1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Alternatif Arayan Yatırımcılar Gümüşü Araştırıyor

Alternatif Arayan Yatırımcılar Gümüşü Araştırıyor

Yatırım varlıklarına alternatif arayan döviz ve altın yatırımcıları gümüş madenini araştırıyor. Döviz ve gümüş yatırımı arasında kararsız kalan yatırımcılar, hangi yatırım aracının daha mantıklı olduğunu merak ediyor. Dolar şu sıralar 7,85 TL seviyesinden, gram altın 455 TL seviyesinden ve gram gümüş fiyatları 5,89 TL seviyesinden işleme alınıyor. Politik gelişmeler karşısında, döviz kurları ve altın kadar oynak fiyatlanmalara sahip olmayan gümüş, birçok yatırımcının radarına girmiş durumda…

Küresel anlamda yaşanan gelişmeler karşısında altın fiyatları ve döviz kurları dinamik grafikler çizerken, gümüş fiyatları nispeten daha yatay grafikler çiziyor. Bu bağlamda, kısa – orta – uzun vadeli pozisyonlarda daha az fiyat oynaklığı yaşayan gümüş, birçok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda bulunuyor. Gümüş alternatif bir yatırım aracı olduğu için ve çok fazla tercih edilmediği için, gümüş yatırımı yapılan banka veya aracı kurum sayısı da altın ve döviz yatırımı yapılan araçlar kadar çeşitlilik göstermiyor. Bu durum da gümüş için bir bilinmezlik durumu doğuruyor. Elbette ekonomi piyasalarında gümüş yatırımcısı oldukça fazla ancak gümüş yatırım işlemlerinden bihaber olan ve bu konuda araştırmalar yapan yatırımcı adaylarının kafasını birçok soru kurcalıyor. Bu kapsamda gümüş yatırımcısı adayları, gümüş mü daha mantıklı, yoksa döviz mi daha mantıklı gibi soruların cevabını arıyor.

Gümüş Yatırımı Olağan Bir Durumdur

Son dönemlerde döviz kurlarının kademeli artışı ile beraber, birçok yatırımcı döviz kuruna yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyor. Dolar, Euro, İngiliz Sterlini gibi döviz varlıklarının yıllık ortalama artış istatistiklere göre daha fazla olduğundan, birçok yatırımcı yatırım aracı olarak dövizi seçebiliyor. Fakat her ne kadar döviz kurlarına yatırım yapmak özellikle uzun vadede daha çok tercih edilen bir opsiyon olsa da gümüş yatırımı da hem sözleşmeli hem de fiziki açıdan oldukça güvenilir bir seçenek olarak yatırımcıların karşısına çıkıyor. Özellikle büyük şirketlerin ve bankaların portföyünde gümüş yatırımına rastlamak oldukça olağan bir durumdur. Gümüşün kar marjları döviz kurlarındaki kadar yüksek olmasa da alım satım işlemlerindeki uygun fiyat çizelgeleri ile tercih edilebilir bir seçenek olarak yatırımcılarını karşılıyor.

Altın Fiyatı Artarsa Gümüş Fiyatı da Artar Mı?

Öte yandan yatırımcılar, altın fiyatlarındaki yükselişin gümüş fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceğini de merak ediyor. Altın fiyatları; bir ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılar veya krizlerin etkisi ile para birimlerine azalan güvene bağlı olarak yükseliş gösterir. Yani bir ülkede olumsuz ekonomik veya siyasi bir olay yaşandığında o ülkenin vatandaşlarının, o ülkenin para birimine olan talebi ve güveni azalır. Bu yüzden vatandaşlar, paralarının değerini koruyabilmek adına geleceğe, yani altına yatırım yapar. Altında oluşan bu talep artışı ile birlikte altın fiyatları da yükselir. Para biriminin değer kaybetmesi ile vatandaşlar bir başka değerli maden olan gümüşe yatırım yaparak da paralarının değerini korumak ister. Bu sebeple altın fiyatlarında olduğu gibi, gümüş fiyatlarında da yükseliş gözlenir.

Türkiye’de Gümüş Hesabı Olan Bazı Bankalar

Türkiye’de gümüş hesabı olan bazı bankalar şunlardır:

  • Denizbank
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Bankalar, gümüş yatırım hesapları ile ilgili haklarını gizli tutar.

Yorum Yap

Yorum Yap