1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Dalgalı Hareketlerinin Ardından Dengelendi

Altın fiyatları küresel gelişmelere bağlı olarak bugün sert yükseliş gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ve Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki Brexit görüşmelerine ilişkin gelen olumlu sinyaller, altın fiyatlarının yükselişinde etkili oldu. Altın fiyatlarındaki yükselişin ardından, sarı maden yatırımcıları, uzmanlardan gelen altın yorumlarını değerlendirdi.

Altın Dalgalı Hareketlerinin Ardından Dengelendi

Küresel piyasalarda yaşanan sıcak gelişmeler ve oluşan beklentiler ile birlikte, altın fiyatlarında gün içinde sert yükselişler yaşandı. Ons altında gözlenen sert yükseliş ise yurtiçi piyasalarda gram altın ve diğer altın çeşitlerine yansımadı. Yurtiçi piyasalarında ise gram altın, dolardaki düşüşe paralel olarak düşüş gösterdi. Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki sert yükselişe ise 2 ana gelişme neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump, onaylanan mali teşvik paketine ilişkin önce değişiklik önerisi sundu, ardından paketin onaylanacağını belirtti. Öte yandan AB ile İngiltere arasındaki Brexit görüşmelerine ilişkin, ticaret anlaşmasından olumlu sonuçlar çıkacağı sinyali de ons altında yükselişe neden oldu. Bu gelişmelerle birlikte ons altın gün içinde 1.880 dolar barajını aştı, daha sonra gevşemeler gösterdi. Öte yandan gram altın ise gün içinde değer kaybı yaşadı. Altın fiyatlarında yaşanan değişimler sonrasında ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarına tavsiyelerde bulundu.

Ons Altın Önce Sert Yükseldi, Ardından Gevşedi

Henüz görevi devretmemiş olan ve Ocak ayı itibariyle başkanlığı Joe Biden’a devredecek olan ABD Başkanı Donald Trump, ABD mali teşvik paketine ilişkin, değişiklik talebinde bulundu. Küresel piyasalarda bu talep karşısında zayıflayan dolar etkilenmedi ve ardından Trump, paketi onaylayacağını belirtti. Trump’ın açıklamalarının yanı sıra AB – İngiltere arasındaki ticaret anlaşmasını kapsayan Brexit görüşmelerinden, olumlu sonuca varılacağı sinyalleri geldi. Bu gelişmelere ise ons altın fiyatları sert yükseliş ile tepki verdi ve gün içinde 1.880 dolar seviyesinin hemen üzerini gördü. Daha sonra gevşemeler yaşayan ons altın, 1.875 dolara kadar geriledi. Ons altında yaşanan gelişmeler sonrasında analistler, direnç seviyesi olarak yukarıda 1.888 doları işaret etti. Analistlere göre bu bölgenin hemen üzerinde yaşanacak olan bir kırılma ile ons altın yukarı yönlü hareket edebilir.

İslam Memiş Yatırımcılara “Borç” Uyarısında Bulundu

Yurtiçi piyasalarda ise gram altın, yaşanan gelişmelere bağlı olarak gevşeme gösterdi. Altın fiyatlarında yaşanan değişimler sonrasında ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcılara 2021 yılına yönelik tavsiyelerde bulundu. İslam Memiş, güvenli liman olarak kabul edilen altın yatırımının artık eski hikayesinin kalmadığını savundu. Altınının inişli çıkışlı hareket ediyor oluşunun, yatırımcıların kafasını karıştırdığını dile getiren Memiş, Covid-19 vaka sayılarındaki artış ile endişenin de artacağını, bu sebeple 2021 yılında ons altın fiyatının 2.020 dolar seviyesini görebileceğini iddia etti. Memiş, yatırımcılara altın yatırımının uzun vadeli bir yatırım türü olduğunu ve kredi çekerek, borç alarak altın yatırımı yapmanın mantıksız ve tehlikeli olduğunu söyledi. Ayrıca Memiş, altının 2021 yılında “agresif” hareketler sergilemesini beklemediğini söyledi.

Gelişmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Gün içinde yaşanan dalgalanmaların ardından güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.874,81 dolar – satış 1.875,25 dolar
  • Gram altın alış 456,11 TL – satış 456,20 TL
  • Çeyrek altın alış 739,80 TL – satış 747,40 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.955,50 TL – satış 2.978,60 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir