1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Almak Mı Yoksa Satmak Mı Daha Kazançlı?

Aşı haberlerinin peş peşe gelmesi, küresel ekonomi piyasalarında hareketlenmelere neden oldu. Gelen aşı haberleri, küresel ekonomi piyasalarında olduğu gibi Türkiye piyasalarında da etkili oldu. Covid-19 salgını, ekonomi piyasalarını olumsuz etkilemişti. Virüse karşı geliştirilen aşı haberlerinin peş peşe gelmesi ile birlikte piyasalarda altın fiyatları da düşüş grafiği çizmeye başladı. Küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar, yaşanan gelişmelerle birlikte altın almanın mı yoksa satmanın mı daha kazançlı olduğunu araştırmaya başladı.

Altın Almak Mı Yoksa Satmak Mı Daha Kazançlı?

Pfizer ve BioNTech’in ardından Moderna’nın da aşıyla ilgili olumlu açıklamalar yapması, küresel piyasalarda hareketliliğe yol açtı. Arka arkaya gelen aşı haberleri ile birlikte, dolar/TL kuru ve altın fiyatlarında düşüşler başladı. Kasım ayında oldukça hareketli ekonomik gelişmeler yaşandı. Ekonomi yönetimlerindeki değişiklikler ve konuyla ilgili gelen açıklamaların ardından, gelen aşı haberleri piyasalarda dolar/TL kurunun ve altın fiyatlarının düşüş hızına ivme kazandırdı.

2001’den Bu Yana En Büyük Değer Kaybı

Dolar, geçen hafta itibariyle 2001’den bu yana TL karşısındaki en büyük değer kaybını yaşadı. Buna bağlı olarak, altın fiyatlarında da sert düşüşlerle başlayan hareketlilik, aşağı yönlü ivmelerine devam ediyor. Yaşanan düşüşlerle birlikte vatandaşlar ve yatırımcılar, altın almanın mı yoksa satmanın mı daha kazançlı olacağını araştırıyor. Ekonomist Belgin Maviş, konuyla ilgili yorumlarını dile getirdi.

Ekonomist Belgin Maviş Piyasayı Yorumladı

Ekonomist Belgin Maviş açıklamalarında; “Hem ons tarafında hem de gram tarafındaki fiyatlamaları görmek gerekiyor. Özellikle ons tarafındaki fiyatlamalarda artan risk iştahı ile birlikte hisse senetlerine doğru bir akışın olduğunu görüyoruz. Yani onstan çıkış ve bununla birlikte hisseye doğru hareketlenme var” dedi.

Gram Altındaki Fiyatlanmaları Değerlendirdi

Belgin Maviş, gram altındaki fiyatlanma ile ilgili olarak açıklamasına; “Bu süreç içerisinde, dolar/TL kuru tarafındaki yaşanan dalgalı seyir, doların zaman zaman yukarı ve aşağı hareketi, gram altın fiyatlamalarında farklı seviyeleri beraberinde getiriyor. Beklentiler de aynı Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısına kadar da bu dalgalı seyir devam eder” sözleri ile devam etti.

Maviş, açıklamalarının devamında; “Birkaç gündür satıcılı seyirdeydi özellikle 460’ın altına doğru geri çekilmeler de söz konusu olmuştu ancak bu seviyelerde durmadığını yeniden toparlandığını görüyoruz. An itibariyle 470 TL’nin üzerindeki seyir devam ediyor. 475 burada bir ara direnç, bu seviye aşılırsa yeniden 470 – 480’e doğru hareketler görmemiz mümkün.” dedi.

“Dolar/TL Kurunun Seyri Çok Önemli”

2021 yılının ilk 6 ayına dikkat çeken Maviş; “Ama öte yandan portföylerde tasarruf amaçlı olarak düşünüyorsak eğer, gram altın 2021’in ilk 6 aylık periyodunda da yine portföylerde taşınacaktır. Bu durumda yukarı yönlü hareketler satış için bir fırsat, geri çekilmeler ise yeniden alım için bir fırsat yaratacaktır. Burada dolar/TL kurunun seyri çok önemli olacaktır” dedi.

Yorum Yap