1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Altcoinler İlk Kez Bitcoin’e Ters Hareket Etti

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çoğu zaman piyasalara gösterdiği fiyat hareketlilikleri ile öncülük ediyor. Bitcoin’in yükseldiği zamanlarda altcoinler de yükseliyor, düştüğü zamanlarda altcoinler de düşüyor. Genel tablodaki bu ilerleyiş, hafta arasında uzun bir aradan sonra ilk kez kırıldı ve Bitcoin yukarı yönlü hareketini sürdürürken, altcoinlerin neredeyse tamamı sert düşüşler gösterdi.

Altcoinler İlk Kez Bitcoin’e Ters Hareket Etti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyat hareketlilikleri ile piyasalara yön vermeye devam ediyor. 2009 yılında piyasalara sürüldükten sonra kripto para piyasalarının temelini atan Bitcoin, lider olmasından ve en çok tercih edilen kripto para birimi olmasından dolayı piyasaları da peşinden sürüklüyor. Zira kripto para piyasalarının toplam değeri yaklaşık 1,5 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor ve bu piyasa değerinin 800 milyar dolardan fazlasını Bitcoin tek başına karşılıyor. Bu da Bitcoin’in, piyasaları yönlendirmesine yetiyor. Fakat hafta arasında yaşanan fiyat hareketliliklerinde beklenmedik gelişmeler yaşandı ve bu hareketliliklerin izleri hafta içine de yansıdı. Bitcoin, rekorunu 49 bin doların üzerine çıkardıktan sonra, 49 bin 700 dolar seviyesine kadar yükselişini sürdürdü ancak aynı süreçte, neredeyse bütün altcoinlerin Bitcoin’e ters hareket ettiği fark edildi. Bitcoin her ne kadar zirve noktasından sonra fiyatta düzeltme yaşamış olsa da yükseliş trendini koruyor ancak altcoinlerden benzer tepki gelmedi. Altcoinlerin bu yükselişe paralel tepki vermemesinin sebepleri neler olabilir?

Analistlere Göre Bu Durumun İki Sebebi Olabilir

Bitcoin hafta arasında 49 bin 700 dolar seviyesine kadar yükselmeyi başardı. Bu aşamadan sonra hafif fiyat düzeltmeleri yaşasa da Bitcoin hala yükseliş trendini koruyor. Ancak bu yükselişlerin gözle görülür şekilde yaşandığı 14 Şubat gününde, altcoinlerin dik şekilde aşağı yönlü grafik çizdiği görüldü. Birçok altcoin, Bitcoin öncülüğünde başlayan rallide rekor seviyelerini görmüştü ve yine birçoğu şimdilerde geri çekilmeler ile değer kaybetmeye ve fiyatta düzletme yaşamaya devam ediyor. Kripto para piyasalarında sıkça karşılaşılmayan bu durumun 2 sebebi olabileceği düşünülüyor.

Olası İlk Etken: Sermaye Akışının Bitcoin’e Kaymış Olması

Bitcoin ve altcoinler arasında yaşanan bu ters hareketliliklerin ilk sebebi olarak, Bitcoin’in piyasalardaki sermaye akışını tek başına üstüne çekmiş olma ihtimali gündeme geliyor. Zira Bitcoin için 50 bin dolar hedefi birkaç ay öncesine kadar bir hayal gibiydi ancak şimdilerde fazlasıyla bu hedefe yaklaştı ve analistlere göre, yatırımcılar da bu durumdan faydalanabilmek için, altcoin yatırımlarından dönerek Bitcoin’e sermaye akışı sağlamış olabilir. Bu olasılık oldukça güçlü şekilde ele alınıyor ancak yaşanan bu durum için bir sebep daha gündeme geliyor.

Olası İkinci Etken: Ethereum’un Güç Kaybetmesi

Yaşanan ters grafiklerde bir başka nedenin ise Ethereum (ETH) olduğu düşünülüyor. Zira Bitcoin’in rekor seviyelerine yürüdüğü süreçte, Ethereum önce durgun seyretmiş ardından da düşüş eğilimine girmişti. Bazı analistlere göre Ethereum’daki bu değer kayıpları, diğer altcoinleri de etkilemiş olabilir. Ethereum’un Bitcoin karşısında güç kaybetmesiyle birlikte, ETH/BTC paritesinde değer kayıpları yaşandı ve bu da ters hareketliliği tetiklemiş olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir