1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Değer Kazançlarını Sınırladı

Altın fiyatları, yükselişe geçtiği haftada hafta sonuna yaklaşılırken yatay seyre geçti. Değer kazançlarını sınırlayan altında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları etkili oldu. Değer kazanımlarını sürdüren altın, Powell’ın açıklamaları ile bu kazançlarını sınırladı ve yeni günde durağan grafik ortaya koymaya başladı. Yatırımcılar, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Altın Değer Kazançlarını Sınırladı

2011 yılından bu yana, son on yılın en kötü Ocak ayı performansını sergileyen altın, Şubat ayının gelmesiyle birlikte sert yükseliş yaşayarak yatırımcılarını heyecanlandırmış olsa da kalan günlerde değer kaybetmeye devam etti. Ancak Şubat ayının ikinci haftasının gelmesiyle birlikte, altın yeniden yükseliş eğilimine girdi ve yeniden değer kazanmaya başladı. Ancak yeni günde, altın fiyatlarındaki değer kazançları sınırlandı. Geçtiğimiz yıl küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın, tarihi zirve seviyelerine ulaşarak rekorlar kırmıştı. Bu da yatırımcıların bir hayli dikkatini çekti ve birçok analistin 2021 yılında altından yükseliş beklediğini açıklaması ile birlikte, yatırımcıların altın talebinde artış yaşandı. Fakat altın, 2021 yılında hala isteneni veremedi ve düşük seviyelerde hareket etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Salı günü yönünü yukarı çeviren altın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları doğrultusunda, yukarı yönlü hareketlerini sınırladı ve yatay seyre geçiş yaptı. Altının yatay seyre geçmesiyle birlikte yatırımcılar da dikkatini uzman yorumlarına çevirdi. Birçok kişi altının 2021 yılında yükselişe geçip geçmeyeceğini merak ediyor.

Powell’ın Açıklamaları Sonrası Altın Değer Kazancını Sınırladı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün New York Ekonomi Kulübü’nde bir konuşma yaptı ve ABD ekonomisi ile istihdam adına önemli açıklamalarda bulundu. Powell kanun yapıcılara ve özel sektöre, işçileri destekleme çağrısında bulundu. Öte yandan işsizlik ve istihdam piyasası ile ilgili yorumlarını dile getiren Powell’ın açıklamaları doğrultusunda, güne yükseliş eğiliminde giriş yapan altın, değer kazançlarını sınırladı. Açıklamalar sonrasında, ons altın 1.840 dolar civarındaki dengesini korudu, öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın da 410 TL ile giriş yaptığı haftada 420 TL seviyesini test ettikten sonra 418 TL seviyelerinde dengelendi.

Yunus Öner Altın Fiyatlarını Değerlendirdi, “Bu Bir Alım Fırsatı”

Powell’ın konuşmaları sonrasında altının değer kazançlarını sınırlaması ile birlikte, Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Yunus Öner, altın fiyatlarını ve yatırımcıların tutumlarını değerlendirdi. Öner, altın fiyatlarında %25 oranında bir düşüş yaşandığını belirtti ve birkaç ay içinde altının yeniden eski seviyelerine ulaşacağını iddia etti. Öner, bu düşüşlerin bir alım fırsatı oluşturduğunu savundu.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, 11 Şubat güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.842,91 dolar – satış 1.843,20 dolar
  • Gram altın alış 416,65 TL – satış 416,72 TL
  • Çeyrek altın alış 680,00 TL – satış 700,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.773,00 TL – satış 2.815,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir