1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Son dönemde altın fiyatları oldukça hareketli dönemlerden geçiyor. Altın almak için doğru zaman mı? Altın ne zaman alınır, nelere dikkat edilmelidir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Altın Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Altın alımında zamanlama ile ilgili kısa vadeli yorum yapmaktan kaçınılmalıdır. Mevcut konjonktürde gerçekleşmesi beklenen ve altın fiyatlarına farklı şekillerde etkide bulunması muhtemel çok sayıda değişken mevcuttur. Her bir risk farklı doğrultularda fiyatları şekillendirirken, hangi gelişmelerin yön tayininde ağır basacağı kısa vadede tahmin edilebilirlikten uzaklaşmaktadır.

Covid-19 pandemisi, aşı ve tedavi haberleri ile ilgili gelişmeler altın yönünü etkileyecek ve ilk akla gelen önemli gelişmeler olarak sıralanmaktadır. Öte yandan yurtiçinde artan döviz kuruna karşı alınacak tedbirler veya sağlanacak dış finansman, küresel piyasalardan bağımsız olarak altında yönü belirleme etkisine sahiptir. Yatırımcılar bu perspektiften baktıklarında ise altın için doğru zamanı kesin bir şekilde belirlemenin mümkün olmadığını fark edeceklerdir.

Altın Yükselir Mi, Düşer Mi?

Alım zamanı için nokta atışı tespit yapmaya çalışmak yerine tasarruf sahipleri, altın fiyatlarını etkilemesi muhtemel gelişmelerin neler olduğunu ve etkilerini anlamaya çalışmaları; orta ve uzun vadede trend yönünü anlamalarına yardımcı olur. Bir üst başlıkta belirttiğimiz gibi trende doğru vakitte doğru alım stratejisi ile binildiğinde ise zarar etme riski olabildiğince düşürülebilecektir.

Altın yükselir mi düşer mi sorusuna yanıt aramak yerine mevcut trendin hangi yönde gelişebileceği, trend yönüne göre alım noktalarının belirlenmesi ve oluşturulan sisteme disiplinle uyulması daha kazançlı çıkmanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede mevcut konjonktürde altın için yönün yukarı olduğu her ne kadar kolaylıkla söylenebilse de kısa vadede Covid-19 aşısı gelişmeleri gidişata tamamen farklı yönde etki edebilir.

Altın Alırken Takip Edilmesi Gereken Gelişmeler Nelerdir?

Altın fiyatlarını etkileyen gelişmeler küresel yatırımcıların alım ve satım kararlarını etkilemesi açısından önem arz eder. Büyük veya küçük yapılacak her altın alımı için benzer disiplinde başarılı analizler yapılabilmesi için bahsedilen gelişmeleri ve etkilemesi muhtemel yönleri iyi bilmek gereklidir.

Altın ülkemizde olduğu kadar küresel piyasalarda da güvenli liman olarak görülmektedir. Küresel ekonomik krizler, savaş gerilimleri ve belirsizlik oluşturacak gelişmeler gerçekleştiği taktirde altına olan talep artar. Öte yandan doları güçsüzleştiren gelişmeler de altın ons fiyatını yukarı yönlü taşımak için gerekli zemini hazırlar.

Covid-19 pandemisi yukarıda sayılan her iki gruba da giren önemli bir örnektir. Sokağa çıkma yasağı sebebi ile durma noktasına gelen ekonomik gelişmelere ek olarak FED kanadından gelen likidite artırmaları; hem küresel belirsizlik hem dolar arzı sebepli zayıflayışı beraberinde getirerek ons altın fiyatının eski zirvesini kırmasına yol açtı. Yurtiçinde mevcut ekonomik görünümün desteği de eklendiğinde, gram altında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak fiyatlar tüm zamanların en yüksek seviyelerini karşıladı.

Uluslararası Gelişmeler Altının Fiyatını Doğrudan Etkiliyor

Yurtiçi gelişmeleri bir alt başlıkta incelersek, küresel ekonomik görünümünde yatırımcıların risk iştahındaki değişimlerin altın fiyatlarını etkilediği özetle bahsedilebilir. Yatırım için uygun ortam ve şartların bulunduğu, ekonomik büyümelerin göz doldurduğu ve refahın yüksek olduğu dönemlerde altına talep azalır. Belirsizliklerin hakim olduğu ve ABD ekonomisi başta olmak üzere Euro bölgesi ve Çin ekonomisinden gelen kötü ekonomik veriler de altın fiyatlarının yukarı yönlü taşınmasında etkilidir.

Yorum Yap