1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Dalgalı Grafik Çizmeyi Sürdürüyor

Gram altın yaklaşık bir buçuk ayılık süre içinde, yaklaşık 90 TL’lik bir kayıp yaşadıktan sonra, 460 TL bandında dengelendi. Aralık ayı itibariyle dalgalı grafik çizmeye devam eden altın için, uzmanlardan “endişeye gerek yok” uyarısı yapıldı. Fakat uzmanlar bu uyarılarını, daha çok uzun vadeli yatırımcılar için yaptı. Zira altında kısa vadeli dalgalanmalar devam ediyor.

Altın Dalgalı Grafik Çizmeyi Sürdürüyor

Yurtiçi piyasalarında gram altın, küresel piyasalarda ons altına bağlı olarak geçtiğimiz ayın başlarında gördüğü zirve noktalardan sonra bir buçuk ay gibi bir sürede ciddi oranlarda değer kaybetti. Covid-19 salgınına bağlı olarak artan endişe ile değerini artıran gram altın, salgındaki endişenin azalmasıyla ve yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlar ile birlikte büyük oranda değer kaybetti. Güvenli limandan yönünü diğer varlıklara çeviren yatırımcılar, özellikle salgın endişelerinin yeniden artması ile birlikte tekrar yönünü güvenli liman altına çevirdi. Bu da gram altın fiyatında yaşanan ciddi orandaki düşüşün bir bölümünün geri kazanılmasını sağladı. Gram altın kısa vadede sert dalgalı seyrine devam ederken, uzmanlardan uzun vadeli yatırımcılara “endişeye gerek yok” uyarıları geldi.

Emre Alkin Uzun Vadeli Yatırımlar İçin “Endişeye Gerek Yok” Dedi

Hem ons altında hem de gram altında sert dalgalı grafikler çizilmeye başlanınca, yatırımcılar da dikkatini uzmanlardan gelen altın yorumlarına çevirdi. Bu kapsamda Altınbaş Üniversitesi Ekonomist Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, uzun vadeli yatırımcıların endişe duymasına gerek olmadığını dile getirdi. Alkin, yurtiçi piyasalarında yatırımcıların, hem ons altına bağlı hem de dolara bağlı yaşanan gram altındaki değer kayıpları sonrasında endişe duyduğunu anlayabildiğini fakat buna gerek olmadığını ifade etti. Fakat Alkin, “altın alıp sandığa atıp beklerim” diyenlerin neden endişelendiğini anlamadığını da söyledi. Emre Alkin, altın fiyatlarının uzun vadede yükselişini sürdüreceğini savundu.

Altın İçin Hangi Haberler Takip Edilecek?

Öte yandan hem yurtiçi piyasalarında hem de küresel piyasalarda, altın fiyatları gelişmelere bağlı olarak hareketliliğini sürdürüyor. Bu kapsamda ons altın için analistler, takip edilecek en önemli gelişmenin ABD’nin harcama ve kişisel gelir verilerinin açıklanması olduğunu dile getirdi. Önceki kapanışından sonra %0,3 oranında değer kaybı yaşayan ons altın için analistler, takip edilecek direnç seviyesini 1.880 dolar olarak işaret ederken, destek seviyesini de 1.840 dolar olarak işaret etti. Bir diğer yandan yurtiçinde ise gram altın yeni güne, önceki kapanışından %0,1 oranında değerini artırarak başladı. Yurtiçi piyasalarda gram altın için takip edilecek en önemli gündem maddesi ise yarın gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı olarak öne çıkıyor.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından güncel altın fiyatları şöyle listelendi:

  • Ons altın alış 1.861,33 dolar – satış 1.861,50 dolar
  • Gram altın alış 457,37 TL – satış 457,46 TL
  • Çeyrek altın alış 742,50 TL – satış 749,10 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.966,30 TL – satış 2.985,50 TL
  • 22 Ayar bilezik alış 413,53 TL – satış 429,52 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir