başlatabilecek bir etken olduğunu dile getirdi. Wan’a göre Çinli yatırımcılar kazançlarından dolayı Bitcoin’e yatırım yapamaz hale geldi.

Wan’a Göre Altcoin Sezonu İçin Çinli Yatırımcılar Önemli Etken

Primitive Ventures kurucusu Dovey Wan, bugün Twitter’da oldukça iddialı paylaşımlarda bulundu. Altcoin sezonunun başlamasına ilişkin görüşlerini dile getiren Wan, bu alanda bir boğa koşusunu başlatabilecek olan etkenin Çinli yatırımcılar olduğunu söyledi. Wan, 1 adet Bitcoin’in yaklaşık 185 bin CNY (Çin Yuanı) değerinde olduğunu ve bunun da Pekin, Şangay gibi yerlerde yaşayan Çinlilerin yıllık maaşlarına denk geldiğini dile getirdi. Wan paylaşımında, Çin’in en iyi yerlerinde yaşayanların yıllık maaşlarının 1 Bitcoin’e denk gelmesine atıfta bulundu ve ardından yakında 1 Bitcoin’in, ABD’de ortalama olarak bir hanenin yıllık gelirine ulaşacağını iddia etti. Bu görüşlerden yola çıkan Wan, Çinli yatırımcıların BTC dışında kazanç oranı yüksek olan altcoinlere yöneldiğini öne sürdü.

Çinli Yatırımcılar BTC’yi Parçalar Halinde Alamıyor Mu?

Twitter’da paylaştığı görüşlerinde, 1 Bitcoin üzerinden hesaplamalar yapan Dovey Wan’a, bir başka kripto para kullanıcısı yanıt verdi. Kullanıcı Wan’a “1 BTC almaları gerekmiyor, 0,5 BTC de alabilirler. Sonuçta Bitcoin bölünebilen bir varlık, kimse onlara ‘1 Bitcoin alın’ demiyor” yorumunda bulundu. Wan ise kullanıcının bu yanıtına, “Çinli yatırımcılar hala Bitcoin’in parçalar halinde alınabildiğinin farkında değil, bu düşünceyi aşabilmeleri kolay görünmüyor” sözleri ile cevap verdi.

Çin Geleneği Bozulmazsa Altcoin Sezonu Başlayabilir

Çin’de yeni yıl tarihleri, dünyadan daha farklı ele alınıyor. Buna göre Çin yılı olarak yeni yılın ilk günü de 12 Şubat 2021 olacak. Çin yılı bazında, her yılbaşı öncesinde BTC fiyatının düştüğüne ilişkin Decrypt’te bazı tahminler ve veriler yer alıyor. Buna göre ortaya çıkan ortak düşüncede, Çinlilerin yılbaşı öncesinde Bitcoin’lerini sattığı fikri yer alıyor. Çinliler, yeni yıl öncesinde kripto para yatırımlarını nakde çeviriyor olabilir. Son 5 yıldır yaşanan bu fiyat hareketliliği, 12 Şubat tarihinde yine yaşanırsa, birçok analist altcoin sezonunun başlayabileceğini düşünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir