1. Anasayfa
  2. Altın

Altın 2021 Yılının En Kötü Haftasını Yaşadı

Dolar/TL kurundaki ani çakılma ile birlikte altın fiyatları da bu çakılmadan etkilendi ve çakılma öncesinde başlayan düşüş eğilimi hem küresel piyasalarda ons altın kanadında hem de yurtiçi piyasalarda gram altın kanadında devam etti. Yurtiçi piyasalarda 400 TL desteğini kaybeden gram altın ve küresel piyasalarda 1.800 doların altına gerileyen ons altın, sergilediği performanslar ile 2021 yılının en kötü haftasını geride bırakmaya hazırlanıyor.

Altın 2021 Yılının En Kötü Haftasını Yaşadı

Küresel piyasalarda çok uzun bir süredir düşüş eğiliminde bulunan dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybettikçe normal şartlarda altın bu durumdan destek alarak fiyatını yükseltirdi. Zira geleneksel para birimlerinin değer kaybetmeye başlaması, yatırımcıları ve vatandaşları değer saklama konusunda güvenli limanlara yönlendirir. Ancak durum her zaman bu şekilde ilerlemeyebiliyor ve yatırım varlıklarının değer değişkenleri içine farklı koşullar da dahil olabiliyor. Bu gelişmeler ile birlikte, değer kaybeden para birimleri karşısında, zaman zaman altın da değer kayıpları yaşayabiliyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de Şubat ayının üçüncü haftasında yaşandı. Küresel piyasalarda gelişmiş ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybeden dolar karşısında, 1.800 dolar desteğini kaybeden ons altına paralel olarak, yurtiçi piyasalarda da 7,00 TL seviyesinin altına inen dolar kuru karşısında gram altın 400 TL desteğini kaybetti. Bununla birlikte altın fiyatları çakılmaya başladı ve haftanın son işlem günü itibariyle, altın 2021 yılının en kötü haftasını geride bırakmaya hazırlanıyor.

Bu Hafta Ons Altın 55 Dolar, Gram Altın 15 TL Değer Kaybetti

Şubat ayının üçüncü işlem haftasının başından bu yana, küresel piyasalarda düşüş eğiliminde olan dolar, dalgalı grafik sergiledi. Düşüş eğilimindeki dolar karşısında altın ise 2021 yılının en kötü haftasını geçirdi. 2021 yılındaki 6 haftanın 4’ünü değer kayıpları ile tamamlayan altın, ABD kanadında tahvil getirilerinin açıklanması ile birlikte yeni yıldaki en büyük kaybını yaşadı. Hafta başından bu yana küresel piyasalarda altın, ons başına 55 dolar değer kaybederken, yurtiçi piyasalarda gram altın hafta başından bu yana 15 TL değer kaybetti.

Ole Hansen Altın Düşüşlerini Yorumladı

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşler sonrasında, Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altın ile ilgili analiz ve yorumlarını dile getirdi. Hansen, altının Ocak ayından beri kötü dönemler geçirdiğini ifade etti ve ABD tahvil faizlerini işaret etti. Piyasaların, ABD tahvil faizlerindeki artış ile mücadele etmeye çalıştığını vurgulayan Hansen, dolardaki riskin kısa vadede altında baskı oluşturduğunu ancak uzun vadede yüksek enflasyon korkusunun altını destekleyeceğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.773,99 dolar – satış 1.774,36 dolar
  • Gram altın alış 397,15 TL – satış 397,24 TL
  • Çeyrek altın alış 647,00 TL – satış 672,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.583,00 TL – satış 2.675,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir