1. Anasayfa
  2. Altın

Altın 9 Aydan Sonra Kritik Seviyenin Altına Geriledi

Küresel ekonomi piyasalarında ons altın adına ve yurtiçi piyasalarda gram altın adına verimli geçen 2020 yılının ardından 2021 yılında yaşanan değer kayıpları Mart ayının ilk haftasında da devam etti ve haftanın son işlem gününde ons altın 9 aylık aranın ardından ilk kez kritik seviyenin altına geriledi. Yurtiçi piyasalarda gram altın ise artan dolar/TL kuruna bağlı olarak fiyat sıkışıklığı yaşamaya devam etti.

Altın 9 Aydan Sonra Kritik Seviyenin Altına Geriledi

Küresel ekonomi piyasalarında ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın, haftalardır düşüş eğiliminde ve yatırımcılar altın fiyatlarının yükselişe geçip geçmeyeceğini, geçecekse ne zaman başlayacağını ve nereye kadar yükseleceğini merak ediyor. Ancak altın, çizdiği fiyat grafikleri ile kısa vadede yükseliş izlenimi vermemeye kararlı görünüyor. 2020 yılını ciddi değer kazançları ile kapattıktan sonra yeni yılın ilk iki ayında ciddi değer kayıpları yaşayan ons altın geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana ilk kez 1.700 dolarlık kritik seviyenin altına sarktı. Geçtiğimiz hafta ABD Hazine tahvil faizlerinin beklenenden yüksek şekilde, %1,6 olarak gelmesi ile birlikte ani ve sert değer kaybeden ons altın, dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrasında yeni günde düşüş eğilimini sürdürdü ve yine sert değer kaybetti. Yurtiçi piyasalarda ons altına paralel düşen gram altındaki düşüşleri, yükselen dolar/TL kuru sınırladı.

Ons Altın Neden Sert Düştü?

ABD Hazine tahvil faizleri geçtiğimiz hafta %1,6 oranında gelince, ons altın fiyatında gün içinde 20 dolarlık ani ve sert bir düşüş yalanmıştı. Bu düşüşün ardından hafif toparlanma gösteren ons altın, Mart ayının ilk işlem haftasının son gününde yine ABD Hazine tahvil faizlerinin yükselmesi ile birlikte sert değer kaybı yaşadı. Bu düşüşle birlikte ons altın, hafta başından bu yana %2 oranında değer kaybetmiş oldu ve 1.700 dolarlık kritik psikolojik seviyenin altına inmiş oldu. Son 9 aylık süreçte ons altın böylece ilk kez bu seviyenin altına geriledi.

Edward Moya, Ons Altını Yorumladı

Ons altın fiyatında yaşanan sert geri çekilme sonrasında, Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, ons altın yorumlarını dile getirdi. Moya açıklamasında değer kaybeden altının hala Fed tarafından mali teşvik paketine bağlı göründüğünü ifade etti ve finansal koşullarda sıkılaşma ya da düzensiz piyasa koşulları oluşmadan yeni önlemlerin alınmayacağını vurguladı. Moya ayrıca, dolardaki rallinin ve tahvil satışlarının devam etmesi durumunda, ons altının önümüzdeki hafta 50 dolarlık daha sert bir düşüş yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.695,60 dolar – satış 1.695,84 dolar
  • Gram altın alış 405,05 TL – satış 405,15 TL
  • Çeyrek altın alış 665,00 TL – satış 677,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.709,00 TL – satış 2.750,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir