1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Bu Hafta Kazandıklarını Son Günde Geri Verdi

Küresel piyasalarda, Şubat ayının ikinci haftasında değer kazanmaya başlayan altın, haftanın ilerleyen günlerinde değer kazançlarını bir nebze koruduktan sonra yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Yurtiçi piyasalarda gram altın önceki kapanışına göre yeni güne %1,3 değer kaybıyla giriş yaptı. Altında duraksayan değer kayıplarının tekrar başlaması ile birlikte yatırımcılar endişeye kapılırken, uzmanlar yatırımcıları çeşitli konularda uyardı.

Altın Bu Hafta Kazandıklarını Son Günde Geri Verdi

Altın fiyatları uzun bir zamandır düşüş eğiliminde seyrettikten sonra, Şubat ayının gelmesiyle birlikte 1 Şubat tarihinde yönünü yukarı çevirerek sert değer kazanımları gerçekleştirmiş olsa da bunun suni bir değer kazancı olduğu ortaya çıkmıştı. Zira sosyal medya topluluklarının gümüşe verdiği destek altına da yansımıştı ancak topluluğun gümüş desteği geri çekilince, altın fiyatlarındaki düşüşler de kaldığı yerden devam etmişti. Ancak ikinci işlem haftasının gelmesiyle birlikte, Salı günü altın yeniden değer kazanımlarına başlamış ve bunu bir trende dönüştürerek 3 gün boyunca kazançlarını sürdürmüştü. Haftanın son işlem gününe gelinirken, değer kazancında olan altın yeniden yönünü aşağı çevirdi ve Cuma gününe değer kayıplarıyla başladı. Altın fiyatlarında düşüşler devam ederken, yatırımcıların endişeli bekleyişleri de yeniden başladı. Bununla birlikte uzmanlar, yatırımcılara çeşitli uyarılarda bulundu. Küresel piyasalarda ons altın 1.820 dolar seviyesindeki desteği kaybetti ve gerileme yaşadı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın ise yeni güne %1,3 değer kaybıyla başladı.

Gram Altın Hafta Başındaki Seviyesine Döndü

Şubat ayının ikinci işlem haftasında, altın günü değer kayıpları ile kapatmış olsa da haftalık bazda değer kazancıyla haftayı kapatmış oldu. Altında son günlerde başlayan değer artışlarında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları etkili oldu. Teşvik paketi beklentileri ve istihdam piyasası yorumlarıyla birlikte gelen istihdam raporları, altın fiyatlarında baskın geldi ve böylece altın fiyatlarında değer artışları yaşandı. Fakat günlük bazda altın, değer kaybı yaşamaktan kurtulamadı. Küresel piyasalarda ons altın, 1.855 dolar seviyesine kadar çıktıktan sonra, yeni günde 1.820 dolar seviyesindeki desteği kaybederek ciddi bir düşüş yaşadı. Gram altın ise 422 TL’ye kadar çıktıktan sonra, yeniden hafta başındaki seviyelerine döndü.

Şatıroğlu’ndan “Öküz Yılı” Uyarısı

Ekonomi piyasaları ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, altın fiyatlarındaki değer kayıplarının ardından yaptığı açıklamalarda Çin’deki yeni yıla dikkat çekti. Dünya takviminden farklı bir takvimde ilerleyen Çin’de Öküz Yılı’na girildi ve Şatıroğlu, Öküz Yılı’ndan dolayı Asya piyasalarının tatil olmasına dikkat çekti. Çin’deki yen yıl kutlamalarının iki hafta kadar sürebileceğini ifade eden Şatıroğlu, bu süreçte altından yükseliş beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Şatıroğlu ayrıca ons altının 1.800 dolar bandına kadar düşerek, orada destek bulmasını beklediğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.814,56 dolar – satış 1.814,96 dolar
  • Gram altın alış 410,40 TL – satış 410,50 TL
  • Çeyrek altın alış 671,00 TL – satış 691,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.673,00 TL – satış 2.722,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir