1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın 6 Haftalık Kazanç Serisini Yakalamak Üzere

Altın fiyatları Ağustos ayından bu yana en uzun süreli yükseliş trendini, bugün itibariyle yaşamış oldu. Ağustos ayında küresel piyasalarda zirve noktasına ulaşan altın, daha sonra yaşanan gelişmelere bağlı olarak kademeli değer kaybetmişti. Fakat daha sonra doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi ile birlikte altın, altıncı kez üst üste bir işlem haftasını daha değer artışı ile kapatmaya hazırlanıyor.

Altın 6 Haftalık Kazanç Serisini Yakalamak Üzere

Altın, 2020 yılında yaşadığı sert dalgalanmaların ardından yeni yıla sert değer artışlarıyla girmişti. Yeni yılda da dalgalanmayı sürdüren altın, haftanın son işlem gününde yine değer artışı ile günü kapatmaya hazırlanıyor. Bu değer artışı ile birlikte altın, küresel piyasalarda Ağustos ayından bu yana en uzun soluklu yükseliş trendine girmiş olacak. 5 haftalık değer kazancı serisini sürdüren altın, bu haftayı da değer kazancı ile tamamlaması halinde 6 haftalık bir seri yakalamış olacak ve altının yeni yılın ilk haftasını da değer artışı ile kapatacağına kesin gözüyle bakılıyor. Altında yaşanan değer artışlarının ise temel desteğinde, zayıflayan dolar görülüyor. Haftalardır küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, ABD’deki seçim gerginliklerine bağlı olarak değer kaybı eğilimini sürdürüyor. Bir diğer yandan yeni başkan Joe Biden’ın mali teşvik paketine karşı olumlu yaklaşımları da küresel piyasalarda dolara olan güveni azaltırken, bu durum altın fiyatlarına değer kazancı olarak yansımaya devam ediyor.

Altın Fiyatlarında ABD Etkisi

3 Kasım ABD başkanlık seçimlerinde kazanan demokratların adayı Joe Biden olmuştu. Fakat seçimler sonrasında belirsizlik devam etti ve eski başkan Donald Trump seçimlere itiraz edeceğini, görevi kolay kolay bırakmayacağını açıklamıştı. Bununla birlikte zayıflama eğiliminde olan dolar, bu eğilimi daha sert şekilde devam ettirdi. Yapılan itirazlar sonrasında ABD Georgia eyaletinde seçimlerin tekrarlanması kararı verildi fakat kazanan yine Joe Biden oldu. Bununla birlikte demokratlar hem Senato’da hem de Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele almış oldu. Bununla birlikte Joe Biden’ın mali teşvik paketine olumlu bakması beklenirken, FED Cleveland Başkanı Loretta Master da buna paralel açıklamalarda bulundu. Master, mali teşvik paketini beklediklerini fakat bunun para politikasında bir geri çekilmeye sebep olacağını beklemediklerini açıkladı. Açıklamalar ile birlikte dolar yatay seyrini korudu, altın fiyatları da dolara bağlı olarak yatay bantta seyretmeye devam etti.

Jingy Pan Ons Altını Değerlendirdi

Altın fiyatlarına ilişkin spesifik olarak ise IG Asia Piyasa Stratejisti Jingyi Pan değerlendirme ve yorumlarını paylaştı. Pan, mavi dalga senatosu ve mali teşvik paketi beklentilerinin altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini iddia etti. Pan, ons altında 1.900 dolar bandının altının görülmesi sonrasında kısa vadede yukarı yönlü bir hareket beklediklerini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın son işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.890,34 dolar – satış 1.890,79 dolar
  • Gram altın alış 447,99 TL – satış 448,08 TL
  • Çeyrek altın alış 726,40 TL – satış 75,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.900,30 TL – satış 2.928,90 TL

Yorum Yap