1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Altcoinlerin Parlayan Yıldızı: Polkadot (DOT)

Kripto para piyasalarında “Kara gün” olarak anılmaya başlanan 11 Ocak tarihinde sert değer kayıpları yaşayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH), yeni günde hızlı toparlanmaya başladı. Bununla birlikte kripto para piyasalarında da genel tabloda yukarı yönlü bir hareketlilik sergilendi. Değer artışları gösteren altcoinler arasında ise Polkadot (DOT) gösterdiği performans ile dikkatleri çekmeyi başardı.

Altcoinlerin Parlayan Yıldızı: Polkadot (DOT)

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni yılda tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesine çıkardıktan sonra 11 Ocak tarihinde yaşadığı sert fiyat düzeltmesi ile birlikte 30 bin dolar seviyelerine kadar gerileyince, diğer birçok altcoin de bu gerilemeden etkilenerek değer kayıpları yaşadı. Bu değer kayıplarına yine ilk tepkiyi lider altcoin Ethereum (ETH) verdi. 11 Ocak öncesinde fiyatını 1.350 dolar seviyesine kadar taşıyan ETH için, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.400 dolar takip edilmeye başlamışken, ETH de yaşadığı düşüşle birlikte 1.000 doların altına kadar gerileyerek 950 dolar seviyelerine kadar çekilmişti. Daha sonra hafif toparlanma emareleri gösteren BTC ve ETH, piyasayı da aynı yönde etkilemeyi başarmıştı. Ardından yeni günde BTC yükselişini hızlandırarak yeniden 38 bin 500 dolar barajını aştı ve ETH de fiyatını yeniden 1.200 dolar seviyesine yaklaştırdı. Yaşanan bu yükseliş hareketinde ise diğer altcoinler arasında en güçlü tepkiyi veren altcoinlerden biri Polkadot (DOT) oldu. Yazım sırasında BTC 38 bin 595 dolar seviyesinden, ETH 1.188 dolar seviyesinden ve DOT 12,505 dolar seviyesinden işlem görüyor.

DOT Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Piyasadaki yukarı yönlü hareketliliklerden en çok pay alan altcoinlerden biri Polkadot oldu. DOT son 24 saat içinde %30’dan daha fazla değerlenerek rekorunu yenilemiş oldu. Ayrıca bu muazzam değer artışı ile birlikte DOT, piyasa değerini de 11 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarırken, en büyük kripto paralar sıralamasında da listede 5. sıraya yükselmiş oldu. Öte yandan DOT, bu yükseliş ile birlikte son 1 ayda da toplam %145 oranında artış göstermiş oldu ve fiyatını 12,15 dolara kadar yükseltmeyi başardı. Bu seviye DOT için tüm kripto para borsalarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

DOT Yükselişinde En Büyük Etki Binance’nin

Polkadot’un bu muazzam yükselişinin arkasındaki en büyük etkenlerden birinin ise işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance olduğu düşünülüyor. Binance 23 Aralık tarihinde, DOT projelerini destekleyeceğini duyurmuştu. Ayrıca Binance yaptığı bu duyuruda, bu projeler için 10 milyon dolar fon ayıracağını belirtmişti.

Yükselişte Diğer Etkenler: DOT/BUSDT Paritesi ve POLS

Binance borsasının 23 Aralık tarihinde yaptığı duyurudan sonra, borsanın ana sayfasında daha önce ETH/BUSD paritesinde yapılan işlemlerin yerine, DOT/BUSDT paritesinin geldiği görüldü. Bununla birlikte DOT üzerindeki talepte de ciddi bir artış yaşandı. Öte yandan Huobi borsası da yaptığı açıklama ile Polkadot ekosisteminde yer alan kendi kripto paraları POLS’u listeleyeceğini açıkladı. Bu olumlu gelişmeler ile birlikte DOT eşsiz bir yükselişe imza attı.

Yorum Yap